imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Rychlejší Apple Watch, revoluční iOS i přejmenovaný OS X


V pondělí třináctého června vystoupil na pódium Grahamova auditoria v San Francisku Tim Cook a uvedl úvodní Keynote tradiční vývojářské konference WWDC 2016. Pojďte se podívat, co  vše přinesla nového.

Tato konference určená vývojářům patři mezi tradiční akce, vždyť letos se konala již po sedmadvacáté. A Apple má vývojáře hodně v lásce, vždyť jich má registrovaných více než třináct milionů.

V publiku na úvodní Keynote sedělo na pět tisíc účastníků ze 74 zemí celého světa, přičemž celých 72 procent jich bylo na WWDC úplně poprvé ve svém životě. Nejmladší účastník konference má devět let a mezi vývojáři sedělo i 350 studentů, kteří získali možnost účasti díky školnímu projektu Applu.

wwdc

WWDC však není jen úvodní Keynote, ale i celý týden přednášek a workshopů, o které se stará více než tisíc inženýrů přímo z Applu.

Celá akce začala chvílí ticha za oběti střelce v Orlandu.

Je již tradicí, že všechna velká veřejná představení začíná Apple svými čísly. Tentokrát došlo především na aplikační obchod App Store pro iOS. V něm se aktuálně nachází dva miliony aplikací, přičemž v součtu byly staženy přesně 13 000 000 000. Ano, ty nuly tam jsou správně, opravdu je to třináct miliard. A protože ne všechny aplikace jsou dostupné zdarma, vyplatil Apple za celou doby vývojářům celkem padesát miliard dolarů.

Apple se vždy snažil zlepšovat lidem život a vyrábět nejlepší produkty všech dob,

řekl v úvodu Tim Cook. A dodal, že Apple uvedl na svět hned pět revolučních produktů.

Tím prvním byl Macintosh, který změnil svět osobních počítačů. Poté iPhone, který změnil svět mobilních telefonů jednou pro vždy, iPad je krystalickým vyjádřením budoucnosti počítačů, Apple Watch jsou ultimátním pomocníkem pro každý den a Apple TV je ten nejlepší doplněk ke každému televizoru.

Pojďme se tedy podívat na novinky v jednotlivých oblastech.

watchOS 3.0

Lidé používající chytré hodinky Apple Watch je milují. A proto budou fungovat ještě rychleji.

Nová verze watchOS 3.0 se zaměřuje především na rychlost. Nativní aplikace se již nebudou dlouze spouštět, ale budou reagovat v podstatě okamžitě. Apple toho chce dosáhnout například tím, že často používané aplikace budou uchovávány v operační paměti, aby je nebylo nutné znova spouštět. Stejně tak se budou updatovat na pozadí, aby v případě potřeby již byly schopny zobrazit požadovaná data a uživatel nemusel čekat na jejich načtení z internetu.

V novém AW 3.0 mohou aplikace reagovat instantně. Předvídají, co chce uživatel udělat, předčítají a mají připraveno. Takže uživatel nečeká, než se spustí aplikace a načte data. Většina aplikací je tak až sedmkrát rychlejší.

imgpsh_fullsize-3

Nově se bude boční tlačítko na hodinkách používat pro vyvolání funkce nazvané Dock. Jde o seznam nejčastěji používaných aplikací, které půjde snadno spustit pouhým výběrem prstu. Bude to jistě rychlejší a přesnější, než vybírání malých kuliček v hlavním aplikačním menu hodinek.

Ovládací centrum, které se skrývá pod dolním okrajem hodinek, bude obsahovat o mnoho více ovládacích prvků a informaci, než doposud.

Změní se i způsob zadávání textu. Mimo klasického diktování a přednastavených rychlých odpovědí přibude možnost zadávání textu psaním prstem. Jednoduše budete kreslit jednotlivá písmenka, která budou Apple Watch převádět na psaný text.

Změn se dočkají také ciferníky. Ke komiksovému Mickeymu přibude také jeho kamarádka Minnie, u které si navíc budete moci změnit barvu šatů podle toho, jaký pásek máte zrovna u hodinek nasazen.

imgpsh_fullsize-1

Zajímavý je ciferník zobrazující váš denní pohybový pokrok prostřednictvím známých kružnic z aplikace Aktivita. V ciferníku budou vytvářet podkresbu pod ciferníkem. Ciferníky se nově přepínají snadněji pouhým švihnutím prstem horizontálně od okraje k okraji.

