imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Jak si skvěle užít Magic Keyboard pod Windows


Použití jablečných klávesnic Apple Magic Keyboard na počítačích s Windows nemusí být taková podivnost, jak by se mohlo na první pohled zdát. Naopak – jde o velmi kvalitní bezdrátové klávesnice s výbornou mechanikou, tichým chodem a skvělým vzhledem. Jenže budou fungovat i jinde, než s počítači se systémem macOS?

Na tuto otázku bych mohl zjednodušeně odpovědět: ano, budou. Ale možná ne úplně tak, jak byste si představovali, a právě proto jsme pro vás připravili tento článek. Ukážeme vám, jak dostat z Apple Magic Keyboard pod Windows maximum.

V řadě bezdrátových klávesnic Apple Magic Keyboard můžete v současné době najít dva modely. Zkrácený model nazvaný prostě Magic Keyboard představuje základní klávesnici velmi podobnou té, kterou Apple používá ve svých přenosných počítačích. Větší – a také o něco dražší – je pak model obsahující také rozšířený blok kurzorových a ovládacích kláves i samostatný numerický blok. Tento model se – poněkud nepřekvapivě – jmenuje Magic Keyboard s číselnou klávesnicí.

Tento návod je použitelný pro obě tyto klávesnice, i když jako praktičtější se nám pro běžné použití jeví klávesnice s numerickým blokem. Mimo něj totiž obsahuje větší množství funkčních tlačítek, které si budete moci libovolně naprogramovat. A programování kláves budete v tomto případě potřebovat.

Bez problémů v základu

První částí, kterou musíte absolvovat, je propojení klávesnice s počítačem. Zde je situace poměrně jednoduchá, protože klávesnice Magic Keyboard používají ke komunikaci bezdrátové rozhraní Bluetooth, které je dnes běžnou součástí všech notebooků i spousty počítačů vybavených operačním systémem Windows.

Pokud ve svém počítači Bluetooth nemáte, budete jej muset o toto rozhraní rozšířit. Nejlépe tak učiníte prostřednictvím rozšiřujícího adaptéru připojitelného do USB portu počítače.

Klávesnici Apple Magic Keyboard si z obchodu přinesete již s nabitým akumulátorem, stačí je tedy pouze přepínačem na zadní stěně zapnout a v počítači otevřít Nastavení -> Zařízení -> Zařízení Bluetooth a jiná -> Přidat zařízení Bluetooth nebo jiné. Předpokládáme, že používáte počítač s aktualizovaným operačním systémem Windows 10.

V okně průvodce s názvem Přidat zařízení klepněte na možnost Bluetooth. Po chvíli se zobrazí přehled s dostupnými Bluetooth přístroji ve vašem okolí vyhledáte svou klávesnici a klepnete na ni. Budete vyzvání k zadání číselného kódu na klávesnici a jeho potvrzení stisknutím klávesy Enter.

V tom okamžiku je klávesnice spojena s vaším počítačem, uvidíte ji v přehledu připojených zařízení a můžete na ní začít psát. A pokud ji chcete používat pouze pro psaní a základní ovládání, máte vyhráno. Pokud však chcete něco více, pokračujte s námi dále.

Problém s multimédii

Při zkoušení klávesnice si totiž velmi rychle všimnete, že mnoho z tlačítek nefunguje. Nebudou funkční především všechny speciální a multimediální ovládací tlačítka, jako jsou klávesy pro ovládání hlasitosti či přeskakování skladeb. Apple zkrátka obsluhuje tato tlačítka jiným způsobem než jiné multimediální klávesnice, a tak jejich stiskům Windows nerozumí. Windows vidí tyto klávesy pouze jako klasické funkční klávesy F1 – F12 a ani přidržení přepínače FN v tomto nepomůže.

V dřívějších verzích systému Windows (včetně systému Windows 10 před výroční aktualizací Creators Update) bylo možné použít ovladače klávesnice obsažené v balíku doplňků pro Bootcamp. V aktuální verzi to již není možné – nové ovladače pro Bootcamp totiž nefungují na jiném počítači než tom od Applu. A starší verze ovladačů, které tuto ochranu ještě neměli, nejde v aktuální verzi Windows 10 použít vinou jejich navázání na zastaralou architekturu dnes již nepoužívaných verzí Windows.

Apple nám tedy nepomůže, musíme se po pomoci poohlédnout sami. Vyzkoušeli jsme pro vás několik možných řešení, a nakonec vám jako nejvhodnější doporučujeme pomoci si aplikací SharpKeys. Je jednoduchá, spolehlivá a minimálně zasahuje do samotného operačního systému. A je k dispozici zcela zdarma.

SharpKeys je jednoduchá aplikace dovolující přemapování kláves na klávesnici. A na rozdíl od spousty ostatních umí přemapovávat nejen klasické znaky (jako například prohodit Y a Z), ale i multimediální klávesy. Tedy přesně to, co potřebujeme my.

Vše je jednoduché:

  • Spusťte aplikaci a klepněte na tlačítko Add (Přidat) v levé spodní části okna,
  • Objeví se okno s mapováním. V levé části vybíráte klávesu, jejíž chování chcete změnit a v pravé části funkci, kterou má provést. V našem případě měníme klávesu pro snížení úrovně hlasitosti, která je mapována na klávese s popisem F11. Vybereme ji tedy v levé části a v pravé jí pak přiřadíme funkci Media: Volume Down (Snížit hlasitost). Vše potvrdíme stiskem klávesy Ok.
  • Tento postup opakujeme pro všechny klávesy, jejichž funkci chcete změnit. Níže se můžete podívat na naše nastavení, které mění funkce multimediálních tlačítek (mapování na klávesách F7F12) a také prohazuje středník za tildu (jelikož jsem při programování zvyklý psát středník první klávesou vlevo nahoře pod klávesou Esc a standardně je nabízena na klávese vedle levého Shiftu). Tímto způsobem můžete snadno změnit funkci i u dalších kláves.
  • Po dokončení konfigurace klepněte na tlačítko Write to Registry (uložit do registru) v pravé spodní části hlavního okna. Budete vyzvání k odhlášení aktuálního uživatele nebo k restartu počítače. Po jeho provedení již bude klávesnice přesně plnit vaše pokyny.

Aplikace SharpKeys nemusí být dále spouštěná, spustit ji budete muset pouze v případě další konfigurace kláves – ať již kvůli přidání, či odebrání přenastavených kláves.

Malou nevýhodou tohoto řešení je skutečnost, že přijdete o přemapované klávesy. To při běžné práci v systému příliš nevadí, v dnešních aplikacích se tyto funkční tlačítka příliš nepoužívají.

Co si však počít v případě, že máte nějaké starší nebo konzolové aplikace, které vyžadují například klávesu F10? V tomto případě vám přijde vhod, pokud jste dali na naši radu z úvodu a sáhli raději po větší klávesnici s numerickým blokem. Ta totiž neobsahuje pouze funkční klávesy F1 – F12, jako její zkrácená varianta, ale i klávesy F13 – 19. Jsou to klávesy, které se již skutečně k ničemu běžnému nepoužívají a vy si snadno můžete funkce kláves obsazených multimediálními funkcemi přehodit právě do tohoto prostoru.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.