imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

daisy

Představujeme Daisy, robota, který spořádá 200 iPhonů za hodinu


V rámci letošního Dne Země Apple zveřejnil své ekologické výsledky za rok 2018 a představil Daisy, následovníka robota Liam, který v Texasu rozebíral iPhony. Greenpeace to ale stále nestačí.

Letos spadá Den Země na neděli a pro Apple se jedná o důležitou událost. Jako předkrm nedávno oznámil, že všechny jeho továrny jedou ze 100 % na obnovitelných zdrojích energie. A nyní se dostal k hlavnímu chodu.

apple

Apple provozuje takzvaný GiveBack program, přes který můžete odnést svůj starý iPhone zpět do Apple Storu a po vyhodnocení zařízení obdržíte zpět dárkovou kartu v určité hodnotě. Pokud je váš telefon rozbitý nebo opravdu velmi starý, můžete ho odevzdat alespoň s vědomím, že ho za vás Apple zrecykluje a vy uděláte něco pro planetu Zemi.

V rámci kampaně Apple podpoří neziskovou organizaci Conservation International částkou z každého takto vráceného iPhonu v období od dnešního dne až do 30. dubna.

Vzpomínáte na robota Liama? Je to stroj s 29 rameny, který za jeden rok rozebral a zrecykloval 1,2 milionů iPhonů 6s. Podle různých odhadů se každý rok vyprodukuje 20-50 milionů tun odpadu a Apple chtěl tímto robotem zefektivnit recyklaci a opětovné použití různého materiálu při výrobě iPhonů.

Dodáváme, že v iPhonu lze nalézt 2/3 všech prvků periodické tabulky, což znamená 75 různých prvků včetně zlata. V každém zařízení je ho 34 miligramů, když ovšem započítáte miliony prodaných jednotek, jedná se o nezanedbatelné množství.

V roce 2015 Apple takto získal téměř jednu tunu zlata. Tržní hodnota činila zhruba 40 milionů dolarů. To je dost peněz na to postavit nového robota.

Apple nyní s hrdostí představil následovníka, nebo spíše následovnici Liama. Jméno nové robotky je Daisy a dokáže iPhony rozebírat ještě rychleji. Daisy dokáže takto „spořádat“ 200 telefonů za hodinu a navíc není tak vybíravá jako Liam, jelikož dokáže zpracovat devět různých modelů. Nalézt ji můžete v Texasu a brzy se k ní přidá její dvojče v Nizozemí.

Apple také zveřejnil každoroční ekologickou zprávu, podle níž dosáhl lepších výsledků v úplně každém odvětví. Podařilo se mu snížit znečištění uhlíkem, využíval více obnovitelných zdrojů energie, spustil několik ekologických projektů a pracuje na ekologičtějších řešeních i se svými dodavateli.

daisy

Nicméně jedné skupině lidí se nezavděčí nikdy. Nestačí 100% chod na obnovitelné zdroje energie, robot na recyklaci iPhonů, dary společnostem starající se o ekologii. Gary Cook z Greenpeace se k tématu vyjádřil následovně:

Místo dalšího recyklujícího robota potřebuje Apple prokázat, že mu záleží na snížení ekologického dopadu tím, že představí u svých produktů možnost opravy a vylepšení. Tím by zařízení zůstávala déle použitelná a oddálilo by se jejich rozebrání robotem.

daisy

Učinit Greenpeace šťastné není nic jednoduchého.

Celou zprávu si mžůete přečíst zde.

Zdroj: MacRumors 1, 2

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.