U aplikace Aktivita ještě chvíli zůstaneme. Nově můžete své denní přehledy sdílet s někým dalším prostřednictvím zpráv. Například při výletu na kole můžete příteli poslat svůj srdeční tep včetně hlasového popisu toho, jak se zrovna cítíte. Svými funkcemi se tak tato aplikace přibližuje tomu, co již delší dobu známe od výrobců fitness náramků.

Nový operační systém watchOS 3.0 pak udělá radost určitě i vozíčkářům, kterým budou hodinky daleko přesněji měřit pohybovou aktivitu. V jejich případě se pak změní i některé motivační texty, které je již nebudou vyzývat k procházce, ale k projížďce.

Breathe je aplikace, která pomůže s krátkými dechovými cviky pro snížení stresu i pro celkové zklidnění. Má lidi naučit hluboké dýchání, umí upomínat prostřednictvím notifikací. Nastavit si můžete, jak dlouho chcete dýchat a kolik dechů máte za dané období provést.

imgpsh_fullsize-2

SOS na hodinkách bude fungovat tak, že uživatel musí podržet boční tlačítko po dobu pěti sekund. Telefon pak automaticky zavolá na tísňovou linku aktivní v dané zemi. Současně umí informovat vaše příbuzné prostřednictvím zprávy včetně zaslání polohy na mapě i dat z Medical ID.

A když už je řeč o vývojářské konferenci, potěšil Apple také vývojáře – ti budou mít nově přístup k obrovskému množství rozhraní. Budou moci pracovat s Apple Pay, budou mít přímý přístup k tepovému senzoru, gyroskopu i akcelerometru, zvukovým a grafickým schopnostem. Budou moc využívat jak CloudKitu, tak i herního centra.

Systém watchOS 3.0 je pro registrované vývojáře dostupný již nyní, finální verze pro všechny pak bude zveřejněna na podzim letošního roku.

tvOS

Nová generace Apple, která byla představena v posledním roce, přinesla aplikace do obýváků a podle Apple je právě toto budoucnost aplikací i televize. V Apple TV je aktuálně k dispozici 1 300 videokanálů a existuje více než 6 000 nativních aplikací.

Nové aplikace, které byly představeny, jsou určeny především pro diváky ve Spojených státech: Sling (sdružuje kabelové televize), Fox Sport, Molotov.tv – (služba s videem na vyžádání). Pro všechny pak bude nová verze Minecraftu: Storymode.

A přichází – konečně – i samostatná ovládací aplikace Apple TV Remote App. Apple TV se sice dodává se skvělým siri ovladačem, ale uživatelé chtěli ovládat Apple TV také prostředních aplikace v iPhonu. Taková teď přichází: nabízí Siri, využívá akcelerometr pro ovládání her a umí zadávat text prostřednictvím klávesnice mobilu.

imgpsh_fullsize-21

Hlasová asistentka Siri vylepšuje hlasové ovládání, které umí prohledávat nejen 650 000 filmů a seriálů, ale i YouTube nebo dokáže spouštět i lokální aplikace a kanály.

Systéme Single sign-on bude jednotným přihlašovacím rozhraním pro všechny aplikace, které doposud vyžadovaly spárování s webovou či cloudovou službou prostřednictvím registračních kódů.

A co více: uživatelské rozhraní půjde přepnout ze světlého do tmavého provedení, což uvítají všichni ti, kteří se k Apple TV dostanou až v nočních hodinách.

Stejně si zde je vývojářská verze dostupná již dnes, finální pak přijde na podzim letošního roku.

macOS 10.12

Je na čase mluvit o jméně – ne o tom, jakou část Kalifornie bude mít v názvu přísti verze systému, ale o samotném názvu systému. Označení OS X již totiž nepasuje do současné rodiny a je třeba jej omladit. Proto se bude jmenovat macOS.

Je to tak trochu návrat ke kořenům. V době před příchodem systému OS X (či přesněji Mac OS X) se operační systém na počítačích Macintosh nazýval Mac OS (dnes jej označujeme jako Classic).

Tudíž pokud budete hledat nový systém ve vyhledávačích nebo o něm psát na internetu, dejte si pozor na to, jak jej zapisujete.

Protože Mac OS ≠ macOS.

Ale zpět do Kalifornie. Nová verze systému se nejenže bude jmenovat macOS, ale ponese název dalšího pohoří. A tím je Sierra. Přesněji řečeno Sierra Nevada (česky Sněžné hory), což je horské p89932-004-1B8F6BC4ásmo v Kalifornii, které na několika místech zasahuje též do sousedního státu Nevada. Horské pásmo je také někdy neformálně nazýváno the Sierra, the High Sierra nebo the Sierras. Sierra Nevada leží na východě Kalifornie, je 650 km dlouhá a 65 až 130 km široká. Pohoří je ohraničeno průsmyky Fredonyer Pass na severu a Tehachapi Pass na jihu. Na západě hraničí s Velkým kalifornským údolím a na východě s Velkou pánví. Západní svahy jsou mírné, pravidelně stoupají, zatímco východní svahy jsou krátké, příkré – zvláště v oblasti směřující do Owens Valley. Na severu se Sierra Nevada postupně snižuje – oblast Carson Range a propadlina vyplněná jezerem Tahoe.

