imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

SketchBook pro iOS – skvělý skicák pro iPad


Na trhu s digitálními skicáky se odehrála velká událost, když se Autodesk rozhodl vydat svůj SketchBook pro desktopy a mobilní platformy zdarma. Je tak skvělý čas aplikaci vyzkoušet, my jsme otestovali verzi pro iPad.

Neumíme sice dobře kreslit, ale máme iPad i Apple Pencil. Designování a vizuální návrhy vždy byly našemu srdci blízké. Před týdnem jsme si řekli, proč se pořádně nepustit do základů. Autodesk totiž zpřístupnil svou dobře známou aplikaci SketchBook zdarma. Žádné reklamy, žádné placené „pro“ verze – prostě skutečně zdarma.

Ti, kdo ve své práci, škole nebo ve volném čase často kreslí či navrhují, o programu asi již slyšeli. Stojí za ní společnost Autodesk, jež se zaměřuje na profesionální 3D aplikace, jako je Maya či 3ds Max. SketchBook, který na iOS vyšel před dvěma třemi lety, tak mířil hlavně na profesionály.

SketchBook je skvělou volbou pro ty, kdo hledají perfektní aplikaci na kreslení a navrhování. Nejdříve bylo až překvapující, jak dobře s programem Apple Pencil fungovala. Vše se vykreslovalo extrémně rychle – bylo by skvělé, kdybychom podobný zážitek viděli častěji. V tomto případě vše funguje tak, jak má.

Druhým pozitivem je uživatelské prostředí. Jestliže znáte desktopovou verzi, nenajdete moc rozdílů, jako by aplikace používala stejnou šablonu. Ona je to skoro pravda. Kdo používá program delší dobu, ten se rozhodně nemusí bát radikálních změn. Apple Pencil však nemá tlačítka, klávesové zkratky se proto přesunuly na obrazovku.

Krok zpět a dopředu, ukládání a režim celé obrazovky jsou umístěny v rozích iPadu, dosáhnete na ně dvojitým kliknutím. Když se bavíme o zkratkách, musíme zmínit i dvě skutečně šikovná řešení. Jedním z nich je tečka ve spodní straně obrazovky, kde se skrývají další zkratky. Druhým je pak malé držátko, skrze které vyvoláte úpravu barev, výběr nástrojů a paletu.

Stejným způsobem můžete používat posuvník na levé straně, abyste měnili třeba průhlednost. Na detailní plošce můžete měnit jednotlivé parametry pro každý z nástrojů. Je tu hromada štětců, tužek a dalšího, pro všechno si zvolte vlastní detaily.

Práce s vrstvami je velice intuitivní, funguje jako u ostatních aplikací. V horní nástrojové listě vidíte méně používané nástroje, jako výběr, transformace, vyplnit a přechod. Můžete také importovat šablony, nechybí ani pravítko, vodicí lišty a další nástroje, jako třeba nahrávání videa z vaší práce.

Aplikaci můžete používat bez registrace celých sedm dní. Následně Autodesk vyžaduje pořízení účtu. To jasně ukazuje, že jde o nástroj hlavně pro profesionály – nechybí ani dvoufázové ověřování. V nástrojové listě je nastavení, kde lze najít Apple Pencil a další podporované stylusy. Máme tu i úpravu různých nastavení, jako třeba dotyková gesta.

SketchBook má i vlastní gesta. Už jsme zmínili zkratky v rozích displeje (ty lze také nastavit jinak), možností je však mnohem více. Třeba možnost „kliknout a podržet pro paletu barev“.

Na základě našeho dojmu s Autodesk SketchBookem můžeme říct, že jde o užitečný nástroj, s nímž se každý rychle naučí pracovat… a navíc je opravdu zdarma. Dříve desktopová verze vyšla na 100 eur na rok. Za nás jde o jasnou jedničku, pokud si na svůj iPad plánujete nějaký digitální skicák stáhnout.

Stahujte Autodesk SketchBook zdarma z App Storu (Univerzální – Zdarma)

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.