imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Seznam přání k WWDC: co u macOS letos očekáváme


Už jen necelé dva měsíce zbývají do WWDC 2017, kde se jako každý rok dozvíme vše podstatné o softwarových novinkách od Applu. Vývojáři navíc do rukou dostanou beta verze každého ze systémů. V následujícím článku se podíváme na to, co bychom si u nadcházející verze macOS přáli my.

Vypadá to, že Apple letos skutečně vypustil jarní event. Nových verzí iPadů jsme se dočkali nedávno, updatované iMacy dorazí v průběhu podzimu, doufejme i s pořádným facelitem. Nám teď tedy nezbývá nic jiného, než čekat na začátek června a na WWDC. Tam bychom se mohli dozvědět více o iOS, tvOS, watchOS a středobodem dnešního textu – macOS.

Ještě více Siri pro Mac

Minulý rok byla Siri konečně představena i pro Macy, získali jsme pár super funkcí, většinu z nichž jsme měli odzkoušenou z mobilních platforem Applu. Ve stejnou dobu pak Apple vydal SDK pro iOS, skrz které mohli vývojáři zapojovat schopnosti Siri do jednotlivých aplikací. Další krok pro macOS se tak přímo nabízí – SDK pro vývojáře, jež by otevřelo funkce hlasové asistentky i pro programy na Macintoshe.

Ještě důležitější je pohled na konkurenty, kteří pro své osobní asistenty začali vydávat speciální kusy hardwaru, jako třeba Amazon Alexa pro domácnosti. O něčem podobném od Applu už jsme slyšeli mnohokrát, zpravodaji i zařízení referovali jako o „Siri speakeru“. My bychom nejdřív uvítali hlavně to, aby macOS získal funkci „Hey Siri“, aby Apple mohl udělat další krok k dedikovanému zařízení. Kdo ví, možná nás po této stránce čeká něco skutečně zajímavého.

01_wwdc_wishlist

Bez této funkce je bohužel Siri pro macOS mnohem hůře použitelná, protože pro spuštění funkcí musíte kliknout na tlačítko. Vzhledem k tomu, že je základem Siri použitelnost pomocí hlasových příkazů, je to trochu zvláštní. Další slabou stránkou Siri je fakt, že nefunguje bez internetového připojení. Když chcete třeba jen zvýšit či snížit hlasitost svých AirPods, s velkou pravděpodobností se vám to nepovede. I když stále méně často, pořád se čas od času člověk dostane z dosahu připojení k internetu, a rádi bychom viděli řešení této situace. Jedna věc je ale více než pravděpodobná: Siri bude jedním z hlavních témat letošního WWDC.

Organizace iTunes, Apple Music a TV aplikace pro Mac

Desktopová aplikace iTunes je pěkný bordel už dlouhou dobu. Nováčci s Macem, kteří teprve poznávají zákoutí macOS, pravděpodobně ani nebudou tušit, co je vlastně hlavní funkcí tohoto programu. Jde skoro až o útrpný zážitek, když se programem pokoušíte navigovat. Dokonce ani zkušení uživatelé u pár tlačítek netuší, k čemu slouží. A přestože se situace s posledními updaty trochu zlepšila, rozhodně nejsme ani zdaleka v ideálním stavu.

Otázkou však je, co vlastně s iTunes, které ztrácí s příchodem Apple Music a jeho videobsahem svou hlavní pozici. Neměl by Apple přepracovat celou aplikaci úplně od základů? Z pohledu nováčka musí být skutečně matoucí, jak spolu souvisí aplikace a zálohy telefonu s hudbou, filmy, knížkami… a kde se tady teď vzalo to Beats radio?

02_wwdc_wishlist

Bylo by lepší mít pro jednotlivé části vlastní aplikace, protože někdo třeba vůbec neposlouchá hudbu z Apple Music na svém počítači. Proč by ho to tak mělo zajímat? Když neposloucháte Beats 1 radio, proč tam přimíchávat ještě to? Navíc neexistuje speciální TV aplikace pro Mac, a ne každý má obrovskou televizi a Apple TV připravené k použití. Rozhodně bychom si přitom pustili náš oblíbený seriál spíš na 13-15“ displeji než na obrazovce našich smartphonů.

Podpora HomeKitu

Během rozboru výsledků čtvrtého kvartálu 2016 se Tim Cook rozpovídal o tom, jak skvělé je mít chytrou domácnost. Je proto nejvyšší čas, aby Apple HomeKit představil i pro Mac. Ano, ze svého domácího počítače asi nebudete chytrou domácnost ovládat, ale třeba v práci by se tato možnost hodila. Změnit si osvětlení místnosti, připravit si kávu nebo zatáhnout rolety z laptopu by bylo příhodnější než sahat po iPhonu. Zejména v momentě, kdy už přes počítač můžete posílat zprávy a volat jako z telefonu.

03_wwdc_wishlist

Pokud bychom se dočkali příchodu „Hey Siri“, byla by implementace HomeKitu ještě logičtější. Nejenže by tak vznikl konzistentnější a logičtější ekosystém, ale chytrou domácnost by mohli začít používat i lidi, kteří nejsou přímo součástí ekosystému. Jistě si dokážete představit situaci, kdy by v práci mohli někteří lidé ovládat plně automatizovanou kancelář, zatímco zbytek bez iPhonu či iPadu by nemohli.

APFS co nejdřív

Tak, jak bylo očekáváno, Apple svůj nový systém souborů implementoval nejdříve do iPhonu a systému to přineslo ještě větší změnu než se čekalo. Operační systém se stal ještě rychlejším (ne, že by to předtím bylo nějak hodně potřeba). Museli jste dávat velice dobrý pozor, abyste rozdíl zachytili, a to navíc jen u animací. Mnohem zásadnější změnou bylo to, kolik volného prostoru se uživatelům při přechodu na iOS 10.3 objevilo. A to stačilo jen přijít s modernějším správcem souborů, který lépe pracuje flash paměťovými čipy.

04_wwdc_wishlist

To je něco, co bychom rádi viděli na našich strojích co nejdříve. Na laptopech obvykle skladujeme řádově víc dat než na mobilních zařízeních a změna systému správce souborů by pak přinesla ještě zásadnější výsledky. Apple má pochopitelně na desktopech a noteboocích mnohem větší práci, protože musí implementovat věci jako Time Machine či čifrování FileVault. Tyto služby zatím v beta verzích nejsou dostupné, doufejme tedy, že po instalaci další verze macOS přijde Apple File System a všechny extra funkce pojedou bez problémů.

Nezapomeňte, že letošní WWDC proběhne od 5. do 9. června!

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.