Ale dost bylo zeměpisu a pojďme zpět k počítačům. Nová verze vylepší fungování funkce Continutity, díky které bude snadné přecházet mezi všemi dostupnými Apple zařízeními a přenášet si práce z jednoho na druhý.

Pomáhat s tím bude spousta nových vlastností, například univerzální schránka. Nyní budete moci kopírovat text na iPhonu a vložit jej do zprávy na Macu. Vložit do schránky na Macu obrázek a na iPadu jej používat v prezentaci nebo přiložit k emailu. Všechna vaše zařízení svázaná s jedním Apple ID účtem budou touto schopností vybavena.

image_large_2x-2

Podobně funguje automatické odemykání počítače. Pokud máte v jeho dosahu chytré hodinky Apple Watch – nebudete muset při probuzení počítače zadávat své heslo, vše se odemkne automaticky. Jde tedy o obdobnou funkci, kterou známe například z Chromebooků.

Vylepšení se dočká také iCloud Drive. Ten až doposud synchronizoval napříč zařízeními pouze soubory uložené v jedné konkrétní složce. Nyní bude schopen pracovat i s jinými složkami, například s Dokumenty nebo přímo s pracovní plochou. Pokud tak máte dva Macy, jeden stolní a jeden přenosný, můžete mít na všech stejná data zcela automaticky.

image_large_2x

Především na uživatele základních modelů MacBooků Air, z nichž mnoho používá SSD úložiště o nedostatečné kapacitě 64 GB, je zamířené nové inteligentní zálohování souborů. macOS nově dokáže přesunout do cloudu soubory, které jste již dlouho nepoužili. Ty pak zmizí z vašeho počítače fyzicky, avšak v případě potřeby se opět nahrají zpět. Navíc tato funkce dokáže rozpoznat zcela nepotřebné soubory a ty automaticky přesune do koše. Nebojte se, má jít o odpadní soubory, jako jsou například vyrovnávací paměti webových prohlížečů nebo lokálně stažené přílohy poštovních zpráv.

Desktopový operační systém pak dostane také podporu pro Apple Pay, a to na webových stránkách spolupracujících webových obchodů. Tato funkce však bude dostupná pouze pro devět vybraných zemích a Česká republika mezi nimi není.

Ve všech aplikacích nyní půjde používat záložky, taby. To vše bez toho, aby vývojáři museli upravovat své aplikace, půjde o základní systémovou funkcionalitu. Různá ouška tak budete moci mít nejen v prohlížeči, ale třeba i v mapách nebo mailu.

image_large

Při přehrávání videí ve webovém prohlížeči bude možné video oddělit od stránky a zobrazit jej v plovoucím okně kdekoli na obrazovce nebo jím vyplnit celou obrazovku. Jde tak o funkci, kterou známe z tabletu iPad nebo můžeme již dnes používat na stolních počítačích díky prohlížeči Opera.

macOS 10.12 bude prvním systémem, který přidá podporu pro hlasovou asistentku Siri. Ta ale stále neumí česky a tudíž se jí pověnujeme pouze okrajově. Její funkcionalita je srovnatelná s iOS, umí radit i vyhledávat informace i multimédia, přičemž výsledky hledání půjdou připnout do Oznamovacího centra ve formě widgetu. Siri bude také umět spouštět na pozadí hudbu z iTunes, vyhledané výsledky lze přesouvat do vytvářených dokumentů, lze diktovat a odesílat zprávy i prohledávat dokumenty.

fallback_large_2x

macOS 10.12 Sierra je pro vývojáře dostupný již nyní, veřejná betaverze pak bude k dispozici již v červenci. Oficiální vydání pro veřejnost je plánováno na podzim letošního roku.

iOS 10

Desátá verze mobilního operačního systému iOS je podle Applu nejvýznamnější verzí, jakou kdy vydali. Na Keynote se nám rozhodli představit deset funkcí, které považují za nejdůležitější.

