imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Původní iMac byl před dvaceti lety skutečným průkopníkem


První iMac se dostal na pulty prodejen v roce 1998 a šlo o první all-in-one počítač od Applu. iMac průměrnému uživateli přiblížil svět IT, odstranil všechny přebytečné kabely a předběhl svou dobu ukázkou nového směru.

Vzpomenete si ještě na svět Windows 98 a vytáčeného internetu? Přesně v tomto období se objevil první iMac, který Steve Jobs v roce 1998 představil ve Flint Center. Jobs se do firmy vrátil o rok dříve a Apple právě procházel zásadní obměnou. Nový směr byl koncem pro Newton, což bylo sice revoluční zařízení, lidi však nezajímal.

Jobs se zaměřoval zejména na zjednodušení nabídky, tehdejší portfolio obsahovalo obrovskou spoustu zařízení. Nevyznali se v nich dobře ani zaměstnanci, natož pak koneční zákazníci. Ukončil sérii Performa, jež nebyla mířena na osobní použití, a nahradil ji něčím jiným. Skutečně přátelským řešením týmu Jonyho Ivea byl G3 iMac.

První iMac byl revolučním zařízením, jelikož zanechal v minulosti staré standardy (ADB, SCSI, GeoPort) a přešel k USB. Počítač se zbavil disketové jednotky, což v roce 1998 bylo skutečně odvážné, a přešel k CD-ROM. Tehdy navíc byly všechny návrhy odstartovány designem, designeři tak byli hvězdami každé společnosti a svými návrhy určovali prakticky vše kolem nových produktů. iMac G3 byl dostupný v pěti barevných variantách a plastové šasi bylo částečně průhledné.

To nebylo překvapující, jelikož hlavním cílem designérského týmu bylo přijít s počítačem, který oslovuje i lidi nepolíbené světem IT. Vše vycházelo z interakce, vedle zaobleného šasi se tak uživatelé dočkali i držadla na přenášení. V porovnání s ostatními dobovými konkurenty měl iMac opravdu futuristický design. Vše doplňovala i sci-fi myš.

Později se ukázalo, že na používání byla strašná, časem se tak přestala vyrábět. Nabídka se později rozrostla na třináct barev, po iMacu G3 se svět série točil dál, za čtyři roky totiž přišla G4. Utopistický design byl velkým skokem, kdy držák displeje umožňoval úpravu jeho polohy. Nový iMac byl dostupný i v bílé, oblíbené barvě Jonyho Iva.

Ten navrhoval i bílá pera pro Zebra, která si sice dodavatel příliš neoblíbil, při vydání se však setkala s velkým úspěchem. Čistý a sterilní design pokračoval i u iPodu a G5, jež byla představena v roce 2005. Během let se počítače stávaly stále tenčími, velikost displeje se zvětšovala a v roce 2009 začal prodej bezdrátového příslušenství. Série tehdy přešla k aktuální podobě (kromě Space Grey iMacu Pro).

První iMac s 5K displejem byl představen v roce 2013, o dva roky později přišla nová Magic Mouse, dále pak Magic Trackpad a Magic Keyboard. Výběr iMaců se během let zásadně změnil, nyní nejsou zaměřeny jen na průměrné uživatele. Logic Pro a Final Cut jsou stále dostupné a nadále jako zástupci softwaru od Applu drží pozici průmyslových standardů.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.