imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Proto jsou Zimní olympijské hry důležité pro technologie


Ví, kde jste, co děláte a s kým mluvíte. O co jde? Správnou odpovědí je 5G síť.

Letošní Zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu mají neobyčejná technologická řešení. Během jednotlivých událostí vidíme na sportovištích stovky dronů, které sledují každý krok a výsledky sportovců, aby se co nejdříve dostaly k nám. Je rovněž možné řadu klání sledovat s VR headsetem. Vše díky 5G síti od Intelu, jež je poprvé nasazená pro takto široké obecenstvo.

Technologie jsou klíčovým aspektem každých olympijských her, je tedy potřeba zajistit komunikaci tisíců zařízení. Nová síť umožnila třeba propojit 1200 dronů, kteří následně vytvořili olympijský symbol s pěti kruhy. V Pchjongčchangu vznikla síť Intelu ve spolupráci s Korean Telecomem, nikdy přitom nebyla nasazena do podobně velkého provozu.

Nejdůležitější vlastností 5G sítí je fungování v reálném čase. Rychlost sítě je až 10 Gbps, což je až desetkrát více než u 4G sítí. Stejně tak je tu skutečně rychlá odezva, bavíme se o zlomku sekundy. 5G tak umožňuje komunikaci všem v jednu chvíli, takže třeba stovky dronů mohou létat ve formaci a nenarazit do sebe.

Jde přitom jen o jednu z věcí, které 5G umožňuje. Na druhou stranu je něco podobného opravdu stylové, je paráda žít v roce 2018. Živé pokrytí akce zajišťují 360stupňové kamery a droni Intel Falcon 8+, kteří létají nad hlavami diváků a poskytují zcela novou perspektivu. Systém umožňuje sledovat více než 30 sportovních akcí s VR přilbou pomocí systému TrueVR od Intelu.

Neskutečně rychlá síť je důležitá i pro přenos dat. Díky oficiální aplikaci si může kdokoliv zjistit veškeré informace o tom, co se zrovna nyní děje. Za vším přitom stojí obrovský cloud, jenž je jádrem celé služby.

Konečná data k uživatelům pochopitelně už skrz 5G sítě neputují, jelikož zatím na trhu není žádné zařízení, jež by novou generaci podporovalo. Na druhou stranu IT systémy a vysílání mezi sebou takto komunikují. To stačí na to, abychom viděli, jak se vše synchronizuje online i offline.

Test Intelu může být klíčovým pro další roky, technologie by se díky tomu dostane blíže k nám. Zařízení s podporou 5G dorazí brzy – možná příští rok – což by umožňovalo komunikaci se všemi stanicemi, jež novou generaci sítí zvládnou.

Zdroj: Medium

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.