imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Co jsem se na internetu naučil? – Postřehy o e-learningových službách


Vedle svých vysokoškolských studií jsem předplatitelem různých e-learningových služeb. Je ale podobná forma studia dostatečná pro úspěch?

Jsem velkým fanouškem přednášek TED a podobných lekcí, sledoval jsem ohromné množství hodin edukativních videí na YouTube a každodenně čerpám informace z různých zdrojů. Celoživotní vzdělávání je dnes úplně normální fenomén.

Bylo tedy nevyhnutelné, abych si předplatil některou z e-learningových služeb, které jsem v uplynulých letech vyzkoušel. Přibližně před rokem se navíc tyto služby staly mnohem dostupnější, začal jsem se tak problematice více věnovat. Abych byl upřímný, mám smíšené pocity.

Na univerzitě, kde studuji na umělecké fakultě, je praxe stejně důležitá jako teorie. Je ale pravda, že lekce, které navštěvuji, by se daly snadno sledovat online. Nové informace zde přicházejí a odcházejí rychlostí světla. Nejde o nic nového.

Dnes (naši) profesoři drží krok s vývojem svého zaměření a učí nás, jak vybrat nejdůležitější myšlenky z obrovského množství informací. Proto je skutečně užitečná účast na specifičtěji zaměřených kurzech, i když je třeba nenabízí přímo vysoká škola.

Nejdřív jsem se snažil najít odpovídající informace na YouTube. Navzdory obecnému názoru tu existuje velká spousta odborných kanálů s vysokou kvalitou obsahu. Zejména díky tomu, že se objevily i další možnosti financování těchto pořadů. Záleží jen na vás, na kolik si podobných vědomostí ceníte, skrz crowdfunding pak zvládnou ty nejlepší projekty přežít.

Rozhodně byste pro podobné učení neměli mít podmínku vysokoškolského titulu. Jestliže jste dobří v odklízení sněhu, možná i nejlepší na světě, máte šanci své schopnosti a know-how dát online a lidé vám skrz různé platformy mohou pomoci projekt financovat. To samé platí pro většinu řízených e-learningových služeb s měsíčním předplatným. Není potřeba mít jakékoliv tituly, nečekejte žádné certifikáty – výsledky jsou výlučně v nabytých zkušenostech.

Na jednu stranu je to skvělé, protože velký podíl na celkových číslech studentů tvoří ti, koho kurz opravdu zajímá. Kdokoliv se může stát učitelem, jak pak služba roste, jen nejlepší zůstanou. Největší výhodou SkillShare (který jsem nedávno vyzkoušel) je, že pokrývá prakticky veškerá témata. Od kurzů žonglování až k návodům, jak dělat vlogy nebo blog. Nenašel jsem žádnou službu, jež by podobnou měrou zasahovala do množství témat. Řada dalších nabízí jen část kurzů, za stejnou měsíční cenu a většinou je jejich kvalita zásadně nižší.

Preferuji ty stránky, kde můžete zakoupit jednotlivé kurzy nebo úrovně, přesně podle toho, co potřebujete a chcete. Většinou jde o spolupráci několika specialistů přes konkrétní téma. Mezi mé nejoblíbenější patří fxphd.com a learnsqared.com. Zde se můžete naučit více o vfx, postprodukci a motion designu.

Oba weby jsou dost podobné, navíc nabízejí i živé kurzy, což má řadu dalších výhod. Studenti se mohou ptát a upravovat podle potřeby zaměření lekce. Je tu pochopitelně i nevýhoda v tom, že někteří dávají přednost standardním videím, která jsou na webu umístěna nekonečně dlouho a studenti se mohou ptát v návaznosti. Většinou je obsah každého z kurzů dostupný jako projektový soubor a všechny mají malou komunitu, jež rychle roste.

Learn Squared vám za vaše peníze poskytuje skutečně dobrou nabídku. Máte šanci hledat nové kontakty, dělat si přátele, mít s lektory osobní kontakt – stejně jako v případě online hraní.

Pojem „univerzita“ vychází z universitas magistrorum et scholarium, což znamená komunita učitelů a studentů. Normální lekce v učebnách jsou skvělé pro tvorbu kontaktů. U online kurzů můžete růst rychleji a dostávají se k vám nejaktuálnější možné informace. Jde vlastně o novou formu výuky.

Kurzy však nejsou zdarma. Trénink na 6-8 týdnů může vyjít na 400-500 dolarů a dostanete se pouze k tomu konkrétnímu. U zmíněného SkillShare platíte 8 dolarů měsíčně. To je vše, co musíte zaplatit, následně máte přístup k libovolnému tématu.

Rozdíl je zásadní mezi systémem předplatného a jednorázovou platbou. Druhá jmenovaná vám poskytuje hlubší vhled do problematiky, 10-20 hodin nahraného videa. U kurzů pro začátečníky mohou být vědomosti mnohem základnější. Kurzy na SkillShare zaberou jednu až dvě hodiny, zatímco na lynda.com a pluralsight je to někde mezi.

Stránka udemy.com má kompletně jiný přístup, nabízí kurzy, jež lze platit jednotlivě – cena se pohybuje mezi 10 a 20 dolary a často kvalitou přesahují lekce z předplacených služeb.

Nemohl jsem se rozhodnout, která z možností je lepší. Skutečně záleží na člověku samotném, jak se dokáže učit a co je pro něj nejefektivnější. Nicméně chuť investovat čas, peníze a energii je klíčovým faktorem. Proto mohou univerzity skvěle fungovat vedle e-learningu, kombinujete totiž fundamentální vzdělání s aktuálními specialitami.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.