1. Nová zamykací obrazovka

Zamykací obrazovka vypadá úplně jinak, než doposud. Notifikace na ní fungují jako widgety (jsou aktivní a mohou po klepnutí zobrazovat další informace), stejně tak vypadají a fungují i v přepracovaném oznamovacím centru.

apple-wwdc-20160613-1815

Předělaný byl také příruční panel skrytý na spodku obrazovky, který nově tažením prstem z boku bude umět zobrazovat další funkce, například ovládání přehrávání. Na úvodní obrazovce pak funguje 3D touch pro rychlý náhled do aplikací – zkrátka totéž, co můžete mít z dané aplikace zobrazeno v Oznamovacím centru se zobrazí zde.

iOS-10-lock

2. Vylepšená Siri

Siri na iOS zpracuje přes 2 miliardy dotazů každý týden a nyní toho bude umět více, protože ji budou moc používat přímo vývojáři. Můžete tak komandovat přímo aplikace, odesílat zprávy přes externí aplikace (Messenger, Wechat), hledat lety, fotky ve fotoaplikacích, prohledávat fitness aplikace, platby i spouštět VoIP hovory kupříkladu přes Skype. Anebo používat v autě přes rozhraní CarPlay.

apple-wwdc-20160613-1939

3. QuickType

Chytrá klávesnice v některý jazycích (a čeština mezi nimi nebyla a není) uměla napovídat vhodná slova. Nyní umí inteligentně pracovat přímo s kontextem celé zprávy a podle toho napovídat ještě lépe. Navíc Siri sleduje například textové konverzace a společně s QuickTipy odhadují, co a jak se bude dít a podle toho uživateli předhazují správná slova a odpovědi. QuickType navíc umí i rozpoznat jazyk, kterým píšete a podle toho automaticky změnit layout klávesnice odpovídající příslušné řeči.

apple-wwdc-20160613-1969

4. Fotky

Rozpoznávání obličejů bude fungovat přímo v iOS a na telefonu, výkonu mají podle Applu současné iPhony více než dost. Navíc se do aplikace přidávají automatické skupiny fotek, umí zobrazovat jen zajímavé fotky a z nich vytvoří chytré album doplněné o další informace, které z fotek a dalších dat vyčte. Jde o jakési automaticky vytvářené album zahrnující fotky, účastníky i místa, kde se daná akce nebo výlet odehrával. K tomu všemu připraví také krátkou videoprezentaci, u které se z nálady fotek pokusí odvodit i typ přechodů či doprovodnou hudbu. Zkrátka využití kontextových informací v praxi.

apple-wwdc-20160613-1990

5. Mapy

Mapy jsou omlazené, hezčí a přehlednější. Využívají větší prostor displeje, minimalizují zbytečné grafické prvky.

Při vyhledávání se objevuje ve spodní části lišta s kontextovou nápovědou pro rychlé zpřesnění vyhledávání. Pokud například uživatel hledá restauraci, zobrazí se zde typy restaurací (středomořská kuchyně, burgrárna, apod) pro rychlé vyfiltrování těch správných výsledků.

apple-wwdc-20160613-2058

Přepracována byla také obrazovka s navigací, která nově používá líbivější 3D zobrazení, automaticky přibližuje a oddaluje mapu podle situace a umí i zobrazit sílu aktuálního provozu na trase. A poradí si také se zobrazením bodů zájmu okolo trasy jako velké navigační aplikace. Všechny tyto funkce pak dokáže využít i v případě spojení s automobilem pomocí CarPlay.

6. Apple Music

apple-wwdc-20160613-2227

Aplikace Apple Music je redesignována a její vzhled je čistší a jednodušší. Zaměřuje se především na hudbu samotnou a odbourává maximum rušivých prvků, které by uživatele mohli rozptylovat.

Zajímavá je funkce, která dovolí u skladeb zobrazit texty a kterou jsme dříve znali z iPodů. Přibudou také automatické výběry podle přáni uživatele, jednotlivých dnů a nálady – podobně, jako to známe z konkurenční služby Spotify.

7. Zprávy

apple-wwdc-20160613-2369

Další – již třetí – položka v seznamu, které si v Česku neužijeme. Jsou jí aplikace Zprávy (News), ve které je již k dispozici přes   2 000 publikací, které si přečte 60 000 000 čtenářů měsíčně.

Aplikace i čtečka je opět zcela přepracována po grafické stránce, nabídne výběr toho nejzajímavějšího a bude i vytvářet automatické tématické sekce podle toho, co uživatel čte a co jej nejvíce zajímá.

8. Home Kit

Již dva roky se Apple snaží o prosazení domácího centra Home Kit a stále se mu příliš nedaří. Nový Home Kit bude dostupný prostřednictvím nové aplikace Home (Domov) v každém zařízení s iOS 10.

