imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Qualcomm žádá o zákaz na dovoz iPhonů


Spor mezi Applem a Qualcommem se stále více vyhrocuje. Apple nejprve zažaloval výrobce čipů, ten odpověděl stejně. Rozepře, která začínala vcelku nevinně, se začíná zvrhávat v něco vážnějšího – Qualcomm chce zažádat o zákaz dovážení iPhonů do USA.

Pro technologickou firmu velikosti Applu nejde o nic neobvyklého, různými soudními spory tráví jeho právní oddělení každý den řady hodin. Většinou jde o menší společnosti, které Apple žalují na základě získaných patentů, jde o tzv. patentové trolly. Čas od času se však objeví větší spor, v němž jde o miliardy dolarů. Jen si vzpomeňte na dlouhotrvající soudní bitvy mezi Applem a Samsungem. Do podobné role se nyní dostává Qualcomm.

Příběh začíná u americké Federal Trade Commission (FTC), která spustila řízení proti Qualcommu – podle komise společnost porušila antimonopolní zákony. To v podstatě znamená, že se výrobce čipů pokusil zneužít svého postavení na trhu. V praxi jde o to, že se firma pokoušela využít praktik k setrvání na první pozici mezi výrobci LTE čipů, bez nichž se žádný výrobce smartphonů neobejde.

01_qualcomm_asking_for_import_ban_on_iphone

To však podle současných právních norem není nelegální. FTC ale tvrdí, že Qualcomm zneužil situace, kdy vlastní řadu různých patentů, a donutil výrobce uzavírat nevýhodné smlouvy. Jednou z firem, na níž dle všeho tlačil skutečně hodně, byl i Apple – ten s názorem komise souhlasil do té míry, že se rozhodl podat na výrobce čipů miliardovou žalobu. Apple tvrdí, že jim chtěl asijský dodavatel prodat technologie, které americké firmě k ničemu nebyly.

Qualcomm to rozlítilo do té míry, že okamžitě přišel s protiúderem. Označil Apple za firmu, která porušila vzájemné kontrakty hned v několika případech. Navíc Apple dle obvinění bránil k uzavírání dohod dalších společností s Qualcommem, čímž asijského výrobce poškodil. Navíc americká firma nechtěla zaplatit smluvené částky za konkrétní patenty. Apple dle žaloby dále u iPhonu 7 záměrně snížil výkon čipů od Qualcommu, aby ostatní výrobci v čele s Intelem dokázali jejich součástkám konkurovat. V dokumentech přiložených k žalobě Qualcomm rovněž doplňuje, že jim o tomto snížení výkonu Apple zakázal mluvit.

02_qualcomm_asking_for_import_ban_on_iphone

Od té doby na sebe obě strany neustále útočí, podle Bloombergu se však má nově situace dostat na zcela novou úroveň. Qualcomm je totiž připraven udělat krok, skrz nějž by zakázal dovoz iPhonů z Asie (kde jsou iPhony montovány) do USA se speciálním zaměřením na modely, které se mají představit na podzim letošního roku. Anonymní zdroj neuvádí konkrétní důvody, na základě kterých by k zákazu mělo dojít. Uvidíme, jak se celá situace vyvine dál. Někdy však může být podání žaloby dvousečnou zbraní a Apple si situaci pro svůj nadcházející hit rozhodně neulehčil.

Zdroj: Macrumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.