imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Se smrtí zakladatele burzy mohlo zmizet 190 milionů dolarů v kryptoměně


Ve světe kryptoměn jsme se dočkali neuvěřitelného příběhu, kdy se opět skloňuje digitální měna bez zásahů velkých bankovních domů a proč občas může být přeregulovaný bankovní systém tak špatný.

Kryptoměny jsou v posledních letech velmi kontroverzním tématem. Jasně, hlavně kvůli tlaku spekulátorů, hamižnosti lidstva, příslibu jednoduchých peněz – každý si mohl myslet, že v dalších týdnech přijde nová éra. Dnes už je celý hype kvůli (pro mnohé) neprofitabilnímu byznysu a čištění trhů mnohem menší.

Vypadá to, že se v relativně blízké budoucnosti některá z kryptoměn stabilně usadí v běžné životě. Otázkou je, do jaké míry zvládne podobná měna např. převzít standardní měnu dané země, nebo jestli se na základě vývoje nějak změní fungování menších ekonomik (často je v souvislosti s tím zmiňována problematika případného národního bankrotu).

Nejtěžší otázkou je pochopitelně ta, zda a do jaké měny by měl člověk investovat. Co je tedy dalším krokem? Kde přesně se dá měna koupit? Objevuje se stále více a více platforem, kde je měna dostupná online, ale těžko se u nich určuje kredibilita. Dobrým příkladem je příběh QuadrigaCX.

Šlo o oblíbenou kanadskou burzu, dnes si však stále více uživatelů stěžuje na dlouhé čekací doby nebo na zrušené platby. Situace se zhoršila natolik, že musela stránka pro „údržbu“ zavřít. Nyní se z oficiálního dokumentu ukázalo, že byl důvod vcelku jednoduchý:

Gerald Cotten, zakladatel a CEO QuadrigaCX, je po smrti. Tým členů nyní nemůže získat přístup k velkému množství peněz, jelikož majitel vše udržoval ve své tzn. cold wallet, a jako jediný znal heslo.

Podle vyjádření firmy drželi jen malou část peněz v tzv. hot wallet – to znamená připojené k internetu, kde je napadnutelná. Velká část mincí byla uložena na dalším fyzickém nosiči odpojeném od internetu, ke kterému znal heslo jen Cotten – to je právě cold wallet. Alespoň tak to jeho vdova podává. Nevíme, jestli četl náš článek o používání bezpečných hesel, ale dost pravděpodobně peníze nechránil svým datem narození.

Po prvním opravdu vážném podobném případu, kdy se řada uživatelů kouše do pusy a drbe si hlavu, bychom se rádi zeptali na pár otázek – odpovědi a vysvětlení od našich čtenářů, kteří se problematice více věnují, jsou opravdu vítány:

  • Když je systém tak bezpečný, proč jej musí majitel uchovávat mimo internet?
  • Je decentralizace a regulace na minimu opravdu tak skvělá? Mohlo by se toto stát v případě normální banky?
  • Napadl někoho v souvislosti s případem Big Bank Theory a případ flashky? (s11e09)

Podle dosud posbíraných informací se takto zaseklo přibližně 190 milionů dolarů (pokud tedy není na některém z HDD v CIA nebo Kremlu heslo), což z jedné hardwarové peněženky dělá velmi cenný artikl. U takové částky už by stálo za to vyzkoušet pár kombinací, ne?

Zdroj: CoinDesk

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.