imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

apple i

Renovovaný Apple I na videu


Jimmy Grewal je vášnivý sběratel, kterému se konečně podařilo získat jeden ze 70 zbývajících počítačů Apple I. Podívejte se na grandiózní projekt jeho renovace.

Grewal počítače Apple I miluje. Ještě než se dostal k tomu opravdovému, postavil si plně funkční repliku. Nabrané zkušenosti z tohoto projektu posléze zužitkoval ještě lépe.

Do rukou se mu dostal Apple I v neznámém stavu. Při koupi o něm nevěděl nic a musel se rozhodovat na základě jediného obrázku. Risknul to a následkem toho byl na světě nový projekt, jehož průběh pečlivě zaznamenával.

Jen připomínáme, že Apple I je jedno z vůbec prvních zařízení Applu. Jeho návrh má na svědomí mladý Steve Wozniak. Za jediný rok komerčního života byl Apple schopný vyrobit pouze 200 kusů. Do dnešního dne se jich zachovalo 70, přičemž těch fungujících je pouhá hrstka.

Měl tedy štěstí, že stav jeho kousku byl relativně dobrý. I tak mu ale zprovoznění trvalo několik týdnů. Celý proces započal důkladným čištěním. Uvnitř počítače se objevila dokonce rez, naštěstí se jednalo pouze o pozůstatky antistatické pěny.

Zařízení se poté sice rozjelo, ale stále nefungovalo podle představ. Nějaká rez byla dokonce také na modulech RAM, ale i tu šlo jednoduše odstranit. Stále to ale nebylo ono. Nakonec Grewal přišel na to, že viníkem většiny problémů je klávesnice původně z Applu II.

V té době Apple neprodával pro Apple I žádné další příslušenství. Až později šel dokoupit modul Apple Cassette Interface (ACI) za 72 dolarů. Šlo v podstatě o přehrávač na klasické kazety, na které jste mohli nahrávat data.

Grewal nicméně systém trochu modifikoval a místo kazet využil iPad. Poté již stačilo vytvořit zvukový soubor ASCII portrétu Steva Wozniaka a stisknout play. Voilà, v 9. minutě videa začne přes 40 let staré zařízení pracovat a vytvářet obraz svého tvůrce.

Zdroj: 9to5Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.