imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Stále nemáte OS X Yosemite? Updatujte ještě dnes!


V polovině října představil Apple další verzi svého nejvyspělejšího počítačového operačního systému na světě – OS X Yosemite. Pokud z jakéhokoli důvodu na vašem Macu stále neběží nejnovější verze OS X a rádi byste to změnili, je tento článek určený právě pro vás. Poradíme vám, co udělat před aktualizací, abyste nepřišli o svá data a měli tu nejlepší uživatelskou zkušenost, jakou může nabídnout pouze Apple.

Zde je pár kroků, které doporučujeme udělat:

1. Zkontrolujte zda máte ten správný Mac 

update2Pokud máte na svém Macu OS X Mavericks, tak váš Mac podporuje i jeho nejnovějšího nástupce a můžete pokračovat k dalšímu kroku. Pokud ovšem používáte starší verzi systému, máme pro vás seznam podporovaných zařízení, ve kterém si můžete ověřit dostupnost OS X Yosemite pro váš Mac.

Naštěstí pro většinu uživatelů, Apple stále podporuje obrovský počet starších zařízení, zde je jejich seznam:

 • iMac (Mid-2007 a novější)
 • MacBook (Late 2008 Aluminum nebo Early 2009 a novější)
 • MacBook Pro (Mid/Late 2007 a novější)
 • MacBook Air (Late 2008 a novější)
 • Mac mini (Early 2009 a novější)
 • Mac Pro (Early 2008 a novější)
 • Xserve (Early 2009)

Pokud patří váš Mac mezi podporované budete muset splnit ještě tyto podmínky:

 • nainstalovaný OS X Mavericks, Mountain Lion, Lion, nebo Snow Leopard (ve verzi 10.6.8)
 • alespoň 2 GB operační paměti RAM
 • alespoň 8 GB volného místa na disku

2. Chraňte si svá data

Před každou aktualizací se doporučuje zálohovat vaše data na externí úložiště. Možnosti máte dvě – zálohovat pomocí funkce Time Machine nebo využít alternativní řešení od jiných vývojářů. My si popíšeme zálohu pomocí Time Machine, tedy funkce zabudované přímo v systému, kterou doporučuje a vyvíjí sám Apple.

 1. Připojte externí disk pomocí USB, Thunderbolt nebo bezdrátově
 2. Klikněte na  – Předvolby systému– Time Machine
 3. Zapněte funkci Time Machine a zálohujte na připojený disk
 4. V Menu Bar (horní lišta) klikněte na ikonku Time Machine a zkontrolujte, že máte   zálohováno
update1

3. Stáhněte a nainstalujte OS X

Aktualizace na nový operační systém probíhá stejně jako aktualizace jakékoli jiné aplikace z App Store. Stačí tedy, abyste na svém Macu otevřeli App Store, klikli na záložku Updates a uvidíte před sebou možnost upgradovat na OS X Yosemite.

update4

Po kliknutí na možn  ost “FREE UPGRADE” začnete automaticky stahovat instalační soubor pro OS X Yosemite o velikosti něco málo přes 5 GB. Po jeho stažení stačí potvrdit instalaci a asi 20 minut počkat, než se design vašeho systému promění na to nejlepší, co Jony Ive a jeho tým vymysleli.

update3

4. Aktivujte nový systém

Po aktualizaci a přihlášení ke svému uživatelskému účtu je ještě potřeba nový systém aktivovat. Nejprve zadejte heslo ke svému Apple ID, potvrďte funkci Find My Mac a nová “Pravidla a podmínky.” Poté si můžete zapnout Klíčenku na iCloudu a zkontrolovat nekompatibilní software, který je potřeba aktualizovat, aby podporoval nový OS X. Následně už se objeví vaše plocha a vy můžete začít zkoumat, co je nového.

update6

V našem příštím článku se dozvíte, co je v OS X Yosemite nového a jak vám nové funkce mohou usnadnit život.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.