imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Jak reagoval trh na zásadní inovace Applu – Komentář


Sériová vražda portů u laptopu, Touch ID na hranici vyhynutí a opuštění sluchátkového jacku. Apple se v posledních letech odhodlal k zásadním krokům, jak na jeho rozhodnutí reagoval zbytek trhu?

Jedna věc je zcela jistá – Apple nezbankrotoval. Mnohokrát jsme slyšeli, že: „Apple fakt může zavřít krám, když udělal takové rozhodnutí.“ Firmě se přesto daří velice dobře, poslední kvartál uzavřela rekordními výsledky.

Odvážné kroky navíc ukázaly novou cestu i pro konkurenci. Rychle se adaptovali i výrobci příslušenství. Pojďme se podívat na dopad, který přinesly výše popsané kroky. Na co se v budoucnu můžeme těšit?

Loučíme se s jackem

Ještě před vydáním iPhonu 7 se na veřejnost dostala zpráva o tom, že Apple odstraní sluchátkový jack. Americký gigant se rozhodl zničit stoletou tradici. Jak někdo mohl udělat tak barbarský krok? Jako kdyby vzal základní recept na pivo a místo sladu přidal vepřovou slaninu.

Krátce po prezentaci se situace uklidnila, uživatelé totiž rychle zjistili, že existuje i život po sluchátkovém jacku. Všichni spokojeně žijeme i rok a půl od keynote. Applu se navíc podařilo přesvědčit řadu důležitých výrobců sluchátek, aby plně naskočili do světa bezdrátové technologie. Stále méně a méně lidí pro poslech hudby poslouchá dráty. Zde je například několik zařízení, která jsme pro vás nedávno otestovali.

Dokonce i konkurence si brzy všimla, že vynechání starého portu není tak hrozné, zejména když se zaplní něčím užitečnějším. V tichosti tak stále více výrobců o 3,5mm portu upouštělo. Také Google, který stál jako jeden z hlavních odpůrců, vydal svůj nový Pixel bez jacku.

Vypadá to, že rozhodnutí Applu nebylo jen životaschopným krokem, ale stal se z něj i běžný standard napříč celým trhem.

Předčasné USB-C

To samé už ale neplatí u MacBooků a MacBooků Pro jen s USB-C. V ideálním světě by možná koncept fungoval, ale když se rozhlédneme kolem sebe, nejde vše podle plánu Applu. Co fungovalo u vynechání sluchátkového jacku, to se neopakuje v případě výlučného nasazení USB-C.

Musíme se přiznat, že nejsme velkými fanoušky ani my. Fakt, že pro fungování většiny periférií v současnosti potřebujeme alespoň jeden adaptér, nás optimismem nenaplňuje. I když teď vypadá zařízení dokonale, nedostatek portů je obrovským kompromisem. Jde o typické rozhodnutí, jež se průměrnému uživateli zrovna dvakrát nezamlouvá.

Není náhodou, že se na trhu objevilo několik následovníků. I když si ale můžeme vybrat hned z několika modelů, které se vydaly stejnou cestou, rozhodně nejde o zásadní změnu trendu. U příslušenství jsme taky větší boom nezaznamenali – pokud nepočítáme výrobce, kteří blíže spolupracují s Applem. V současnosti je jen několik řešení, jež mohou fungovat bez adaptérů. To je pochopitelně škoda. Musíme čelit faktu, že život s adaptéry není stejný, jako ten s „prostě to funguje“.

Celkově však zařízení s USB-C nejsou špatným rozhodnutím, Apple měl ale s příchodem svého řešení ještě chvíli počkat.

Já tě vidím!

Konečně se dostáváme k nejaktuálnějšímu tématu. Jasně vidíme, že radikální změny vedou k různým reakcím. Někdy jsou změny úspěšné, někdy uživatele nutí ke kompromisu. Co se ale děje kolem výměny Touch ID za Face ID?