V této aplikace bude možné snadno ovládat zásuvky, světla, scény, garáže i všechno ostatní, co budete mít doma chytrého a bude podporovat právě HomeKit.

apple-wwdc-20160613-2421

Budete si moci nastavit nejrůznější scénáře, které provedou patřičný sled kroků – například scénář “Dobrou noc” zhasne světla, zatáhne rolety a zapne bezpečnostní systém okolo domu.

Home bude k dispozici i na zamknuté obrazovce, kam například domovní kamera u vstupních dveří bude moci streamovat obraz návštěvníka přímo formou do notifikace na tuto zamknutou obrazovku. Do domácího systému bude integrována také Apple TV, která automaticky pozná přítomnost telefonu a spustí nadefinované kroky, ovládat věci půjde také z hodinek

9. Hlasová schránka a hovory

apple-wwdc-20160613-2452

Telefon dostal schopnost přepisovat věci v hlasové schránce na běžný text, při příchozím hovoru z neznámého čísla napíše, pokud se jedná o spam.

Hovory z aplikací třetích stran (například Skype nebo Messenger) budou postaveny na roveň klasickým hovorům, tudíž mohou být přijmuty přímo ze zamykací obrazovky. V kontaktech si pak můžete vybrat, přes jakou chcete volat tomu kterému kontaktu.

10. Zprávy

apple-wwdc-20160613-2508

Zprávy je nejpoužívanější aplikací na iOS, uživatelé si jejich prostřednictvím posílají nejen text, ale i fotky nebo videa. Zprávy nyní budou umět posílat i odkazy na webové stránky, které budou doplněny o náhledy, jako je známe z konkurenčního Messengeru. Pokud svému protějšku pošlete například odkaz na video na YouTube, vloží se náhled přímo do Zpráv a půjde přímo v konverzaci také přehrát.

Když otevřete seznam obrázků, abyste některý z nich do zprávy přiložili, uvidíte na prvním místě to, co se děje před kamerou vašeho telefonu. Obrázky, které vám zašle protistrana, bude moc hodnotit pomocí emotikonů: lajknout, přidat smajlík a podobně.

iOS-10-iMessage-1

Emoji – barevné emotikony oblíbené především mladšími ročníky – se budou vkládat do zpráv třikrát větší, než doposud a dostanou daleko více prostoru. Prediktivní systém totiž dokáže ve vašem textu vyhledávat podstatná jména a ty vám nabídne vyměnit právě na emotikony. Vaše zprávy pak mohou vypadat jako příběhy z časopisu Mateřídouška.

Bubliny se zprávami již nebudou mrtvé, budete je moci odeslat také v animované podobně – budou se všelijak zmenšovat nebo zvětšovat, skákat či třepat. Tajné zprávy lze poslat tak, že se zobrazí až po přejetí prstem. Ideální pro všechny NSFW záležitosti.

Zprávy můžete také kreslit prstem po obrazovce a také takto upravovat a doplňovat fotografie. A celé pozadí aplikace může zobrazovat nejrůznější animace. A přicházejí také nálepky, opět známé (a oblíbené) například v Messengeru.

Nač nezbylo místo

Mimo těchto deseti bodů bude v novém iOS spousta dalších zajímavých věcí k vidění, jako například možnost editace živých fotografií, podpora vzdálené spolupráce v Poznámkách, možnost rozdělit okno aplikace Safari na iPadu na dvě nezávislé části, sdružování konverzací v Mail aplikaci nebo možnost psát dva emaily současně. A mnoho dalších šikovných vychytávek, na které se podrobněji zaměříme v samostatném článku.

iOS deset bude dostupná pro veřejnost na podzim letošního roku, veřejná betaverze pak bude k dispozici v červenci. Vývojáři mají testovací verzi k dispozici již nyní.

Swift Playgrounds

code_playground_large

Apple si váží programátorů a myslí si, že by každé dítě mělo dostat možnost programovat. Proto připravili aplikaci Swift Playgrounds, která je určená právě dětem se zájmem o programování. Bude dostupná na podzim pro iPady a bude zcela zdarma.

Učí děti základy programování prostřednictvím jednoduchých kroků a vizuálních tutoriálů. Zvolené provedení připomíná prostředí známého dětského nástroje Scratch, které je právě pro výuku programování velmi oblíbeno.

V Applu chápou Swift Playground jako dárek dětem ve školách. Na druhou stranu je třeba si připustit také snahu přitáhnout tyto budoucí programátory k vlastní platformě, protože pokud si osvojí základy jazyka Swift, nabízí se pak logicky další vývoj právě jeho prostřednictvím a pro jablečné platformy.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.