imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

soukromí

Stáhněte si všechna data, která o vás Apple má


Po nedávném skandálu Facebooku se Apple zavázal, že každému uživateli zpřístupní všechna data, která o něm uchovává. Nyní můžete Apple požádat, aby vám tato data zaslal.

V době širokopásmového internetu a Instagramových celebrit, kdy vás spamují všechny služby cílenou reklamu, není žádným tajemstvím, že velké technologické společnosti prodávají vaše osobní informace výměnou za služby zdarma. Před nějakou dobou to ovšem taková samozřejmost nebyla.

Zpřístupněte veřejná data, ochraňujte osobní data!

soukromí

Apple a Microsoft vznikli v této době a ochraně svých uživatelů věnují značnou pozornost. Zejména Apple je v tomto oboru třída, to se ale rozhodně nedá říci o Facebooku a Googlu. Tyto dvě služby totiž již dnes ví, co si koupíte zítra, zatímco Apple má k vašim datům jen omezený přístup.

Apple má přístup k:

 • vámi staženým aplikacím,
 • vašim aktualizacím a instalacím,
 • knihám, filmům, hudbě a všem dalším využitým médiím,
 • veškeré uchované hudbě v iTunes Match,
 • nákupům v aplikacích,
 • všem AppleCare událostem,
 • servisním informacím,
 • výrobnímu číslu zařízení.
icloud

Toto jsou všechna data, která Apple na svých serverech ukládá a má k nim neomezený přístup. Nic osobního o vás ale neví. Neví, s kým jste se naposledy spojili na Tinderu ani váš oblíbený nápoj. Nezná vaši aktuální polohu, neuchovává si vaše zprávy, hovory a nemá přístup k vašim fotografiím, kalendáři, e-mailům ani účtu Apple ID.

Apple tvrdí:

Pokud budete používat iCloud, všimnete si, že taková data uchováváme pouze velmi krátkou dobu. Konverzace uskutečňované přes iMessage a FaceTime jsou chráněny end-to-end šifrováním, a tudíž se k nim dostane pouze odesílatel a příjemce. Apple tato data dešifrovat nemůže. Stejně tak neuchováváme v žádné identifikovatelné formě data o lokaci uživatele, vyhledávání v mapách nebo požadavky na Siri.

Musíme ovšem dodat, že Apple ukládá anonymní rozhovory se Siri pro vývoj algoritmu strojového učení.

tim cook

Pokud tomu nevěříte, přesvědčte se sami!

Tim Cook před časem slíbil následující kroky: podobně jako Facebook vytvoří vlastní systém, pomocí kterého si budou moci všichni uživatelé stáhnout všechna svá osobní data. Systém sice ještě připraven není, i tak do něj ale můžete nahlédnout. Na speciální stránce na apple.com se k nim dostanete.

Na odkazované stránce zvolte možnost „All other English“ a z menu vyberte „Privacy issues“. Vyplňte požadované údaje a do pole napište anglicky například následující požadavek:

Dear Apple,

I would like to ask a copy of information that Apple stores of my Apple ID, please!

Beast Regards,

User XY.

apple

Stiskněte „Submit“ a po 1-2 dnech se vám Apple ozve s požadavkem na ověření identity, kde budete muset zadat:

 • křestní jméno a příjmení,
 • Apple ID,
 • e-mailovou adresu,
 • adresu,
 • telefonní číslo,
 • sériové číslo alespoň jednoho vašeho Apple produktu (stačí pouze jeden),
 • číslo vašeho případu na podpoře AppleCare (zaslané v automatickém e-mailu).

Ujistěte se, že jste použili stejné detaily, jako jste zadali při podávání žádosti. Sériové číslo zařízení naleznete v účtu iCloud nebo v Nastavení daného zařízení.

Poté stačí jen vyčkat. Odpověď může trvat až několik dní, jelikož musí prověřit každý požadavek zvlášť, ten schválit/zamítnout a případně až poté vám Apple zašle soubor s požadovanými informacemi.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.