imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Šikovný trik pro práci s Pages


Jestliže používáte editor textu od Applu pravidelně, rozhodně chcete znát trik, který vám dnes představíme.

Milujeme Pages. Program Pages je kvalitní a jednoduchý. Nakonec jde i o vlastní aplikaci z dílny Applu. Vedle perfektní integrace se všemi zařízeními od americké firmy jsou tu však i další faktory, proč jej máme v oblibě. Jestliže vaše práce nevyžaduje (případně pokud nevyžadujete vy) extra profesionální řešení pro editaci svého textu, možná jde o program přímo pro vás.

To by bylo k úvodu vše, přesuňme se k hlavnímu tématu dnešního článku. Jak program používáte, začnete objevovat stále více a více parádních funkcí v Pages. Posledně jsme vám ukázali, jak vytvořit vlastní šablony, automaticky aktualizovat obsah tabulek a přidávat nezávislé číslování stránek. Dnes je o trik, který je v porovnání trochu menší, ale garantujeme vám, že jej budete používat možná ještě častěji než ty výše.

Když vytváříte nový dokument, skočí na vás základní nastavení: font Helvetica, velikost 11 px, zarovnání vlevo a zoom na 125 %. Jestliže ale nejde o váš šálek kávy, rozhodně si můžete vytvořit vlastní šablonu podle odkazovaného návodu. Mohli bychom říct, že je vše připraveno… až na to přiblížení na 125 %.

Někomu tak drobné zvětšení moc nevyhovuje, ať už je to z jakéhokoliv důvodu. Zbývá tak to, abyste si zoom upravili po každém zapnutí. Jestliže pak Pages používáte často, může to začít lézt na nervy. Přenastavovat pokaždé přiblížení třeba na 175 %.

Jak asi tušíte, existuje řešení i pro tento problém. Stačí k tomu jednoduchý příkaz v Terminalu. Otevřete jej a vložte do něj následující řádku:

defaults write -app /Applications/Pages.app TMADefaultViewScale „1.75″

Hodnotu si pochopitelně můžete upravit zcela dle libosti, číslo 2 znamená zvětšení na 200 %, 1.5 pak přiblížení na 150 %. Pokud byste se časem rozhodli pro návrat, stačí opět zadat příkaz a změnit nastavení na 1.25.

Tak co, už na své texty vidíte?

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.