imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Psi, kteří dokáží vyčmuchat elektroniku


Jistě už jste někdy slyšeli o psech, kteří zvládnou najít drogy nebo bombu, to není žádná novinka. Co kdybychom vám ale řekli, že má FBI vytrénované psy, kteří zvládnou vyčmuchat elektronická zařízení? To už je o něco lepší, že?

Je rok 2018, klasické pašování drog je dost staromódní. Styloví kriminálníci jednadvacátého století mají nové způsoby, které zahrnují notebooky, harddisky a kradená či hacknutá zařízení.

Policie nemá na výběr a musí se nejnovějším trendům přizpůsobovat, aby se svými „klienty“ stačila držet krok. Je standardem, že ve vyšetřovacích týmech nalezneme IT specialisty, odborníky přes programování či experty na kybernetickou bezpečnost. Podobné týmy zvládnou řešit řadu záhadných případů, občas ale vyšetřování potřebují trochu jiný přístup. Sem patří již zmínění psi.

Představte si, že FBI ve spolupráci s Connecticut State Police vycvičila několik psů, kteří fungují jako žijící „Najít iPhone“.

Jasně, trochu přeháníme, ale hlavním faktem je, že policejní psi K-9 zvládnou vyčmuchat elektroniku. Ano, i elektronická zařízení mají vlastní pach, který lze rozpoznat. Úkol však není snadný ani pro psy, kteří mají extrémně skvělý čich. Jen jeden z padesáti psů zvládne elektroniku vyčmuchat.

Jak je to možné? Přišel na to Jack Hubball, chemik z Forensic Science Laboratory v Connecticutu. Objednal si totiž od různých výrobců flashky, SD karty a harddisky a začal zjišťovat, jak se chemicky podobají. Podobu našel, konkrétně jde o chemickou sloučeninu C18H15OP. Když tuto sloučeninu izoloval, mohl začít výcvik psů pro rozpoznávání.

Projekt funguje již několik let. FBI a policie mají nyní k dispozici celkem 17 takzvaných ESD (electronics-sniffing dog). Nejlepší úlovek zatím patří zlatému retrívrovi Bearovi. V roce 2015 objevil harddisk s dětským pornem při razii domě Jareda Foglea, mluvčího sítě restaurací Subway. To už je slušný úlovek.

Zdroj: 9to5Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.