imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Jak rozmístit okna na Macu


Gesta na počítačích od Applu usnadňují rozložení otevřených oken. Ukážeme vám dva triky, o kterých jste dosud možná nevěděli.

Sice máme Macintosh mnohem raději než Windows, rozmisťování oken nám však přijde přehlednější právě u druhého jmenovaného systému. My vám nicméně ukážeme pár triků, jež vám se správou oken pomohou. Pokročilejší uživatelé je asi znají, tipy jsou tedy spíše pro začátečníky. Přesto je možné, že i pokročilejším uživatelům ukážeme něco nového.

Když chcete použít rozdělení plochy na pro dvě okna ve Windows, stačí vzít otevřené okno a přetáhnout jej k okraji obrazovky – systém udělá zbytek. Snadno si to zapamatujete, často na to lidé přijdou i omylem. Nejjednodušší způsob, jak něco podobného udělat na Macu, je dlouhé kliknutí na zelené tlačítko v levém horním rohu. Modré zvýraznění ukáže rozložení oken, poté stačí tlačítko pustit, a je to.

Jestliže však nechcete zaplnit půlku své obrazovky, stračí přetáhnout kraje okna a správně si vše nastavit. Pokud kliknete na roh dvakrát, okno se automaticky roztáhne podle dostupného prostoru. To samé platí u okrajů. Díky tomu můžete velice snadno nastavit rozmístění a nemusíte trávit čas tím, abyste vše ručně nastavovali pomocí trackpadu.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.