imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Rusko zakázalo aplikaci Telegram


V Rusku nastal konec šifrované komunikace, jelikož se vývojáři odmítli podřídit protiteroristickým zákonům z roku 2016. Vývojáři aplikace Telegram se proti ruskému vládnímu rozhodnutí ohradili, ta na oplátku aplikaci rovnou v celé zemi zakázala.

Zabanování Telegramu není výjimkou. Něco, co je pro evropské občany normální, je zcela něco jiného pro obyvatele Číny nebo Turecka. Řadí se k nim i Rusko, které se rozhodlo zblízka dohlížet na online aktivity svým občanů. To znamená pravidla pro veškeré prohlížení internetových stránek nebo zaslaných zpráv pomocí messengerů.

To se úplně nehodí do byznysových plánů aplikace Telegram, kterou založil Rus Pavel Durov. Přestože je v tuto chvíli společnost umístěna v Německu, služba je populárnější v méně demokratických zemích. Jde o jakousi variantu Snapchatu pro zprávy – jakmile ji příjemce přečte, smaže se. Viber a Messenger mají stejnou funkci, jenže servery Telegramu zprávy neuchovávají vůbec. Ruské autority však vyžadovaly podrobné informace o lidech, kteří aplikaci aktivně využívají.

Odvolávaly se přitom na již zmíněný protiteroristický zákon, vývojáři však nehodlají spolupracovat. Výsledkem je kompletní zákaz aplikace na území Ruska, což rozhodně není první podobný případ. Turecká vláda zabanovala veškeré sociální sítě, jelikož je neměla pod svými křídly. V Číně zase chybí Facebook, místo toho používají Weibó. Podle čínských zákonů totiž musí být data čínských uživatelů uchovávána na čínských serverech čínských firem.

Tato problematika se týká i Applu, který se mnohokrát úspěšně postavil na ochranu uživatelů – připomeňme si třeba příběh o iPhonu a FBI. V Číně se to však americké firmě nepodařilo. Takový je zákon a taková jsou pravidla, která musí dodržovat – alespoň se tak Tim Cook vyjadřoval. To je vše, západní společnosti tento problém nedokážou obejít. V méně demokratických zemích tak kvůli principům, jež mají Apple a Telegram společné, musí firmy hodně ohánět.

Telegram byl založen v roce 2013, vývojáři pak opustili Rusko a otevřeli si svou centrálu v Berlíně. Impulsem k tomu bylo znárodnění ruské sociální sítě vkontakte.com (také vlastněné Pavlem Durovem) Putinovou vládou. Servery Telegramu jsou skryté na britském území, kam ruské autority nemohou. Telegram vznikl právě jako bezpečné místo pro uživatele, nakonec ale vše skončilo plošným zákazem v Rusku.

Zdroj: The Verge

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.