imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Sbírka počítačů Apple o 1100 kusech může skončit na smetišti


Rakouský opravář počítačů plánuje vyhodit největší světovou sbírku Macintoshů, pokud nenajde investora, který by se o ni náležitě postaral. Polovina sbírky se momentálně nachází v muzeu Applu v Praze.

Některé staré Macy by mohly být nesmírně hodnotné, zejména ty z prvních let Applu. Sběratelé, kteří do podobných věcí investovali spoustu peněz, jsou si toho vědomí, nicméně největší sbírka tohoto druhu na světě nepatří jim. Patří Rakušanovi, který opravuje počítače Applu již od 80. let minulého století.

Roland Borsky tvrdí, že mu obchod fungoval zpočátku velmi dobře. Za všechny ty roky se mu začala ve skladu hromadit spousta počítačů. Část z nich (přesněji 472) se přitom nyní nachází v muzeu Applu v Praze. A kvůli tomu, že byl před pár měsíci ve Vídni otevřen první App Store, si Borsky už zákazníky hledá jen těžko.

Podle něj je servis nových zařízení pro neoficiální partnery složitý, jelikož jen těžko shánějí originální komponenty. Získat kvalitní komponenty může trvat i několik měsíců. Borsky chce kvůli tomu snížit náklady, jelikož uskladnění tak velké kolekce stojí značné množství peněz.

Borsky doufá, že někdo jeho kolekci zachrání, o uskladnění se postará a splatí za něj dluh 20.000-30.000 eur. Jeho počítače jsou vystaveny v rámci dočasné exhibice ve Vídni, rád by pro ně ale našel nějaký trvalý domov. Reuters v této věci kontaktovali samotný Apple, který ji ale nijak nekomentoval.

Zdroj: Reuters

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.