imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Smysl univerzálního App Storu


Proč je možné spojení App Storů, o němž před několika týdny informoval Bloomberg, tak důležité? Jaké výhody případná fúze přinese? Odehraje se vůbec? Pojďme se podívat na odpovědi.

Před Vánoci se objevily informace o tom, že se na letošním WWDC spolu s představením iOS 12 objeví ještě jedna klíčová změna – univerzální App Store. Informaci nepřinesl nikdo jiný než Mark Gurman z Bloombergu, který se ke zprávě dostal od sojky práskačky přímo ve firmě, jeho slovům tak můžeme věřit.

Počátkem příštího roku budou moci vývojáři vytvářet jednotné aplikace, které budou fungovat na dotykovém displeji i s myší a trackpadem, v závislosti na tom, zda běží na iPhonu nebo iPadu, nebo na hardwaru Macu. – Píše Gurnam.

Jasně, jasně, chápeme. Ale proč je kolem toho takové haló? Jestliže jsou Gurmanovy informace pravdivé, jde o zcela nový přístup. Apple vždy odmítal jakékoliv spojení obou platforem. Univerzální App Store však může být dalším krokem ke spojené těchto dvou světů. Ani ne tak nyní, jako spíš v dalších letech.

Co je univerzální App Store dnes, může být zítra iPad Pro ovládaný klávesnicí a myší.

Krátkodobý výhled

I kdybychom nechali být dlouhodobý horizont a potenciální možnosti, vidíme výhody tohoto rozhodnutí i v blízké budoucnosti. Bez debat by nejvíce profitovali uživatelé na Macu. Dnes má pochopitelně mobilní systém od Applu prioritu. Ale jakmile by přišel k životu univerzální App Store, měl by Mac díky infrastruktuře a zdrojům větší potenciál.

To je důvod, proč je současná situace na App Storu u Macu tak smutná. Jde o skvělou platformu, existuje i kupní síla a poptávka, po kliknutí na modrou ikonku ale stále vidíme jen město duchů a opuštěné aplikace. Jasně, základní věci zde najdeme, ale skutečně funkční internetový obchod s důvěryhodnými zdroji, velkým katalogem a systémem doporučení by byl o tolik lepší.

Jestliže se App Story skutečně spojí, tato utopie bude mít větší šanci na existenci. Už by nechyběly aplikace pro Facebook nebo Gmail, YouTube a další iOS aplikace by u Macu také fungovaly výborně.

Nejlepší na celé situaci je, že by měli vývojáři zcela bezbolestný a přirozený přerod. Změny by se odehrály během několika dnů.

Dlouhodobý výhled

Teď na řadu přichází úplné spekulace, přesto ale stojí alespoň za chvilku zvážení. Jak jsme výše zmínili, Apple dosud držel platformy zcela oddělené. Poslední dobou se však začaly objevovat první kroky, které situaci částečně mění.

Máme tu iPad Pro, který má iOS 11 upravený hodně blízko ke zkušenosti z Macu, Apple to i náležitě komunikoval. Řekl, že nové funkce posunuly iPad blíže k laptopům. Ve stejnou dobu dostal MacBook Touch Bar. Užitečnost je trochu diskutabilní, ale rozhodně se nedá upřít fakt, že i přes svou limitovanost lze nyní notebooky od Applu ovládat dotykem. A teď Gurmanova zpráva…

Pokud se zamyslíme ještě trochu víc, začne to být zajímavé.

Na jednu stranu se přiblíží možnost MacBooku s dotykovým displejem, stejně jako případný příchod možnosti ovládat iPad klávesnicí a myší. Jde ale stále jen o zcela minimální šanci, že se někdy něco takového odehraje, nechceme ji však vylučovat. Když se podíváme na Apple Pencil, Apple také velice dlouho odmítal příchod jakékoliv formy stylusu. Brzy mnoho aplikací přineslo podporu jak pro dotykové obrazovky, tak pro klávesnici a myš. V tuto chvíli je jedno, jestli se myš připojuje k Macu nebo k iPadu.

Na druhou stranu – což je o dost realističtější prognóza – tu může být univerzální zážitek pro všechny App Story. Nejenže dnes žijí oddělené životy obchody pro iOS a macOS, ale i pro tvOS. Mohlo by dojít ke spojení, které se již dříve odehrálo mezi iOS a watchOS. Šlo by o skvělý krok jak pro uživatele, tak vývojáře – tedy pokud by se vše udělalo správně, ale toho se nebojíme.

Gurman rozhodně nepřeháněl, když tvrdil, že půjde o největší bombu letošního WWDC. Spojení App Storů s sebou přináší změny jak krátkodobě, tak dlouhodobě. Jedinou otázkou tak zůstává, kdy tzv. projekt Marzipan přijde k životu. To se teprve uvidí.

Plány jsou zatím dost nespecifické, lidé stále tvrdí, že se implementace může změnit, případně zcela zrušit. – Uvedl Gurman.

My doufáme, že ne.

Zdroj: iPadInsider

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.