imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Proč mají zařízení Apple takové zářivé barvy?


Povrchová vrstva pevně drží a září jasně jako diamant i po dlouhých letech neustálého používání zařízení. Jak to dělají? Zde je tajemství Applu!

Vedle jednoduchých stříbřitých barev můžete v aktuální nabídce Applu najít mnoho různých barevných variant: zlatá, šedá a samozřejmě všechny barvy duhy – pokud jde o iPhone XR. Jak je možné, že tyto barvy vydrží tak dlouho?

Odpovědí je eloxování.

Tento postup umožnil Applu vytvořit různobarevné iPhony, iPady a MacBooky (nebo cokoliv jiného) z hliníku, a dokonce chránit zařízení před korozí. A před každodenními škrábanci.

Procedura je známá už nějakou dobu a nemusíte být fyzikem, abyste pochopili, jak to funguje.

První krok: kyselá elektrolytická lázeň

Jedná se o lázeň pro čisté tvarované hliníkové části, které jsou umístěny na kladné (anodové) straně 17–20V napájení. Tímto způsobem vzniká kyslík a povrch kovu utváří struktury podobné medovému plástu o velikosti několika mikronů.

Další krok: barvení

Nyní se mřížkovitá textura naplní barvicím materiálem. Tímto způsobem se nejen zakryje povrch, ale barva proniká do samotného hliníku.

Horká lázeň

Nejdůležitějším krokem je pak namočení povrchu do horké vody, aby se tyto malé „póry“ uzavřely. Tento postup zaručuje, že barva se rychle neoprýská a bude vysoce odolná. Všechny části stříbrných zařízení také prochází stejným procesem, chybí pouze barvení.

To je důvod, proč i když si do hloubky poškrábete zlatý MacBook, nebude škrábanec uvnitř stříbřitý. A barva vydrží také na těch částech zařízení, které neustále používáte, jako strany trackpadu, kde obvykle pokládáte ruce.

Zajímavostí je, že rám iPhonu X a XS je vyroben z nerezové oceli, nikoliv z hliníku. Tento materiál by mohl být obarven stejným způsobem, Apple se ale rozhodl pro speciální nátěr. Se zlatými a stříbrnými modely se proto musí zacházet o něco opatrněji a doporučuje se používat obal, který ochrání jejich původní barvu po stranách.

Jak drží barva na vašich zařízeních?

Zdroj: Engadget, Wired

 

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!