imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Roste podíl macOS i iOS


Podle nejnovějšího šetření společnosti NetMarketShare se v březnu celosvětově zvýšil podíl operačních systému iOS a macOS v porovnání s předchozími měsíci. Čísla vypadají zajímavě, ale v širším kontextu to nemusí být tak skvělé.

Výsledky společnosti NetMarketShare jsou extrémně zajímavé, protože – na rozdíl od většiny dalších podobných šetření – nepracuje s množstvím prodejů, ale se skutečnými daty používání systémů. Navíc jde o celosvětová data, nemáme tu tedy další zkoumání výlučně amerického trhu. Skutečné používání systému je pochopitelně mnohem složitější na měření, společnost však na tato měření využívá více než 40 tisíc různých webových stránek. To už je skutečně slušný vzorek na přesné statistické šetření.

Když se podíváme na používání klasických velkých operačních systémů pro počítače, má zde macOS stále velice nízká čísla – v současnosti je to 6,27 %. I když i zde jde o drobný růst z únorových 6,19 %, na jakékoliv ohrožení monopolu Microsoftu to má stále hodně daleko. Windows mají na trhu 91,59 %, a to i přes vlažné přijetí Windows 10 od řady zákazníků. Skoro polovina uživatelů stále zůstává u Windows 7. Na nejlepší výsledek macOS mezi desktopy dosáhnul minulý březen, kde měl 9,2 %. Aktuální čísla jsou tak od dost nižší.

01_macos_ios_market_share_grows

Oproti tomu má iOS mnohem solidnější postavení na trhu. Za svých březnových 33,39 % se Apple rozhodně nemusí stydět. Navíc, když v únoru dosahoval systém na 29,55 %. Trhu přirozeně vládne Android s 62,94 % mezi všemi chytrými zařízeními. Největší podíl zde má Android ve verzi 6.0 jménem Marshmallow, konrétně je to 23,14 %. Windows Phone pomalu vyklízí scénu, nyní má 1,33 % a padá až k téměř neznámému systému Java ME, který má 0,99 % trhu.

02_macos_ios_market_share_grows

Přestože se může zdát obsazení třetiny trhu jako velice slušný výsledek, zvlášť u prémiových chytrých zařízení, která Apple produkuje, hranice rekordu je skutečně daleko. Největšího podílu totiž iOS dosáhl v červenci roku 2012, kdy měl neuvěřitelných 65,94 % trhu. V tu dobu byl vlajkovou lodí firmy iPhone 4s s iOS 5 a zrovna byl na WWDC oznámen iOS 6. Novými funkcemi se staly věci, bez kterých bychom si dnešní iOS už ani nedokázali představit – iCloud, notifikační centrum nebo aktualizace over-the-air.

Zdroj: Apple World Today

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!