imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Skupiny notifikací: Nový koncept iOS 12


Systém notifikací v iOS se setkává s velkou kritikou, mezi uživateli převládá touha po zásadní změně. Přestože ale v iOS 12 skutečně velké úpravy neočekáváme, něco podobného by nám radost udělalo…

Před několika týdny jsme i my napsali článek o problémech současného systému upozorňování v iOS. Inspiraci by Apple podle nás mohl vzít od Androidu. V různých anketách se v kolonce „Co byste rádi viděli v další verzi iOS“ objevuje na nejvyšších příčkách právě předělání notifikací, stejně jako třeba kýžený Dark Mode.

Dva největší problémy aktuálního systému je prioritizování a shlukování notifikací do skupin. Druhá věc chybí i lidem z týmu BirchTree, kde se postarali o nové koncepty iOS 12. Projekt se jmenuje příznačně „Notifikace v iOS 12: Sen“. Pokud jde o sen, snad se brzy naplní…

Shlukování notifikací od jedné aplikace znamená, že váš mozek nemusí provádět fázový posun pokaždé, když skrolujete notifikacemi. V tomto případě máme 4 zprávy od 2 lidí na jednom místě. Normálně by vše zabralo zásadně více prostoru, navíc by vše bylo méně efektivní. Všechny notifikace by totiž měly vlastní okno, skrz která byste se museli proskrolovat, než byste měli možnost zhlédnout nejstarší příspěvky a vše pročíst chronologicky.

U tohoto řešení by stačilo jedno swipnutí pro smazání upozornění, případně kliknutí pro zobrazení všech notifikací.

Tým si inovaci představuje jako součást upravitelnosti, nejlepším řešením by podle jejich názoru bylo vložení následujícího do nastavení: „iOS bude aplikace řadit podle toho, jak často s jejich upozorněním interagujete, nejzajímavější a nejdůležitější věci by se tak pokaždé ukazovaly úplně nahoře.“ Přestože je nějaká revize systému notifikací možná, Apple by jistě podobnou míru upravitelnosti nepovolil. Můžeme ale snít.

Koncept přepracovává i náhledovou stránku notifikací. Hodiny by se zmenšily a posunuly doleva, čímž by se ušetřilo hodně místa. Informace o aktuálním počasí by se tak mohly objevit v pravé část informací.

Pochopitelně jde pouze o koncepty, zatím nemáme představu o tom, jak bude skutečný iOS 12 vypadat. Podle zpráv bychom se neměli těšit na záplavu nových funkcí, firma se zaměří na stabilitu. Předělání systému notifikací snad ale není nic, co bychom si skutečně přát nemohli.

Jak bychom to řekli… Jde o velice oblíbený požadavek.

Zdroje: 9to5Mac, BirchTree

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.