imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Prodeje počítačů se propadají, Macy se však stále drží


Společnost Gartner vydala nejnovější statistiky, které potvrzují, co jsme všichni věděli: trh s počítači umírá. Dokonce i prodeje Maců jsou horší, zdaleka ne však o tolik, o kolik zbytek trhu.

Gartner vydal statistiky prodejů pro čtvrtý kvartál roku 2018. Během uplynulých tří měsíců se nestalo nic překvapivého. Prodeje se dále zhoršují, což vidíme posledních několik let. Všechny měřené firmy kromě Lenova a Dellu prodaly méně, než kolik ve stejném období prodaly před rokem.

Největší propad zaznamenal Acer. Oproti Q4 roku 2017 prodal o 18,3 % méně zařízení. Naopak Lenovo přežívá, dokonce zaznamenalo meziroční růst o 5,9 %.

Výsledky Applu jsou velice dobré, propad znamenal 3,8 %, což je s velkou rezervou nad celosvětovým průměrem (tam je propad na 4,3 %). Když se podíváme na konkrétní čísla, uživatelé na konci roku 2018 koupili o téměř 200 tisíc méně Maců než od rok dříve.

Navzdory propadu trhu si Apple vybojoval větší díl trhu. Macy nyní zastupují 7,2 % všech počítačů, což je o 0,1 % více než o rok dříve. Apple si tak udržel svou čtvrtou příčku za Lenovem, HP a Dellem. Za Applem pak najedeme Asus a Acer.

Zdroj: MacRumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.