imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Robot, kterého měl představit Apple


CES je v plném proudu a všechny technologické firmy kromě Applu zde představují své novinky. Objevil se zde i roztomilý robůtek, který by byl skvělým jablečným produktem. Ale není.

Robota, kterého vidíte na hlavním obrázku, představila společnost LG. Když jsme jej uviděli, měli jsme okamžité nutkání kupovat. Jde vlastně o dva roboty, menší a větší verze, a LG dvojici označilo jako LG Robot Hub.

01_apple_robot_rumors

Tuto část výstavy si můžete prohlédnout i v následujícím videu.

Tvarem nový robot připomíná JIBO, sociálního robota představeného v roce 2014, který však dosud nebyl uveden do prodejů. Ten vypadal následovně:

02_apple_robot_rumors

Netřeba dodávat, že při pohledu na novinku od LG a robota JIBO se společnost nechala minimálně inspirovat. Nechtěli bychom být v kůži Cynhie Breazelové, tvůrkyně JIBO, když koukala na přímý přenos LG.

JIBO vlevo, robot od LG vpravo
JIBO vlevo, robot od LG vpravo

LG ve svém LG Hubou vytvořil velice komplexního osobního asistenta, který navíc využívá rozpoznávání hlasu Amazon Alexa. Robot umí ukázat emoce, může se pohybovat, umí reagovat na majitelovy pohyby, takže na otázku můžete reagovat například kývnutím hlavou. Dokáže navíc rozeznat jednotlivé členy rodiny a dá vám vědět, když někdo dorazí domů. Zvládne ale třeba i upozornit, když vám dopere pračka, umí ovládat klimatizaci nebo dokonce i elektrickou sekačku. Vše pochopitelně v případě, že máte všechny produkty zakoupené od LG. Na výstavě zatím nebyla uvedena cena ani datum vydání.

A jak do všeho zapadá Apple? Odpověď je jednoduchá. Když jsme zahlédli LG Hub, naše první myšlenka byla: proč něco podobného nepředstavil Apple? Siri a umělá inteligence Applu by dokázala minimálně to samé, co systém od LG. Nepochybujeme ani o tom, že by Jony Ive dokázal vytvořit skvělý design roztomilého robota. Řada lidí to možná neví, ale hlavní designér Applu navrhnul třeba i EVE, robůtka z filmu Wall-E.

04_apple_robot_rumors

Apple tu má navíc i svůj ekosystém. Jen pomyslete na AirPlay nebo HomeKit, skrz nějž by robot dokázal ovládat řadu úžasných zařízení. Jak úžasné by bylo, kdybyste kvůli všemu nemuseli používat mobilní telefon, ale robot by vše udělal za vás? Je pravda, že by se Siri musela konečně naučit i další jazyky, ale pokud by Apple zvládnut vytvořit robota, s tímto problémem by si jistě také poradil.

05_apple_robot_rumors

Minulý rok se internetem prohnalo několik informací, že by snad měl Apple pracovat na domácím asistentovi ve stylu Amazon Echo nebo Google Home, ale zůstalo pouze u spekulací. Nic nenasvědčuje tomu, že by v Cupertinu skutečně něco podobného vznikalo.

Možností je však nekonečně mnoho. Jen si představte, jak skvělé by bylo, kdyby EVE dokázala zapnout chytré žárovky od Philipsu a rovnou spustit novou epizodu Grand Tour na Amazon Prime. Ráno by vás vzbudila, zapnula oblíbené rádio, uvařila kávu a ještě před odjezdem do práce by vás informovala o dopravní situaci. Neexistují zde skutečně žádné limity a je evidentní, že čas inteligentních robotů se blíží.

Jedinou otázkou tak zůstává, kdy na tuto vlnu naskočí i Apple a představí nám podobný produkt.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.