imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Představeny Apple Watch Series 4


Chytré hodinky Applu obdržely spoustu nových funkcí. Jedná se o největší aktualizaci od jejich první verze.

Největší změnou nové, 4. generace Apple Watch je bez pochyb design. Fyzická velikost hodinek narostla z 38 a 42 mm na 40 a 44 milimetrů.

Hodinky mají tenčí rámečky a o více než 30 % větší displej. Kulaté verze hodinek jsme se sice nedočkali, ovšem hranatá verze má zakulacené rohy a vytváří tak dokonalou harmonii s původní šasi. Jony Ive hlavně dokázal splnit jeden sen asi všech uživatelů a hodinky jsou užší než kdykoliv před tím. Super!

Nová generace ale není zajímavá jen díky designu. Senzory na spodní straně jsou vyrobeny z keramických vláken a safírového skla a vnitřní senzory jsou chytřejší a přesnější. Akcelerometr a gyroskop poskytují všechna data v reálném čase s takovou rychlostí, že se Applu podařilo vytvořit úplně novou funkci: detekci pádu.

Ta dokáže detekovat pád uživatele a okamžitě informovat nastavený kontakt pro případ nouze. Kromě toho dovedou detekovat fibrilaci srdečních síní a nízký srdeční rytmus, které mohou být předzvěstí infarktu nebo jiných srdečních potíží. Jsem si naprosto jistý, že tato funkce bude úspěšně zachraňovat životy a společnost si tak otevírá dvířka ke staršímu publiku.

Dorazí také nové Watch Face!

Zřejmě největším překvapením je ale představení EKG v hodinkách. Pro změření srdeční aktivity se navíc stačí jen na krátkou dobu dotknout prstem korunky (která konečně obdržela haptickou odezvu). O zbytek se postarají samotné hodinky. Doktorům se sice ještě pořád nevyhneme, žádné jiné běžné elektronické zařízení se ovšem nikdy tak nepřibližovalo profesionálním zdravotnickým zařízením. Funkci posvětila také FDA, která si regulace hlídá opravdu přísně.

Zmínit musíme také nový 64bitový procesor S4 s dvěma jádry. Rychlost navíc se zajisté hodí pro zpracování dat z nových senzorů. Výdrž baterie zůstává bohužel nezměněna a nějaká ta hodinka navíc by se určitě hodila. Celkově si ale stěžovat nemůžeme, jelikož jsou novinky více než povedené. Naše peněženky už se nemohou dočkat.

České ceny Apple Watch Series 4 prozatím neznáme, jakmile se ale něco dozvíme, budeme vás ihned informovat.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.