imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

První lunární knihovna bude obsahovat celou Wikipedii


Jsme na tak pokročilé úrovní obývání Měsíce, že už musíme myslet na volnočasové aktivity prvních osadníků. Naštěstí na řešení již jedna firma pracuje, výsledky budou úžasné.

Přečetli jsme si jen jednu větu ze zprávy a brada nám spadla snad třikrát:

Arch Foundation plánuje vytisknout celou anglickou Wikipedii na malé kovové pláty a následně je jako knihovnu poslat na měsíc.

Spadnutí brady #1 – Arch Foundation

První část věty nám sice tep nezvýšila, jelikož jsme nikdy o této neziskové organizaci neslyšeli. Když jsme se však více začetli do informací o této instituci, naše sci-fi dušička zaplesala.

Nadace vznikla v roce 2015 a má jednoduché, zato však ambiciózní plány – chtějí co nejvíce rozšířit lidské vědomosti napříč Sluneční soustavou, aby tak vznikla záloha pro případ apokalypsy. Pojmenování společnosti je skvělé, jelikož v sobě obsahuje slovo „arch“ pro šíření vědomostí ze Země, čteme jej však jako „arc“ – to je zkrácená forma archivu, zároveň však nese konotace s Noemovou archou.

Jak zakladatel Nova Spivack říká:

Kamkoliv půjde lidstvo, půjde i Arch. Kamkoliv Arch půjde, půjde i lidstvo.

Naše současné životy to pochopitelně příliš nemění, ale je dobré vědět, že podobné projekty existují.

Spadnutí brady #2 – Malé kovové pláty

Aby informace vydržely, nelze je pochopitelně psát inkoustem na papír. Vesmír je tvrdé místo – kosmická radiace, velké výkyvy teplot, vakuum a další překážky. Tomu všemu přitom musí uložená data odolat.

Arch má své řešení problému. Když Elon Musk do vesmíru vypustil svůj Tesla Roadster, Spivack se technologického miliardáře zeptal na Twitteru, jestli by mohl umístit trilogii Nadace od Isaaca Asimova do palubní přihrádky. Vedoucímu SpaceX se nápad líbil, vše spolu tedy připravili. Šlo navíc o skvělou příležitost otestovat metody ukládání dat.

Rozhodli se použít 5D technologii ukládání dat laserem, což v sobě skrývá ohromné možnosti. Teoreticky by mohly být zapsané informace čitelné po 14 miliard let – šlo by tak pochopitelně o nejdéle trvající způsob uchování informací vůbec. Řešení zvládne odolat kosmické radiaci a teplotám přes tisíc stupňů Celsia. Disk navíc uchová až 360 TB dat.

Probíraná lunární knihovna by však mohla použít ještě jinou technologii. Tentokrát chtějí laserem vrýt informace do 1,7 cm širokých a 20 mikronů vysokých niklových plátů. Ty jsou tak tenčí než průměrný lidský vlas a menší než poštovní schránka. Nenechte se však velikostí zmást, na každém plátku lze uchovat až 16 tisíc stránek obsahu.

Disky pak budou uchovány v balení o velikosti obalu CD, což umožňuje Archu poslat na Měsíc mezi 25 a 50 miliony stránek a obrázků. Další obrovskou výhodou technologie je, že zatímco 5D tisk uchovává data vyrytá, niklové pláty lze přečíst i pomocí optického mikroskopu s tisícinásobným zvětšením. Nikl také odolá kosmické radiaci a nerezaví.

Aby se technologie uvedla k životu, spolupracuje společnost s firmou Stamper Technology, jež se tuto metodu patentovala. Jejich řešení jim umožňuje veškeré disky vytisknout do jednoho týdne. Až přijde čas odletu, všechny pláty budou moci být skutečně čerstvé.

Spadnutí brady #3 – Lunární knihovna z Wikipedie

Fakt, že existují lidé, kteří berou za skutečně důležitou věc mít knihovnu na Měsíci, nás trochu překvapuje. Arch aktuálně pracuje  i na konceptu knihovny pro Mars, když jde vlastně o nejvyhledávanější lokalitu pro vesmírné cestování. Konečným cíle je pak rozšířit informace po celé Sluneční soustavě. Arch se chce dohodnout s kýmkoliv, kdo jejich disky bude schopný roznášet.

Druhou částí je Wikipedie. Když se bavíme o celém lidském vědění, neměli bychom jako první vzpomínat právě na ni. Vzhledem ke své otevřenosti se v ní skrývá řada chyb a nepřesností, navíc v ní chybí veškeré publikace. Může však jít o jakési shrnutí našich 2018 let aktivity.

Knihovna by v sobě měla mít celou anglickou verzi Wikipedie, nejdůležitější části pak budou i v dalších jazycích. Knihovna bude obsahovat i Rosetta Project od Long Now Foundation, jenž obsahuje přes 1500 lidských jazyků. Arch plánuje časem dodat více informací. Vysláním knihovny však nic nekončí, brzy by chtěli rozšířit svou databázi.

Nova Spivack

 

Pro aktuální projekt se společnost dohodla s Astrobotic, kteří by rádi na Měsíci založili první doručovací službu. Mise se jmenuje Peregrine a nyní je pod vládním schvalováním, start by se měl skrze raketu Atlas V odehrát v polovině roku 2020. Jestli by se vše opravdu podařilo dotáhnout až do konce, šlo by o první komerční misi na Měsíc v historii lidstva.

Zdroj: The Verge

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.