imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Co je reálnou konkurencí HomePodu?


Je špatně přirovnávat nové zařízení od Applu k dalším reproduktorům ovládaným hlasem, které se na trhu stávají stále populárnějšími.

Trh s chytrými reproduktory je jedním z mála, který se za poslední dobu stal velkým hráčem prakticky z ničeho – téměř všichni velcí výrobci již se svým zařízením přišli. Řada lidí si přitom myslí, že Apple na party dorazil trochu pozdě, nehledě na letošní ztrátu prodejů z vánoční sezony.

Jedna věc je nicméně jistá – nedávné zprávy nebyly úplně přesné, protože HomePod nebude cílit na stejný trh jako zmíněná zařízení od konkurence. Apple v současnosti dominuje na poli s osobními asistenty, Siri je v milionech přístrojů v našich kapsách, na našich rukách či v našich televizích. Přestože publikovaná data hovoří o milionech prodaných reproduktorů s Alexou, i běžně přehlížené Apple Watch mají vyšší prodeje.

Všimli jsme si navíc toho, že Apple HomePod neumístil do stejného segmentu, jako to udělala média. Pohled, že Apple dorazil na trh s hlasem ovládanými reproduktory pozdě, trochu mění jeho zaměření – mnohem více jde o doplněk ekosystému na propojení s Apple Music, ani ne tak se Siri. To je v podstatě dobře i pro nás, české uživatele, protože i přes postupně rostoucí množství podporovaných jazyků čeština u Siri stále chybí.

Konkurenční výrobci se snaží přijít s co nejlevnějším řešením do domácnosti. Tyto chytré reproduktory jsou dobré pro nastavení budíku, případně dostatečné pro poslech hudby. Amazon by byl rád, kdybychom skrz jejich zařízení nakupovali v e-shopu. Google by se zase rád naučil co nejvíce o našich návycích a dále je využil při navrhování reklam. Na druhou stranu bude HomePod relativně drahý, více pozornosti se dostává celkovému produktu, nejen reproduktoru (vzpomeňte si třeba na inteligentní řešení pro sledování prostředí a kalibraci).

Je pravda, že i přesto Apple kvůli konkurenci často Siri ve spojení s HomePodem zmiňuje. Pravděpodobně si uvědomil, že nebude dostatečné, aby osobní asistentka jen prostě pomáhala s přehráváním hudby – konkurence už získala náskok. Vše bude potřeba perfektně vyladit.

Bylo by dost nešťastné, kdyby se po prvních testech ukázalo, že reproduktor umí přehrávat hudbu jen tak dobře, jako ostatní zařízení za zlomek ceny HomePodu. Jestliže se však dočkáme něčeho lepšího, třeba jako v případě Beoplay M3, s instalací jednoduchou jako u AirPods, co budeme moci ovládat skrz Siri, tak už se budeme bavit o zařízení hodném vyšší ceny.

Zpoždění nakonec také můžeme brát jako pozitivní znak, protože další dva opožděné produkty Applu – AirPods a iPhone X – se nakonec ukázaly jako skvělé kousky.

Hodně lidí říká, že hlasové ovládání je budoucností uživatelského prostředí. My pochybujeme o tom, že by se přerodilo v primární způsob ovládání, protože existuje milion a jeden důvod, proč své příkazy mezi lidmi neříkat nahlas, ale v domácnosti by se o tom dalo uvažovat. Příští rok nakonec sami uvidíme, jestli HomePod splní všechna očekávání.

Zdroje: AppleInsider, iMore

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.