imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Přibližně 187 tisíc aplikací může s iOS 11 přestat fungovat


Kompletní přechod na 64bitový systém by mohl znamenat konec celé řady aplikací. Velké množství z nich totiž není připraveno na změnu, která s velkým updatem iOS přijde.

Apple na 64bitovou architekturu procesoru přešel poprvé v roce 2013 s iPhonem 5s. Uběhly čtyři roky a 64 bitů se stalo standardem. To je mimochodem důvod, proč nemůžete od února 2015 nahrávat na App Store nové aplikace, jež tuto architekturu nepodporují. Od června stejného roku pak nejde nahrávat ani updaty s touto architekturou.

Apple dal vývojářům dlouhou dobu na to, aby se na kompletní přechod dostatečně připravili, do dnešního dne jsou totiž 32bitové aplikace na App Storu dostupné. Když však podobnou aplikaci spustíte, od iOS 9 vám okamžitě vyskočí upozornění, že se může systém zpomalit. Situace se vyvinula natolik, že s aktuální betaverzí systému ve verzi 10.3 vám začne vyskakovat upozornění, že iOS brzy přestane 32bitové aplikace podporovat.

01_32bit_apps_may_become_unusable_with_ios_11

Analytická společnost Sensor Tower odhaduje vcelku uvěřitelný plán, a to, že tento moment nastane s příchodem iOS 11. S novou verzí systému má přijít konec 32 bitů a na zařízeních s ním pojedou výlučně aplikace s 64bitovou architekturou. Představení další verze iOS je navíc vcelku brzy, vývojáři by jej měli mít možnost vidět již 5.-9. června na WWDC. Vše by do sebe tak pěkně zapadalo a vysvětlovalo, proč se Apple rozhodl upozornění vložit do aktuální verze systému.

Sensor Tower rovněž spočítali, kolik aplikací se po přechodu stane nepoužitelnými. Jejich výpočty vedou k 8 % aktuální nabídky aplikací, což by znamenalo přibližně 187 tisíc apek. Společnost zároveň dodává, že číslo může být mnohem vyšší, jelikož jde o výpočet z dat neaktualizovaných aplikací, jež se na App Storu objevily před příchodem iPhonu 5s v září 2013.

02_32bit_apps_may_become_unusable_with_ios_11

Jestliže na telefonu nemáte aplikace, které by vám neustále upozornění spouštěly, pravděpodobně si přechodu ani nevšimnete. Problémem je spíše paleta aplikací, která se na App Storu dlouhou dobu nedočkala žádné aktualizace (čili nejsou udržované a nemají bezpečnostní záplaty).

Zdroj: Apple Insider

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.