Retrospektivně se na situaci nepodíváme, výměna stráží se odehrála ještě docela nedávno. Můžeme ale předpovídat několik zcela odlišných scénářů.

Na jednu stranu vidíme, že Face ID funguje zcela bezproblémově a má svůj důvod k existenci. Je spolehlivé, rychlé, funguje a snadno vyřeší naprostou většinu našich požadavků. Je dokonce intuitivnější než Touch ID, rozhodně bychom se však neodvážili tvrdit, že jde o zásadně lepší řešení než u čtečky otisků prstů. Pochopitelně je řada výhod a nevýhod, uživatelé se musí rozhodnout sami, co jim sedí lépe.

Důležitou otázkou je také to, jaké jsou záměry Applu ve směru vývoje technologie. Americká firma představila iPhone X jako základ pro další dekádu. To by naznačovalo, že příští zařízení také dorazí s Face ID. Technologie je navíc tak komplexní, že je její výroba složitější a nákladnější. Jestliže bychom si však měli vsadit, neřekli bychom, že od roku 2018 dorazí pouze a jenom telefony s biometrickým rozpoznáváním pomocí obličeje.

Kuo již dříve prozradil, že záleží na úspěchu iPhonu X, pokud se bavíme o nasazení u výrobců telefonů s Androidem. Vypadá to, že iPhone X je nakonec velice úspěšným smartphonem, více se však dozvíme ve čtvrtletním shrnutí. Uvidíme ale jestli dost na to, aby konkurenti přešli k řešení podobnému tomu od Applu. Je tu několik možností:

  • Absolutní změna. Podle tohoto scénáře by se většina výrobců rozhodla opustit čtečky otisků prstů a přešla by k rozpoznávání obličejů. Jestli pak má Apple na konkurenci několikaletý náskok, nejde jen o jejich rozhodnutí. Třeba čtečka duhovky od Samsungu jasně ukázala, jaké problémy může obdobná technologie mít, i kdyby další pokusy přišly.
  • Částečná změna. Není tu dostačující technologie, konkurence tak musí zůstat u čteček otisků. Možná v kombinaci s méně pokročilými způsoby rozpoznávání obličeje. Mohli bychom vyjmenovat hned několik takových řešení, je šance, že se tak připojí i další. A jakmile se dostaví dostatečně kvalitní řešení, pak by mohla následovat kompletní změna.
  • Žádná změna. Je tu i ta šance, že někteří výrobci Apple nikdy následovat nebudou. Možná se velká část z nich časem zbaví čtečky na zadní straně zařízení, možná se rozhodnou zbavit otisků, ale přijdou s jiným řešením než s variací Face ID. Díky společnosti Vivo jsme na CES viděli zajímavé fungující řešení. Čínský výrobce přišel s něčím, o čem snili snad všichni velcí výrobci telefonů – čtečka otisků prstů přímo v displeji.

Reálné nasazení je pochopitelně jiná otázka. Je jedna věc, když něco funguje na zařízení, jež se představují blogerům. Něco jiného je pak, když se má technologie nasadit do masové produkce – jaká bude třeba nákladnost, kolik místa v zařízení bude řešení potřebovat? Jestliže se však přes tyto překážky dokážou výrobci dostat, šlo by o další krok v evoluci biometrické identifikace. Právě to by mohla být cesta pro ty firmy, jež nechtějí následovat Apple.

Ať už čtečka v displeji dopadne jakkoliv, již teď je jisté, že se Apple touto cestou nevydá. Již dříve pracoval s prototypy, které fungovaly podobně, ale šlo pouze o plán B, pokud by Face ID z nějakého důvodu nevyšlo.

Skutečně nás zajímá, co budoucnost přinese. Důležité odpovědi dostaneme, až se objeví další telefony pro letošní rok. Do té doby se podělte o to, co myslíte vy. Skutečně leží budoucnost v rozpoznávání obličejů?

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!