imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Přijde někdy iPhone s USB-C? – Komentář


USB-C pokračuje trnitou cestou k tomu, aby se stal mezinárodním standardem. Nové MacBooky obsahují pouze USB-C konektory. Přijde čas, kdy se k vlně připojí i iPhony?

Před více než rokem jsme téma dlouze rozebírali. Podívali jsme se na všechny výhody i nevýhody případného přechodu. Tehdy jsme našli řadu důvodů, proč se přechod zdál být nevyhnutelným. A byli jsme skutečně optimističtí:

Když vše shrneme, myslíme si, že by byl USB-C konektor u iPhonů pro Apple skvělou volbou. Vše by navíc konečně začalo dávat smysl, a to od opuštění sluchátkového jacku až po nasazení konektorů u nejnovějších kousků série MacBook Pro. To navíc ani nemluvíme o magické budoucnosti, kdy byste mohli jedním kabelem propojit svou televizi, monitor, externí disk, flashku, cokoliv. Další generace by pak na Apple vzpomínaly, že měl koule na to, aby začal věci dělat takto, a že začal a bylo skvělou volbou, že se takto rozhodl…

Uběhl však téměř rok a půl, nová generace iPhonu je venku, stejně tak jsme se dočkali i dalšího iPadu. Ani u jednoho ze zařízení však výrobce k USB-C nepřešel. Jde zatím jen o výsadu Androidu, kde prakticky všechny produkty již na nový standard přešly. I řada zařízení, která pravidelně testujeme, již má nové USB-C.

Otázka je tak pochopitelná. Když mají port všechna zařízení od MacBooků po iMacy Pro, proč iPhone a iPad zůstávají u starého?

Pro a proti

Nejdříve musíme vzít v potaz několik bodů:

1) USB-C je větší než Lightning – Ne o moc, ale když se Jony Ive neustále snaží nová zařízení zmenšovat a ztenčovat, znamená to hodně. Na obrázku níže se můžete podívat, jak by iPhone vypadal s USB-C místo Lightningu. Moc materiálu ke ztenčování už by nezbývalo.

2) USB-C je globálním standardem – Na jedné straně by bylo skvělé udělat všechny zařízení vzájemně kompatibilní. Znamená to ale méně flexibility. Apple si teď s Lightningem může dělat cokoliv chce. To samé by ale u USB-C neplatilo. A Apple je na úplnou kontrolu dost vysazený.

3) Změna na USB-C je změna – A většina z nás změny nemá v oblibě. Jedním z hlavních důvodů je pochopitelně fakt, že veškeré dosavadní příslušenství by ztratilo využití. Když se po deseti letech používání zvedla velká vlna nevole po změně Docku, představte si, co nastane po šesti letech Lightningu.

4) Přichází bezdrátové období – Vše naznačuje tomu, že brzy přijde čas prakticky bez kabelů a konektorů. To se pochopitelně týká i mobilních telefonů. Takové zařízení bude bezdrátově nabíjeno, bezdrátově bude přenášet i veškerá data skrz Wi-Fi a Bluetooth. A do té doby může Apple v klidu vydržet s aktuálním Lightningem.

Pro USB-C je tu tak mnoho pro a proti.

Zlatý střed

Může se zdát, že jde o neřešitelnou otázku – jak setrvání, tak změna potřebuje kompromisy. Co by měl Apple udělat? Podle nás je tu stále jedno dobré řešení:

Dát do balení iPhonu USB-C nabíjecí koncovku, přibalit USB-C->Lightning konektor a na telefonu nechat aktuální konektor.

Proč by to bylo dobré? Je to jednoduché. Apple by si i nadále držel kontrolu nad ekosystémem, zároveň by byli spokojení všichni, kteří se Lightningu nechtějí zbavit. Vyřešila by se však i aktuální nepříjemná situace, kdy iPhone jednoduše nepřipojíte k nejnovějším MacBookům.

Jestliže by v balení byl i zmíněný kabel, problém by v okamžiku zmizel a byla by opět obnovena rovnováha síly. Navíc by se objevilo další řešení, jak využít skryté rychlé nabíjení iPhonu – adaptér MacBooku je dost rychlý na to, aby u iPhonu rychlé nabíjení umožnil.

Pochopitelně je ale nejdůležitější otázkou, zda Apple náš pohled sdílí. Kdyby ano, kabel by mohl představit už loni. Nemyslíme, že by na to jen zapomněl. Když se ale začaly rozjíždět spekulace k nadcházejícím iPhonům, objevují se i zmínky, že by právě tento kabel měl být součástí standardního balení.

Inu, uvidíme…

Zdroj: iMore

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!