imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

apple výsledky

Prodeje Applu překonaly očekávání


Společnost odhalila výsledky hospodaření a dle všeho se jí dařilo víc, než se čekalo. Tim Cook oznámil obrovské množství aktivních zařízení Applu a počet předplacených služeb atakujehranici čtvrt miliardy.

Apple má za sebou rekordní čtvrtletí. V posledních třech měsících roku 2017, účetně značené jako první kvartál 2018, se očekávaly příjmy ve výši 84 až 87 miliard. Společnost nicméně utržila 88,3 miliard, což je o 13 % více než předchozí rok. Navíc trvalo sledované čtvrtletí pouze 13 týdnů oproti 14, tudíž týdenní příjmy vzrostly o ohromných 21 %.

apple příjmy apple zisk

Tim Cook se ještě před samotnými statistikami pochlubil jedním úchvatným číslem. Na celém světě nyní pracuje více než 1,3 miliardy aktivních zařízení Applu. V posledních dvou letech se toto číslo zvedlo o celých 30 %.

iPhone

apple iphone příjmy

Někteří analytikové předpokládali, že kvůli nelichotivým prodejům iPhonu X společnost omezí jeho výrobu. Cook s tím nicméně nesouhlasí. Jubilejní iPhone vygeneroval největší příjmy ze všech iPhonů a v prosinci se jednalo o nejprodávanější chytrý telefon na světě. Celkově byl výběr iPhonů roku 2017 z pohledu obchodu tím nejúspěšnějším. A to i přesto, že loni prodali ve stejném časovém období 78,3 miliard a letos „pouze“ 77,3 miliard.

Služby

apple služby příjmy

Tento segment patří mezi nejvíce rostoucí obory společnosti a první kvartál to jen potvrzuje. Příjmy 8,5 miliardy dolarů jsou o 18 % vyšší než posledně. Nicméně oproti Q4 2017 to takový rozdíl není. V roce 2020 by pak mohlo dojít ke zdvojnásobení čísel z roku 2016. V posledních 90 dnech přitom přibylo 30 milionů nových předplatitelů a nyní se jejich počet pohybuje okolo 240 milionů.

Apple Watch

Prodeje Apple Watch nadále rostou a upevňují tak pozici lídra trhu. Nárůst příjmů i počtu prodaných kusů je přitom značný. V přiloženém grafu jsou sice znázorněny všechny „ostatní“ příjmy, jelikož Apple samostatné prodeje svých hodinek nezveřejňuje, nicméně Series 3 se v minulém roce prodalo dvakrát více než Series 2.

iPad

apple ipad příjmy

Příjmy z tabletu Applu rostou tři kvartály v řadě, ačkoliv v tom posledním je to nárůst pouze z 13,1 milionů na 13,2 miliony. Zajímavé je, že celá polovina prodaných iPadů padla do rukou úplně nových zákazníků Applu. 70 % prodejů přitom pochází z Číny. Zdá se, že reklama na téma svět bez počítačů funguje.

Mac

apple mac příjmy

Jediný produkt, který zaznamenal menší úpadek, je Mac. Oproti 5,4 milionů prodaných jednotek z loňského roku se jich letos prodalo „jen“ 5,1 milionu. Na druhou stranu celých 60 % nových prodaných počítačů je od Applu.

2018 Q2

Na další fiskální kvartál si Apple stanovil následující cíle:

  • příjmy 60 až 62 miliard dolarů,
  • marže 38-38,5 %,
  • operační náklady 7,6-7,7 miliard dolarů,
  • zdanění kolem 15 %.
iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.