imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

zelený apple

Recyklovaný iPhone v rozložitelném balení – budoucnost Applu


Jako vedoucí technologická společnost se Apple důkladně věnuje ochraně životního prostředí. Co dalšího ale může globální společnost, která funguje kompletně na zdrojích obnovitelné energie, pro životní prostředí ještě udělat? Vážně je možné vést tak velkou organizaci a neustále redukovat její ekologický dopad?

S rostoucí poptávkou po produktech Applu se společnost čím dál více snaží minimalizovat destruktivní dopad stávajících procedur výroby a nahradit je přívětivějším řešením. Pro společnost s tržní hodnotou 1 bilion dolarů, která vydělává dvakrát více než druhá nejbohatší společnost v USA, se bez pochyb jedná o významný cíl.

Apple má v tomto bodě pravdu a snaží se být co nejekologičtější. V posledních letech provedl několik změn v několika oblastech. Pojďme se podívat, jak si na tomto poli momentálně stojí.

zelený apple

1. Vedení a vývoj produktů

iPhonu předcházely celé roky vývoje a výzkumu. Během těchto let Apple experimentoval s materiály, procedurami a značnou část energie potřebovalo samotné plánování. Když Apple přerostl velikost Apple Campusu v Infinite Loop, chtěl přinést veškerá svá oddělení pod jednu střechu. Důležité bylo pro firmu také zanechat co nejméně ekologického odpadu.

V roce 2011 mluvil Steve Jobs před městskou radou Cupertina o „vesmírné lodi,“ jejíž brány se otevřely minulý rok. Nová centrála dostala jméno Apple Park díky ohromnému množství zeleně, jejíž vysazení trvalo jeden a půl roku. Tim Cook dříve poznamenal, že to nebylo důležité jen pro životní prostředí, ale v takové atmosféře se cítili mnohem lépe také zaměstnanci.

zelený apple

Keře, stromy a orosená tráva jsou sice hezké, celý park ovšem stále vyžaduje ohromné množství elektrické energie. Naštěstí i s tím se při plánování počítalo a střecha Apple Parku je osazena nespočtem solárních panelů, které zajišťují kompletní dodávku eletrické energie. Zařízení je tedy domovem 12 000 zaměstnanců a pracuje výhradně na obnovitelném zdroji energie.

2. Výroba a prodej

Na výrobě produktů Applu se podílí celá řada partnerů a dodavatelů ze 43 zemí, včetně několika center v Evropě. Apple TV a určité modely iMacu se vyrábí v Irsku, většina iPhonů a iPadů v Indii a Číně. Apple od všech svých dodavatelů očekává, že budou své továrny provozovat taktéž na základě obnovitelných zdrojů energie. Před dvěma měsíci společnost oznámila, že na obnovitelné energii běží ze 100 %.

zelený apple

Tohoto úspěchu docílila díky plánování a implementaci. To se týká také obchodů, které se nachází po celém světě. App Story prošly po nástupu Angel Ahrendtsové na pozici senior viceprezidentky obchody celou řadou změn. Nejedná se přitom pouze o interní změny, ale také externí. Zeleň totiž pozvedá pocity zákazníků na novou úroveň.

3. Balení, ekologicky šetrné materiály a recyklace

Poselství je zde jasné. Kruh musí být uzavřen. Pro budoucí iPhony, iPady a Macy žádné externí zdroje. Jedná se o ambiciózní plán, když si ale Apple něco umane, pak toho také docílí. Lisa Jacksonová, viceprezidentka Applu pro životní prostředí, politiku a sociální iniciativy, loni řekla, že Apple hodlá v budoucnu vyrábět své produkty v uzavřeném kruhu.

zelený apple

Samozřejmě v dnešní době se velká část komponent iPhonu vyrábí tradiční cestou, až bude ovšem poslední šroubek vyráběn z recyklovaných materiálů, půjde zřejmě o nejekologičtější výrobek vůbec. K tomu pomáhá robot Daisy, který dokáže recyklovat 200 iPhonů za hodinu. Tyto zařízení pochází většinou z programu iPhone Green Program.

Apple se snaží používat komponenty, které nevypouští do přírody tak škodlivé látky a dají se snáze recyklovat. Celý proces má očividně pozitivní efekt, jelikož dva největší výrobci hliníku na světě Applu sdělili, že se jim podařilo zjistit, jak hliník vyrábět bez emise skleníkových plynů.

zelený apple

Apple pro ně byl nejlepší volbou a do roku 2024 by se tato technologie mohla rozšířit do celého světa. Zbývá nám tedy jen balení. Apple musí vyrábět obaly, které vypadají lákavě, ale zároveň jsou ekologicky šetrné. Balení od iPhonů sice běžně nevyhazujeme, v této oblasti ovšem Apple ještě 100% ekologického stavu nedosáhl.

Více než polovina balení je vyráběna z recyklovaného dřevěného vlákna, větším úspěchem je ovšem zmenšení velikosti obalu. Oproti předchozím letům spotřebuje Apple na obal 21,5” iMacu o 53 % méně papíru. Skvělý pokrok, ale stále je prostor pro vylepšení.

zelený apple

4. Internetové služby

Duší celé procedury jsou služby, ukládání dat uživatelů a správa online infrastruktury. Ač se to může zdát zvláštní, ani vyhledávání Googlu není v tomto směru nijak ekologické. Zejména nahrávání videí a fotografií na cloud. Apple provozuje celou řadu datových center. Jedno takové centrum v Severní Karolíně zaměstnává 150 zaměstnanců. Severní Karolína je známá pro spoustu podobných zařízení a kvůli tomu se jí přezdívá „domov internetu.“

zelený apple

Apple by nebyl Apple, kdyby vedle svého zařízení nepostavil obří solární farmu. Pravděpodobně o tom nemáte ani tušení, ale vaše iMessage, hudba a stránky jsou všechny poháněny zelenou energií. Celé to sice stálo 2 miliardy dolarů, ale téměř všechna datová centra Applu běží na zdrojích obnovitelné energie.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.