imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

S novou verzí Bluetooth najdete všechno s přesností na centimetry


Za novou funkci technologie budete rádi pokaždé, když nebudete moci najít AirPods, klíče nebo telefon.

Včera zástupci Bluetooth Special Interest Group oznámili další rozšiřování hojně využívaného standardu o nové funkce. Nejlepší novinku najdeme v oficiálních specifikacích Bluetooth 5.1, vývojáři s ní tak mohou okamžitě začít pracovat.

Díky Direction Finding se dostane lokalizační funkce Bluetooth na zcela novou úroveň. V toto chvíli je funkce vcelku jednoduchá a zvládne jen dvě věci. Jednou z nich je rozpoznání, zda je dané zařízení v dosahu, druhou je pak určení síly signálu. Díky tomu lze v současnosti určit polohu zařízení s přesností na metry.

Pro základní fungování to stačí. Při hledání Bluetooth klíčenky nebo AirPods jde o skvělého pomocníka. I přes orientační navádění však trvá pěknou dobu, než v určeném prostoru předmět skutečně najdete. To, že máte klíče „ve vzdálenosti do 30 metrů“ je super, ale ne úplně.

Nedávno představená technologie vše zlepší, pro určení lokace totiž zařízení dokážou rozpoznat směr Bluetooth signálu. Podle Bluetooth SIG to u hledání zlepší přesnost na centimetry.

Technologie může být využita v mnoha odvětvích. Vedle hledání zařízení najde využití třeba při chození v muzeu – zařízení by ukazovalo konkrétní informace o uměleckém dílu, na které zrovna koukáte. Zlepší i navigaci v interiérech, pokaždé teď budete vědět, na které dveře zaklepat.

Vzhledem k tomu, že jde o součást Bluetooth 5.1, implementace standardu do nových zařízení je nutností. Spása je tedy blízko pro všechny, kdo pravidelně ztrácejí své cennosti.

Zdroj: Bluetooth

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.