imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Stanford University tvrdí, že jsou Apple Watch nejpřesnější


V měření srdečního tepu. V přesnosti počtu spálených kalorií se chytré hodinky od Applu na vrcholu nedrží, ale příliš věrohodný není ani žádný z konkurentů. Výzkumníci porovnávali funkce Apple Watch s dalšími zařízeními v kategorii.

Není žádnou novinkou, že Apple Watch zvládají měřit tep velice přesně. V minulosti již několik firem a testovacích skupin zkoušelo přesnost hodinek a všechny výsledky se v pozitivním hodnocení shodovaly. Pomocí senzoru je možné rozpoznat i první příznaky infarktu, což by po uvedení aplikace mohlo zachránit řadu životů.

Nejnovější šetření je však trochu jiné. Nejen v tom, že jde o vyjádření prestižní Stanford University, v rámci vědecké přesnosti jedné z nejvěrohodnějších institucí na světě. V testu se totiž porovnávaly i výsledky konkurence. Otázka je následující: „Jak přesná jsou zařízení z pohledu měření srdečního tepu a počtu spálených kalorií?“

01_stanford_research_claims_apple_watch_most_accurate

Zkušební testy se rozjely s 60 účastníky. Každý z nich pak dělal konkrétní cviky během nošení různých fitness produktů, jako třeba Samsung Gear S2, MIO Alpha 2, Microsoft Band, Fitbit Surge a dalších. Výzkumníci pak změřili jejich výsledky pomocí profesionálních zdravotních pomůcek a porovnávali záznamy s těmi z chytrých zařízení.

Po stránce přesnosti měření srdečního tepu jsme se nedočkali překvapení. Apple Watch měřily nejlépe s mediánovou odchylkou 2 %. Samsung Gear S2 měl horší výsledky, mediánová odchylka dosahovala 6,8 %, což ale také není vůbec špatné. Zajímavý je fakt, že se jednotlivé odchylky měnily v závislosti na vykonávané aktivitě. Nejméně přesné výsledky se obecně naměřily u chůze, naopak nejpřesnější během jízdy na kole.

Obrázek ze studie, který nemusí být jasný.
Obrázek ze studie, který nemusí být jasný.

Z pohledu měření spálených kalorií byly výsledky mnohem horší. S mediánovou odchylkou 27 % zde na nejlepší výsledek dosáhlo zařízení FitBit Surge. Ostatní se dostávali ještě na horší čísla, Microsoft Band měl 33 %, Apple Watch dokonce 40 %. Přestože chytré hodinky od Applu vykazovaly nejstabilnější výsledky, rozhodně nebyly příliš přesné. Úplně nejhorším však byl PulseOn s brutální mediánovou odchylkou 92,6 %. I z hlavy byste pomalu dokázali vymyslet přesnější údaje o spálených kaloriích.

Další obrázek, který taky nemusí být úplně jasný.
Další obrázek, který taky nemusí být úplně jasný.

Přestože jde o vcelku chytré produkty, rozhodně tu máme prostor pro zlepšení. Měření srdečního tepu již máme na slušné úrovni, ale firmy mají ještě velký domácí úkol s měřením spálených kalorií. Od fitness zařízení bychom přeci jen očekávali lepší výsledky.

Na studii se v angličtině můžete podívat zde.

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.