imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Co se stalo s multimediálními tlačítky?


Hlavní otázkou je ve skutečnosti to, jak je vrátit do původní podoby. Díky jednoduchému programu to není žádný problém.

Jednou z nejlepších novinek na klávesnici nejnovějšího MacBooku je výměna funkční řady za mnohými rozebíraný Touch Bar. Koncept je stále stejný – jde o řadu užitečných tlačítek s promyšleným systémem. Patří sem i klávesy pro ovládání multimédií, což je pro přehrávání čehokoliv paráda. Jedním klikem si třeba zastavíte písničku.

Problém ale nastal ve chvíli, kdy Apple s příchodem macOS High Sierra milovaná a konvenční tlačítka změnil. Dříve systém snadno rozpoznal hlavní zdroj zvuku (iTunes, Spotify nebo třeba VLC) a klávesy reagovaly tímto směrem. Nicméně teď systém ovládá naposledy používaný přehrávač, a to včetně přehrávání HTML5 obsahu v Safari (čili třeba videa na FB). Představte si následující situaci:

Posloucháte hudbu na Spotify a během surfování po internetu narazíte na zajímavé video na Facebooku. Kliknete na přehrávání, ale hudba stále pokračuje, vy tak chcete písničku zastavit. Automaticky sáhnete po oblíbeném tlačítku. Jenže High Sierra zastaví video, nikoliv písničku ze Spotify. Jediné, co vám tak zbývá, je otevřít Spotify, zastavit skladbu, vrátit se do prohlížeče k FB a znovu spustit video. Jakmile video dokoukáte, musíte zase zpátky ke Spotify, pak zase do prohlížeče…

Je hodně uživatelů, kterým se nový systém může líbit více. Jestliže mezi ně ale nepatříte, máme pro vás díky chytrým vývojářům jednoduché řešení.

  • Stáhnete si tento program.
  • Extrahujte obsah a přetáhněte program do složky Applications.
  • Pravým tlačítkem myši klikněte na instalátor, Open a pak ještě jednou Open.
  • Je hotovo a svět je zase o něco krásnější. Malý znak přehrávání v menu naznačuje, že aplikace funguje.
  • + Tip pro profíky: Jestliže chcete, aby se program vždy automaticky spouštěl i po restartování, jděte do Settings > User & Groups > Login Items, tady klikněte na značku „plus“ a přidejte aplikaci do seznamu.

Jestliže vývojářům z nějakého důvodu nedůvěřujete, můžete si kód zkontrolovat v příslušném projektu na GitHubu.

Dodatek: Program pracuje pouze s fyzickými tlačítky. Pokud máte Touch Bar, aplikace vám bohužel nepomůže.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.