imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Prodali byste Facebooku své osobní informace za 20 dolarů?


Nemyslíme tím, s kým jste zrovna ve vztahu, ale fotografie, videa, zprávy, data o brouzdání, lokaci a tak dále. Tolik za ně totiž Facebook nabízí…

Nad Facebookem se opět stahují mračna osobního soukromí. TechCrunch napsali obsáhlejší článek o pochybných metodách, která společnost před časem ke sběru dat používala. V aktuálním článku píší o tom, že Facebook platil 20 dolarů měsíčně uživatelům za přístup a plnou kontrolu nad jejich osobními daty.

Možná si vybavujete náš článek o Onavo VPN, což má být VPN služba od Facebooku „zdarma“, která byla odstraněna z App Storu. Aplikace totiž odesílala všechna data na servery společnosti právě z důvodu phishingu, což striktně porušuje pravidla soukromí Applu.

Facebook nyní přišel s vynikajícím nápadem: když je nemůže sbírat zdarma, proč by za ně nemohl platit? Celá mise přešla do utajení a přejmenovala se na Project Atlas, aby nepřipomínala předchozí snahu. Pro nábor účastníků za 20 dolarů měsíčně používal beta testery služeb jako Applause, BetaBound a uTest.

Nicméně Project Atlas je to stejné jako aplikace Facebook Research, což je akorát znovuzrozené a zakázané Onavo VPN. Akorát mnohem horší. Společnosti totiž mohou vytvářet firemní aplikace pro interní užití, které nejsou na App Storu uvedeny a poskytují kompletní přístup k telefonům uživatelů. A Facebook Research je instalován právě jako firemní aplikace s totálním přístupem ke VŠEM uživatelským informacím.

Všem znamená zprávy, videa, obrázky poslané přes chat, data z brouzdání po internetu, historii, a dokonce i data lokací. Jedna část podmínek uživatele také upozorňuje, že aplikace může přistupovat k datům zašifrovaných aplikací a jejich certifikátům. Celkově tedy může za 20 dolarů měsíčně přistupovat k úplně všem datům na vašem zařízení.

Žádný přímý důkaz, že by tyto možnosti Facebook využíval, neexistuje. Proč by jich ale nevyužil? Ještě horší na tom všem je možná fakt, že účastnit tohoto „průzkumu“ se mohli uživatelé již od 13 let, tedy přesně ten věk, na který Facebook cílí.

My máme v kanceláři na toto téma rozdílné názory. Já osobně tvrdím, aniž bych se Facebooku nějak zastával, že pokud jsou v pravidlech a podmínkách užití jednoznačně všechny body užití dat vypsány, nevidím ve sběru dat za peníze problém. V tomto případě by se tedy jednalo o pouhý průzkum trhu.

Na druhou stranu skrývat skutečnou identitu příjemce sbíraných dat, obcházení pravidel App Storu a cílení na nezletilé moc etické není. Již brzy se dozvíme, jak se k tomu vyjádří Apple, který není moc velkým fanouškem Facebooku a jeho metod pro sběr dat…

Reklama projektu nalevo a napravo zdrojový kód aplikace Facebook research, který je plný odkazů na ONAVO VPN.

Prodali byste svá data Facebooku? Pokud ano, tak za kolik? Pamatujte přitom na to, že 20 dolarů má v USA jinou hodnotu než cca 400 Kč u nás.

Zdroj: TechCrunch

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!