imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

iina

Project IINA – mediální přehrávač, po kterém jste vždy toužili!


Dnes si představíme aplikaci, na kterou jsme narazili úplnou náhodou, ale okamžitě jsme si ji v této kategorii zamilovali. Project IINA je mediální přehrávač nabízející kompletní funkcionalitu a navíc působí, jako kdyby ho vytvořil samotný Apple.

Začátkem týdne jsme vás informovali o obří aktualizaci VLC 3.0. Při přípravě článku jsme narazili na nám neznámý open-source přehrávač, který nás okamžitě zaujal. Rozhodli jsme se ho tedy řádně otestovat.

iina

Nevíme, jak nám mohla tato aplikace tak dlouho unikat. První verze byla vydána v lednu 2017. VLC je vážně super, v hloubi duše jsme ale vždy čekali na nějakou vhodnější alternativu. Ne kvůli chybějícím funkcím, ale designu. Ten se totiž k prostředí macOS vůbec nehodí. Ikony a další UI prvky jsou poněkud zvláštní, což je patrně zapříčiněno podporou pro všechny různé platformy.

Ještě musíme podotknout, že pokud je to možné, téměř vždy se snažíme využívat nativní aplikace. Problém nastává, když nám to z nějakého důvodu nevyhovuje a musíme se tedy poohlédnout po aplikaci od třetí strany. Ty ovšem většinou vypadají jinak než ty nativní a do vizuální integrity systému moc nezapadají. Nezáleží na tom, jak moc jsou dobré, na jejich designu se vždy podepisuje menší rozpočet.

Do této chvíle byl naším hlavním přehrávačem VLC. Ne že bychom ho bezmezně zbožňovali, ale spíše neexistovala žádná vhodnější alternativa.

iina

Do této chvíle… IINA má vše, co si od přehrávače pro Mac představujeme. Nejlépe by se dala IINA popsat jako děťátko VLC a QuickTime s tím nejlepším od obou. Nicméně IINA je založena na přehrávači MPV, který pro macOS nabízí ty nejlepší dekódovací možnosti. Ty hlavní funkce jsou tedy vesměs stejné jako u MPV. A proč QuickTime? Její design je s ním naprosto identický. Bezrámečková okna, transparentní navigace, ovládání a všeobecně celý design.

Mezi naše nejoblíbenější funkce patří hromada možností customizace. Od velikosti otevíraného okna, barevných témat, umístění navigace přes barvu titulků až po zkratky.

Umí také automaticky vyhledávat titulky na internetu. Pro stahování si můžete nastavit preferovanou stránku jako OpenSubtitles.org nebo shooter.cn. Pokud titulky ve vámi preferovaném jazyce existují, pak je přehrávač najde. IINA poskytuje i Music Mode, díky kterému se promění v přehrávač hudby v menší formě. A když skryjete obal přehrávaného alba, zůstane z přehrávače jen malý navigační panel.

iina

IINA navíc zahrnuje i funkce na míru šité Macu. Například podporuje Touch Bar, který funguje stejně jako Force Touch pro posouvání v QuickTime – čím více zatlačíte, tím rychleji se bude video posounovat. Dále umí Picture-in-Picture a kdykoliv lze přepnout do plovoucího okna.

Navíc dokáže načíst obsah online videa, což jsme sami vyzkoušeli na YouTube a Vimeo. Stačí zkopírovat odkaz a IINA už si s ním poradí. Nemusíte mít ani otevřený prohlížeč. To se může hodit uživatelům, kteří používají YouTube jako „Spotify zdarma“. Funkce má také add-on pro Safari a Google Chrome, díky kterému se budou automaticky přehrávat veškerá videa ve frontě, aniž byste museli sami neustále kopírovat nové odkazy.

Aplikace je sice stále v beta verzi a mohou se tak vyskytnout nějaké chyby, my ale na žádnou nenarazili a rozhodně tak nic nebrání jejímu vyzkoušení. Aplikace se každopádně nachází ve stavu vhodnému ke každodennímu použití a tak jsme dali VLC sbohem. Verze 1.0 posléze přinese další řadu nových funkcí.

iina

Vývojáře lze podporovat několika způsoby. Můžete je upozorňovat na různé chyby, poptávat nějaké nové funkce nebo pomoci s překladem. Jako vývojář se pak můžete připojit ke komunitě na GitHubu. Pro nejčerstvější informace se přidejte do skupiny na Telegramu.

