imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Přímé porovnání před a po výměně baterie iPhonu


Jelikož Apple zahájil globální výměnný program baterií již před nějakou dobou, začaly se objevovat zprávy o opětovném oživení starších zařízení. Dopad nových baterek můžeme sledovat v přímém přenosu.

Na poslední Apple-gate si asi ještě vzpomene úplně každý. Několik uživatelů přišlo na to, že čím starší je jejich zařízení (resp. baterie v nich), tím nižší mají výkon. Oheň byl zažehnut a severy po celém světě zaplavily informace o zlém Applu a údajném plánovaném zastarávání.

Přestože Apple nezvolil ideální způsob komunikace, důvod snižování výkonu se brzy ukázal jako zcela pochopitelný. Cílem nebylo zkrácení cyklů potřebných k nákupu nového telefonu, ale ochrana uživatele před nepříjemnými následky stárnutí baterie. Rozhodnutí vypadalo následovně:

  • Chtějí uživateli nabídnout co nejlepší možný zážitek.
  • Jde o dvě klíčové věci – výkon a stav baterie.
  • Li-iontové baterie ztrácí svou výkonnost v chladnějších prostředích, při nízkém nabití a s postupujícím věkem.
  • To může vést k neočekávanému vypínání zařízení.
  • To vede ke špatnému uživatelskému zážitku.
  • Řešení: výkon zařízení se musí regulovat na základě stavu baterie.
  • I kdyby to znamenalo, že se řešení dosáhne za pomoci snížení výkonu, aby nedošlo k neočekávanému vypínání telefonu.
  • Výsledek: pomalejší iPhone, který se ale sám od sebe neustále nevypíná.

Když se bouře uklidnila, Apple se rozhodl představit globální výměnný program baterií, jenž umožňoval vyměnit článek v telefonu za polovinu původní ceny. Přesto se v iOS 11.3 dočkáme i nového nastavení, v němž půjde snížení výkonu vypnout. I kdybyste se rozhodli nevypínat, bude zpomalování mnohem transparentnější.

Je tedy nejvyšší čas vyzkoušet, jak výměna baterky výkon našeho telefonu změní. O měření se postaral Bennett Sorbo. Koupil si před dvěma lety iPhone 6s, snížení výkonu pocítil již před uvedením výměnného programu.

Vzal tak svůj telefon se sníženým výkonem, udělal řadu různých testů, natočil video a zaslal baterku na výměnu. Ve Spojených státech je v tuto chvíli nedostatek odpovídajících baterií na výměnu, v Evropě jsme na tom o dost lépe. Zatímco tak Sorbo musel na návrat svého telefonu s novou baterkou čekat téměř měsíc, u nás v iSTYLE je celý proces mnohem rychlejší. Po obdržení iPhonu už stačilo udělat stejné testy a porovnat je. Výsledek mluví sám za sebe.

Je jasně vidět, že se všechny aplikace otevírají rychleji. Nicméně největší rozdíl se ukázal v testu Geekbench. Starý, zpomalený telefon dosáhl u jednojádrového testování na 1437 bodů, u vícejádrového pak na 2485 bodů. S čerstvou baterkou se pak hodnoty dostaly na 2520 bodů u jednoho jádra, u více jader pak vidíme téměř dvojnásobnou hodnotu, a to 4412 bodů.

Přestože mnoho hlasů potvrzovalo, že jsou výsledky výměny jasně viditelné, Sorbos přišel s přesnými čísly. Z nich lze udělat následující závěr:

Ať už výměna baterie ve vašem telefonu do výměnného programu spadá, nebo ne, výměna dělá obrovský rozdíl.

Zdroj: 9to5Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!