imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Prozkoumejte svoji Wi-Fi


Nastavení a zapojení bezdrátové sítě je dnes sice snadné, avšak ne vždy automatické připojení zafunguje na jedničku. Podívejte se, jak vám s tím dokáže pomoci přímo OS X.

Pro základní diagnostiku bezdrátových sítí totiž nejenže nemusíte absolvovat Matfyz, ale dokonce k tomu ani nepotřebujete žádné speciální a drahé vybavení. Postačí vám pouze váš počítač s operačním systémem OS X. Vše potřebné totiž obsahuje přímo v sobě.

My si v tomto článku ukážeme, jak postupovat v případě nejnovější verze operačního systému OS X El Capitan. Je však aplikovatelný i u starších verzí, jen názvy některých položek mohou být trochu odlišné.

Získání základních informací o bezdrátových sítích – tedy to, jaké sítě máte ve svém okolí a ke které jste aktuálně připojeni, je snadné. Jednoduše klepnete kurzorem myši na příslušnou ikonku v horní nástrojové liště.

01
Základní nabídka Wi-Fi připojení.

Zde však uvidíte skutečně pouze tyto základní informace. Někdy se však může hodit dozvědět se o síti, ke které jste právě připojeni, něco víc. Stiskněte tedy na klávesnici tlačítko Alt a zatímco jej držíte, klepněte opět na ikonku Wi-Fi sítí v menubaru. Vidíte ten rozdíl?

02
Rozšířená nabídka Wi-Fi připojení.

Nabídka se viditelně změnila a pod názvem aktuální sítě vidíte spoustu podrobných informací o tomto připojení. Dozvíte se zde síťové adresy, použité zabezpečení, skutečnou sílu signálu i kanál, na kterém s přístupovým bodem komunikujete. A uvidíte zde také maximální teoretickou přenosovou rychlost, které jste v daném místě schopni dosáhnout.

Ta je společně s použitým kanálem tou nejzajímavější informací, kterou zde můžeme získat. Hodí se nám v případě, že je naše Wi-Fi síť pomalá a my přemýšlíme, čím by to mohlo být způsobeno. A pokud na vině pomalého připojení není přílišná vzdálenost od přístupového bodu nebo množství překážek, může být na vině právě nesprávně použitý kanál.

Ten se nastavuje v konfiguraci přístupového bodu, a pokud je stejný, jaký používá například váš soused, budou se vzájemně ovlivňovat a vy tak nikdy nedosáhnete maximální rychlosti.

Jak však zjistit, zda používáte ten správný kanál? I s tím vám pomůže přímo OS X.

Ve stejné nabídce, kterou jsme právě otevřeli, musíte klepnout na položku Otevřít Diagnostiku bezdrátové sítě. Spustí se průvodce provedení diagnostiky (může po vás požadovat zadání správcovského hesla k počítači), jehož okno však můžete ignorovat. Místo toho zamiřte svůj zrak na menubar, ze kterého otevřete položku Okno -> Hledat.

03
Místo toho zamiřte svůj zrak na menubar, ze kterého otevřete položku Okno -> Hledat.

Dostanete se do okna, ve kterém se po klepnutí na tlačítko Hledat nyní v pravém spodním rohu po malé chvíli objeví všechny Wi-Fi sítě ve vašem okolí – tedy ty, které váš počítač vidí. A u každé z nich uvidíte nejen název  a síťovou adresu, ale i použité zabezpečení, frekvenci nebo sílu signálu. A také kanál, na kterém komunikuje.

Tyto sítě si můžete velmi dobře třídit podle frekvencí volbou té žádané v levé části okna.

Nás však nejvíce zajímají dvě poslední položky, které zde vidíte. Systém vám zde radí ty nejvhodnější kanály, které byste měli pro komunikaci použít, aby docházelo k co nejmenšímu rušení. V našem případě jde o kanály 6 a 2 pro frekvenci 2.4 GHz a kanály 36 a 44 pro frekvenci 5 GHz.

05
Systém vám zde radí ty nejvhodnější kanály, které byste měli pro komunikaci použít.

Nyní již není nic snazšího, než nastavit tyto kanály jako používané v administračním rozhraní vašeho bezdrátového směrovače. Jak na to najdete v návodu, protože se liší výrobce od výrobce.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!