imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Proč se naše elektronická zařízení rozbíjejí?


Nízká kvalita, plánované zastarávání, zákeřní trpaslíci pojídající tranzistory? Většina běžných uživatelů se někdy setkala s tím, že se jim laptop, mobil nebo jiné zařízení rozbilo a musel jej nahradit jiným. Proč ale nevydrží navěky?

Asi nenajdeme nikoho, kdo by si nepřál, aby relativně drahý kus hardwaru vydržel možná až do konce života zcela bez problému. A když ne do konce života, tak alespoň do doby, než by nás zařízení přestalo bavit a dobrovolně jsme jej vyměnili. Tvrdou pravdou ale je, že zdaleka ne pokaždé je za změnou produktu naše chuť či vůle.

A to i přestože teď neexistuje nic, co by to zjevně vysvětlovalo. Dříve měla zařízení řadu pohyblivých součástek, když se některá z nich porouchala, každý to pochopil. Ale jak se může rozbít počítač, který celý svůj život prožil na desce stolu, aniž by byl kdykoliv přenesen? Má vše potřebné, drobné kabely, tištěné obvody, dostatek elektřiny, tak kde je problém? Ve fyzice!

ios 12

Stokrát nic umořilo osla

Přestože bychom z pohledu člověka skutečně mohli říct, že mají naše zařízení žádné pohyblivé součástky nemají, není tomu tak na úrovni atomů. Naše produkty pohání elektřina, což je v podstatě proud pohybujících se elektronů. Jsou tu tak miliardy pohybujících se částí, čímž problém začíná.

Aby se elektřina dostávala z jedné části do druhé, potřebujeme vodiče. Jde obvykle o pevné látky s jasnou krystalovou strukturou. Základ je tvořen pozitivně nabitými jádry s pevným rozložením. Valenční elektrony se nicméně díky svým vlastnostem mohou pohybovat volně, čímž vedou elektřinu.

Je tu tak pevně usazený kov a volné pohybující se elementy. Váha elektronů je v porovnání s jádry prakticky nulová, takže nemohou udělat moc škody, když do jader přímo narážejí. Něco jako hrstka prachu, která naráží do horského masivu.

To je pravda, ale jakmile elektřina projde materiálem, najednou je tu řada elektronů pohybujících se rychlostí světla. Společně mají také efekt na jádra. Tomu říkáme elektromigrace. Negativním výsledkem je fakt, že dochází k únavě materiálu, jež vede k trvalému poškození. Představte si to stejně, jako když voda dokázala za tisíce let vytvořit třeba Grand Canyon.

Dobrou zprávou je, že je pro elektromigraci nutný čas. Špatnou zprávou je nevyhnutelnost samotného procesu, časem bude poznamenáno vše, čím elektřina prochází. Všechna elektronická zařízení jsou odsouzena k zániku. Procesu nepomáhá ani fakt, že elektromigrace může zvyšovat napětí a teplotu, zejména v případě procházení materiálu s menším průřezem. Dnes je všechno tvořeno menší a menší, což poslední zmínce dává ještě větší váhu.

Počítače teplo v lásce nemají

Problém teploty není jen pomoc elektromigraci. Každý, kdo vychodil aspoň základní školu, ví, že neustálé přepínání teplot z horkého na studené může z kamene udělat prach. Naše zařízení sice nerozpadnou v prach, ale efekt to má značný.

Teplota některých součástech se dostává i za hranu 100 stupňů Celsia, při vypnutí se pak ochladí na pokojovou teplotu. Všechny materiály se při zahřátí roztahují, při zchlazení pak zase smršťují. Tento jojo efekt součástky postupně unavuje, až se jednou zničí. Nezapomínejme ani na to, že při skutečně vysokých teplotách se může povolit i svaření.

Ano, za předčasným odchodem do křemíkového nebe může nést vinu i výrobní chyba nebo extrémní změny napětí. Ani pak nezmiňujeme situace, kdy si do laptopu třeba vylijeme kávu, telefon nám spadne nebo s myší ve vzteku třískneme. To už je ale úplně jiný příběh.

Zdroj: Techquickie

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.