imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

iphone x

Skvělý iPhone se špatným načasováním


Když by se někdo zeptal, co Apple vlastně v září představil, zajisté by začali všichni mluvit o iPhonu X. Nicméně nechyběl ani iPhone 8, ze kterého se stalo takové nevlastní dítě, ačkoliv prošel úžasnou modernizací.

Bratři Grimmové by určitě napsali nějaký srdceryvný příběh o nevlastním dítěti, které bylo představeno teprve nedávno, ale již je mu předurčeno býti zapomenuto. Nehledě na to, že se jedná o znatelně výraznější aktualizaci než v případě iPhonu 7 a iPhonu 6. A částečně je to chyba Applu.

Taková sloučená Keynote možná nebyla nejlepší nápad. Lidé budou totiž přirozeně věnovat větší pozornost tomu nejvíce vzrušujícímu zařízení a kvalitně provedený telefon není oproti budoucímu iPhonu tolik zajímavý. Mimo to by si Apple přál, aby lidé vyslovovali „X“ jako písmeno a ne číslo. Rozhodně nechtěl dvě verze skloubit do jedné, to se mu ovšem zdá se nepodařilo.

iphone x

Například Reuters označili iPhone 8 za neúspěšný, jelikož lidé kupují více iPhone 7. Důvod může být naprosto jednoduchý: lidé berou iPhone 8 jako „starý“ telefon kvůli iPhonu X a tudíž si raději koupí levnější 7, nebo si počkají na X. Koupě iPhonu 8 nepředstavuje to samé jako koupě iPhonu 7 před rokem, protože s sebou nenese pocit „úžasného telefonu“, který je pro mnoho lidí důležitý.

Když se nad tím ovšem zamyslíme, mezi iPhonem X a 8 zas takový rozdíl není, zejména pak v případě verze Plus. Samozřejmě tím nejznatelnějším rozdílem je displej a Face ID, kromě toho jsou ale rozdíly mezi těmito dvěma zařízeními malé. Navíc by se daly některé vlastnosti iPhonu 8 Plus považovat při srovnání s iPhonem X za výhody.

iphone x

Displej

Displej iPhonu X je jednoznačně lepší. Verze OLED, vyšší hodnota ppi, bezrámečkový design, to všechno může ovlivňovat naše rozhodnutí. V tomto případě se ale díváme jen a pouze na čísla a ne na praktické využití. Kontrast, ppi, poměr displeje k velikosti šasi a podobně. Z tohoto pohledu už tak jasné není, který z dvojice je lepší.

Začněme tím, že iPhone X zobrazuje obsah stejným způsobem jako jeho 4,7″ předchůdci, i když má displej o velikosti 5,8″. Důvodem je to, že Plus je fyzicky širší než X. Na vyšším počtu pixelů nezáleží, protože systém horizontálně rozděluje 5,5″ displeje na 414 bodů, zatímco u X pouze na 375 bodů. Díky tomu vypadá veškerý obsah vyobrazený na iPhonu X stejně i na iPhonu 8, akorát roztaženější. Na druhou stranu modely Plus budou mít u větších displejů stejné nastavení, což může v některých případech znamenat pohodlnější použití.

A to ani nemluvíme o ostrůvku pro senzory a o spodní liště místo tlačítka Home…

Face ID versus Touch ID

Face ID je jednoznačně významná inovace. Úchvatné technické pozadí, zvýšená přesnost, neprolomitelné odemknutí a tak bychom mohli pokračovat – geniální. Nicméně každému může vyhovovat jiné řešení a v takovém případě nezáleží na tom, zda je poměr chyby zabezpečení jedna ku padesáti tisícům, nebo jedna ku milionu. Některým lidem se tak může spíše zamlouvat čtečka otisků prstů v iPhonu 8. Stejně jako někteří mohou dávat přednost jacku pro sluchátka u iPhonu 6s nebo čtečce SD karet ve starších MacBoocích. Někteří lidé prostě nechtějí mít s novými trendy nic společného.

iphone

Cena a dostupnost

Tento bod nemá smysl moc rozebírat. 700 dolarů za základní iPhone 8 Plus samozřejmě není málo, ovšem 1 000 dolarů za iPhone X, to už je něco. Za ušetřené peníze si můžete skoro koupit Apple Watch Series 1. iPhone 8 je znatelně levnější a to je důležitý aspekt.

Dostupnost je v případě iPhonu X předvídatelně nepředvídatelná. Zatímco pro iPhone 8 si můžete v klidu přijít do kteréhokoliv obchodu iSTYLE (i když doporučujeme si nejdříve na stránkách ověřit, zda je skladem), ty nejoptimističtější předpovědi mluví o dostupnosti iPhonu X až na jaře a ani poté nebudou mít obchody plné sklady.

iphone x

Pokud navíc chcete telefon ve zlaté barvě, je tu pro vás pouze iPhone 8, zlatý iPhone X neseženete.

Shrnutí

Kdyby před vás někdo postavil iPhone X a iPhone 8 Plus, pravděpodobně byste si vybrali ten první. Je ale dobré myslet na to, že oba telefony mají stejný procesor, skleněná záda, dvojitý fotoaparát s efektem Portrait Lightning, stejné bezdrátové nabíjení atd. Největším rozdílem je displej a Face ID a to pro někoho nemusí nutně znamenat výhodu.

emoji

Máme tu tedy skvělý modernizovaný iPhone, o který se přestává veřejnost kvůli špatně zvolenému marketingu zajímat. Proto iPhone 8 působí jako nevlastní dítě…

Zdroj: The Verge, Reuters, Macworld

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.