imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Siri vs. Cortana, jak silná je pozice osobní asistentky od Applu?


Siri je součástí produktů Applu již dlouhou dobu. Integrace v sobě skrývá obrovský potenciál, řešení konkurenčních firem jen těžko drží tempo. Pojďme se podívat na běžné využití Cortany, jež byla nedávno vydána i pro iOS.

Předem prozrazujeme, že jsme se rozhodli postavit Cortanu proti Siri, přičemž výsledek nemusí jasně mluvit pro vítězství druhé jmenované. Několikadenní testování ale přineslo zajímavé výsledky. Přestože se před několika dny Cortana oficiálně vyšla pro iOS, zatím je dostupná pouze na americkém App Storu. Klíčovou událostí pro náš test je i brzký příchod HomePodu, který bude právě Siri pohánět.

Protože Siri ani Cortana neumí česky, značně to snižuje jejich využívání v naší kotlině. Rozhodli jsme se proto podívat na obecná témata, která by se týkala většiny normálních zákazníků, pokud by byly asistentky dostupné v našem jazyce.

Siri vznikla v roce 2011, šlo tehdy o novou funkci iOS 5 a iPhonu 4s. V průběhu uplynulých šesti let se přitom osobní asistentka prakticky ve všem zásadně zlepšila, šlo však o evoluci, ne o nějak extrémní změny. Nezměnilo se bohužel nic na tom, že je Siri zaměřena zejména na anglicky mluvící uživatele. S iOS 8 a 9 přišla řada drobných úprav, příchod koprocesorů série M pak umožnil spuštění skrz hlášku „Hey Siri“. iOS 11 pak přišel se značně vylepšeným projevem asistentky. Apple pomocí strojového učení Siri neustále zlepšuje, veškerý pokrok následně publikuje na svém dedikovaném blogu.

Pojďme se vrátit ke srovnání s Cortanou. Řešení od Microsoftu se objevilo až s příchodem Windows 10, americký gigant tak do vlaku s osobními asistenty naskočil o kus později než Google či Apple. Přestože měla Cortana na strojové učení zásadně méně času než Siri, drží se s ní vcelku slušně. Během několikadenního testování jsme se pokusili určit pozici osobní asistentky od Applu, přitom jsme se zaměřili na porovnání s konkurencí. Hlavním faktorem byla schopnost v každodenním využití.

Zatímco Siri přivedete k životu prostým „Hey Siri“, u Cortany je nutné stáhnout aplikaci na (americkém) App Storu, registrovat se u Microsoftu a přihlásit se. Pro ty, kteří používají Cortanu i ve Windows, to není žádný problém. Pro úplného nováčka je zprovoznění na PC a telefonu časově relativně náročné. Přestože Siri na Macu příliš nevyužíváme, její zprovoznění bylo záležitostí několika kliknutí. Vyhledávání souborů či dokumentů však nebylo ideální ani u jedné z asistentek, změnili jsme tak taktiku.

Rozhodli jsme se vyzkoušet související otázky. Nejdříve jsme se zeptali na náš oblíbený fotbalový klub, to byla snadná práce pro obě asistentky. Cortana navíc otevřela aplikaci OneFootball, zapamatovala si naši volbu a ukázala seznam posledních výsledků. Snažili jsme se vyhýbat základnímu vyhledávání na Googlu, protože Cortana jede na Bingu a nechtěli jsme, aby Siri žárlila…

Posílání zpráv u nativní asistentky probíhalo zcela bez problému. Od iOS 10 dokáže Siri využívat stále více aplikací, není tak problém poslat zprávu přes Skype, Whatsapp a další. Cortana ale měla problém s vyhledáním kontaktu, museli jsme ručně vybrat z adresáře, a nakonec i napsat samotnou zprávu. Takže 1:0 pro Siri.

Pak jsme se dostali k dopravě, plánování cest a k příkazu „doveď mě domů“. Cortana skončila u doporučení mapové aplikace, zatímco Siri pochopila náš příkaz a nabídla několik konkrétních cest. Jde pravděpodobně o situaci, kdy virtuální asistentku v reálu využijeme nejčastěji, zejména během řízení. 2:0 pro Siri.

Na začátku jsme zmínili HomePod, zkusili jsme proto několik příkazů týkajících se přehrávání hudby. Jelikož jako hlavní hudební aplikaci nepoužíváme Apple Music (hanba nám), testování probíhalo se Spotify. Přepínání mezi písničkami, pauzování, spouštění a další základní příkazy nebyly u asistentky od Applu problém. Jediná komplikace začala ve chvíli, kdy jsme chtěli zapnout náhodné přehrávání – v tu chvíli nám Siri zdvořile nabídla využít nativní hudební aplikace. Když došlo na Cortanu, ta nám hudbu prostě nijak nerozjela. To máme 3:0 pro Siri.

Pokusili jsme se tedy najít odvětví, kde by se vyznamenala i osobní asistentka od Microsoftu. Cortana si snadno poradila s nastavením upozornění, budíků a událostí – vše totiž obsahuje i samotná aplikace. Tohle řešení je lepší než u Siri, protože u Cortany se pro všechny příkazy otevřela pouze jedna aplikace, u asistentky od Applu se pro každý příkaz otevírala separátní apka. Obě asistentky si bezproblémově poradily s výpočty či převodem kurzů. Tady tedy bod s těsným náskokem udělme Cortaně. Máme to 3:1 pro Siri.

Nakonec jsme se pustili i do běžných příkazů. Všechny žádosti o vypnutí/zapnutí jednotlivých funkcí se Siri pracovalo parádně, zejména díky novému Kontrolnímu centru. Touto cestou zvládneme vypnout Bluetooth i Wi-Fi úplně a nemusíme se hrabat hluboko v nastavení. Cortana se snaží přiblížit PC a iPhony, nabízí možnost během surfování přecházet z jednoho zařízení na druhé. Je k tomu potřeba pouze registrace ve Windows Insider programu a velká spousta času, kdy se funkci snažíte pořádně rozběhat. Netřeba dodávat, že ani potom nebylo provázání tak skvělé, jak bylo slibováno. V tomto směru jde bod jasně za Siri, tzn. 4:1 pro asistentku od Applu.

Cortana nabízí řadu možností ve spojení se službami Microsoftu, jednoznačně nejde o aplikaci, jež míří primárně na iOS. Nedokázali jsme asistentku využít naplno v každodenních situacích. Během testu se jednoduše potvrdilo, že ač se Microsoft skutečně snaží (a v mnoha ohledech se mu to daří), Siri prostě iPhonu sedí lépe. Řešení od Applu se za šest let posunulo skutečně daleko, navíc s příchodem HomePodu můžeme očekávat ještě další zrychlení strojového učení. Jelikož je Cortana aplikací od Microsoftu, neočekávali jsme absolutně perfektní zážitek, ale v současné formě ji prostě nemůžeme využívat ve všech běžných ohledech. Asistentka je snadno dostupná přes vlastní widget, ale provázanost s Office 365 či dalšími službami Microsoftu nestojí za ztrátu, kterou při přechodu od Siri k Cortaně utrpíte. Pro uživatele iPhonu nám tak v našem malém porovnání vyšla jako jasná vítězka Siri.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.