Vše si můžete bezplatně stáhnout přímo ze stránek vývojáře.

Tím je Collider Li, který nám odpověděl na pár otázek.

iMagazin: Co tě k tomuto projektu přimělo?

Collider LI: Pro macOS nebyl dostupný žádný decentní přehrávač. MPlayerX je založen na zastaralé verzi mplayeru, VLC je pomalé i při běžných operacích jako změna velikosti video okna a Movist sice poskytuje nejlepší uživatelské zkušenosti, stále ale s nestandardním uživatelským rozhraním. Samotný macOS přitom poskytuje elegantní a výkonné stolní prostředí a spoustu skvělých aplikací. Pro každou kategorii lze najít více než jedno elegantní řešení, až na přehrávač médií. Zajímalo mě proč a dlouho jsem pátral, jestli mi něco neuniklo, jelikož se mi nechtělo věřit, že i přes tak velkou vývojářskou základnu neexistuje pro macOS adekvátní přehrávač.

Tou dobou jsem sice slyšel o mpv, který poskytuje nejlepší dekódovací kapacitu na macOS, nicméně kvůli jeho příkazovému ovládání není vhodný pro běžného uživatele. Poté jsem se doslechl, že má API a tak mě napadlo, že bych pro něj mohl vytvořit GUI.

iM: Jak byl tvůj hlavní cíl?

CL: IINA je moderní přehrávač médií pro macOS.

  • Měl by zahrnovat „moderní“ (Yosemite nebo novější) designový jazyk a co nejvíce využívat systém ovládání pomocí UI.
  • Měl by být úzce spojen s funkcemi macOS jako je Touch Bar, Multi-Touch gesta, Picture-in-Picture atd.
  • Měl by přinášet jednoduché a čisté rozhraní.
  • Všechny funkce by měly být snadno přístupné a měly by se dát snadno používat.
  • Vše, co se dá zautomatizovat, by mělo být zautomatizované.
  • Měl by být přizpůsobitelný pro různé typy uživatelů.

Toto je několik základních principů, které jsem si stanovil ještě před vývojem a věřím, že se mi jich podařilo dosáhnout.

iM: Měl jsi při vývoji nějaké problémy?

CL: Nedostatek dokumentace. Apple sice poskytuje dobré návody pro většinu témat o vývoji v Cocoa, ovšem některé grafické/Open-GL API problémy jsem musel vyřešit sám. Když jsem hledal odpovědi na podobné otázky, obvykle jsem našel užitečné informace například na Stack Overflow u odpovědi s pouhým jedním upvotem nebo v 10 let starém mailing listu.

iM: Jestliže se jedná o open-source projekt, jak velká je jeho vývojářská komunita?

CL: V tuto chvíli se na vývoji podílí 40 vývojářů. Spoustu z nich jsou překladatelé (momentálně je IINA dostupná v 16 jazycích). Čtyři vývojáři se ke mně připojili hned první měsíc po zveřejnění projektu (stali se z nich spolupracovníci), nicméně kód v tuto chvíli píši pouze já a ještě jeden člověk.

IINA byl zprvu osobní projekt, ale dostalo se mu více pozornosti, než mě kdy napadlo. Obdržel jsem stovky požadavků a bug reportů, ale neměl jsem čas se všemi zabývat. Proto jsem ocenil, když se mohl nějaký zkušený vývojář k projektu připojit.

iM: Jaké jsou plány do budoucna?

CL: Za pár měsíců vydáme verzi 1.0, což bude první stabilní oficiální verze. Ještě před tímto vydáním zkusím implementovat většinu požadovaných funkcí. Co se týče hojně dotazované funkce Airplay, provedli jsme nějaký počáteční průzkum a její implementace se zdá být reálná.

iM: Čím se živíš normálně. Jsi vývojář, nebo jsi začínal od nuly?

CL: Když jsem začínal v lednu 2016 s vývojem, studoval jsem informatiku na vysoké škole. Nyní tam pracuji jako asistent výzkumu. Mou hlavní náplní je vývoj webových stránek a zezačátku jsem o Cocoa a Swiftu nevěděl nic, ale rád se učím nové věci. Swift a Cocoa jsem se začal učit od nuly zároveň s vývojem IINA.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.