imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

ios wwdc wishlist

Seznam přání k WWDC: Jak by měl vypadat iOS 11?


WWDC 2017 se koná za necelé dva měsíce a jako každý rok nám budou představeny všechny novinky softwaru Applu a vývojáři budou mít možnost si vyzkoušet beta verze každého systému. V dnešním článku se podíváme, co bychom v nadcházejícím iOS rádi viděli.

Seznam vlastností, který bychom rádi viděli, je pravděpodobně jednodušší sestavit u iOS  než u macOS, jelikož uživatelé od Applu očekávají určité funkce již několik let. Snad Apple všechny naše sny letos splní a dočkáme se opravdu úžasného systému. Co ale úžasný přesně znamená? Nuže, toto:

Dark Mode

Tuto funkci stále hledáme marně, ačkoliv se o ní mluví již téměř rok v podstatě od poslední WWDC. Spousta uživatelů by tuto funkci rádo v operačním systému vidělo. Naštěstí vše nasvědčuje tomu, že bychom se jí konečně mohli dočkat, jelikož vývojáři pravidelně nachází náznaky tohoto v kódu. Nedávno se podobné funkce dočkaly Apple Watch a lze ji nalézt i v macOS, tak proč by měla chybět v iOS?

ios wwdc wishlist

Šance se ještě zvyšují, pokud bude příští iPhone opravdu vybaven OLED displejem, protože tmavé schéma by na OLED panelu vypadalo daleko lépe než na aktuálním světlejším. Ideální by pak bylo, kdybychom si mohli vybírat mezi dvěma nastaveními a přepínat je podle naší nálady: kdyby na to přišlo, mohli bychom měnit barevné schéma přes obyčejný posuvník. A ještě lepší by bylo, kdyby mohli vývojáři integrovat tuto funkci do svých aplikací a my si je tak mohli přizpůsobit našemu schématu.

Nastavitelné Control Center

Další funkce, na kterou čekáme celou věčnost, by se nám hodila zejména při přepínání mobilních dat. Vážně nechápeme, proč nebyla tato možnost přidána do systému již dávno – Apple by nestálo nic udělat Control Center nastavitelné. Možnost nahradit nepoužívané aplikace a ikony těmi používanými by byla opravdu užitečná. Apple, prosím.

Nový design

Apple je co se designu týče opravdu bez nápadu. iPhone 7 je třetí generací telefonů, které vypadají v podstatě stejně, ačkoliv by měl být nový design představen každé dva roky. Dlouho očekávanou změnu by měl přinést iPhone 8 a bylo by skvělé, kdyby ji doprovázela změna i softwarová. Ne že bychom měli s aktuálním vzhledem iOS nějaký problém, nicméně se stále bavíme o vzhledu, který je s námi již čtyři roky a během té doby se moc změn nedočkal.

Jak by měl tedy vypadat? Nemáme ponětí a ani není naše práce to vymyslet. Apple by měl uživatele něčím překvapit, a tím nemyslíme 150 nových emotikon a iMessage nálepkami, protože to začíná být ohraná písnička.

Siri

I osobní asistentka je součástí systému Applu již nějakou dobu a ani té se v posledních letech nedostalo nějakých závratných vylepšení. Ve většině případů se stále jedná o hračku, se kterou si tu a tam pár minut hrajete a pak si jí několik měsíců ani nevšimnete. Buďme upřímní, nikoho výsledky z kriketu zas až tak moc nezajímají.

Největší změnou by mohlo být znatelné rozšíření podporovaných jazyků. Moc tomu ale nevěříme. Jelikož ale v několika jazycích funguje diktování, bylo by velké plus, kdyby bylo do systému přidáno přesnější rozpoznávání řeči. Jen si představte, jak skvělé by bylo, kdybyste mohli Siri požádat, aby pro vás nachystala seznam nákupů do obchodu a veškeré potřebné ingredience vypsala ve vašem jazyce. Příkazy by mohly zůstat v angličtině, dokud by se je nějakým způsobem nepodařilo lokalizovat, nicméně proč byste měli diktovat sms pro svou babičku, zatímco řídíte, v angličtině? Veškerá potřebná technologie je navíc dávno dostupná.

ios wwdc wishlist

Taktéž bychom byli rádi za přidání rozpoznávání hlasu. Nejotravnější po nahlášení příkazu je od vašeho telefonu uslyšet „Nejdříve musíte váš telefon odemknout“. To už můžeme náš telefon rovnou používat klasicky rukama a nemusíme se u toho hádat s osobní asistentkou. Kdyby ale Siri dokázala rozpoznat náš hlas už z pouhého příkazu „Hey Siri“, ušetřilo by to všem spoustu starostí. Nehledě na to, že i tato technologie již existuje, i když ne v rukou Applu.

Stále jde ale o funkce, díky kterým by nás osobní asistentka tak neštvala. Šlo by přidat spoustu dalších funkcí, díky kterým by nás mohla jen mile překvapit.

iTunes

Ačkoliv se jedná jen o část iOS, ovlivňuje celý systém. Stolní iTunes, které propojují telefon s počítačem, jsou obřím monstrem. Je načase ponechat iTunes jen jako mediální přehrávač a online obchod a na synchronizování telefonu vytvořit novou a čistou aplikaci. Rádi bychom ovládali náš seznam kontaktů, soubory v našem telefonu, viděli stažené a koupené aplikace a dokonce je mohli mazat a vytvářet a vracet se k různým zálohám. A to vše v lepším případě přes wifi a ne přes hromadu drátů.

ios wwdc wishlist

AR

Rozšířená realita (augmented reality) je v těchto dnech v Applu hojně probírané téma a v iOS 11 se tedy dá čekat v tomto směru nějaký vývoj. Nečekejte ale nic podobného jako Bixby v Samsungu S8, jelikož rozpoznávání etiket na lahvích od vína nám stále připadá jako špatný vtip. Nám by přišlo daleko užitečnější, kdyby telefon dokázal vyobrazit navigaci přes aplikaci fotoaparátu. Pokud se opravdu dočkáme 3D fotoaparátu, jak tvrdí Ming-Chi Kuo, možnosti budou nekonečné a to nemyslíme z pohledu 3D selfies.

Možnost vykreslovat mapy vnitřních prostor a modelovat objekty až do těch nejmenších detailů by se nehodila jen průměrným uživatelům, ale například také nevidomým. Mohlo by se jednat o znatelný posun vpřed v životě lidí, zejména pokud by se dala sladit s Apple Watch. Nevidomí by mohli chodit bez hole například jen pomocí vibrací v řemínku.

ios wwdc wishlist

Všech těchto věcí bychom se rádi v iOS dočkali. Doufejme, že se naše modlitby dostanou až k uším Applu.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.