imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

laptop

Procesory Intel zahrnují vážnou bezpečnostní chybu


Bezpečnostní slabina byla objevena v jádru operačního systému a týká se všech procesorů Intel vyrobených v posledních deseti letech. Výrobci o problému ví, nicméně podrobné informace budou zveřejněny až po jeho vyřešení.

Intel má na trhu jasně vedoucí pozici před AMD, což znamená, že drtivá většina počítačů je osazena právě těmito procesory.

počítač

Postihnuté je samotné jádro operačního systému zodpovědné za alokaci hardwarových zdrojů. Kvůli zmíněné chybě je možné se dostat k dočasně uloženým datům v paměti procesoru. Jedná se přitom o hardwarovou chybu a nebude jednoduché ji opravit softwarově.

Výrobci budou muset vydat aktualizaci operačního systému co nejdříve a tím tento problém odstranit. Přesná povaha hrozby známá prozatím není, pro uživatele Intelu se ale může jednat o riziko. Přístup k jádru operačního systému totiž může mít i obyčejný webový program. Jedinou možností, jak tomuto zabránit, je odstřihnout procesy operačního systému od paměti jádra. To nicméně vyžaduje neustálou obnovu dat, více práce pro jádro a tím zpomalování procesorů.

procesor

Prvně o problému informoval portál The Register a podle něj by mohlo dojít ke zpomalení o 5 až 30 %. Jde ovšem pouze o odhad a na oficiální vyjádření Applu a Microsoftu si budeme muset ještě počkat. Menší útěchou ovšem může být, že i když problém existuje již deset let, k žádnému velkému útoku nedošlo.

Otázkou nicméně je, zda společnosti zpomalí miliony počítačů, nebo se jim podaří najít bezproblémové řešení? Podle portálu Gizmodo se situace průměrných uživatelů takřka nedotkne. To se ale nedá říci o těch firemních, zejména pracujících s cloudovými úložišti.

iphone

Apple možná začne po těchto problémech přemýšlet o výrobě svých vlastních procesorů. Nepochybujeme o tom, že by Apple dokázal vyrábět dobré stolní procesory, když už nyní vede trh procesorů mobilních. Nehledě na to, že v posledních několika letech si vyráběl pro své telefony všechny komponenty sám.

Zdroj: The Register, Gizmodo

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.