imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Steve Jobs před 35 lety představil první Macintosh


Macintosh dnes slaví 35. narozeniny. Mladý Steve Jobs jej vytáhl z tašky a grafickým rozhraním všem v okolí přivodil šok. Nasedněte s námi na vlak nostalgie!

Se společností Apple je spojeno hned několik ikonických produktů. Jedním z prvních je pochopitelně Macintosh, jenž byl představen před 35 lety, tedy 24. ledna 1984. Představil nám jej Steve Jobs s jeho vlastním nadšením pro věc.

Jasně, dnes je těžké pochopit, co počítač znamenal pro lidi z té doby. Jaké nadšení představení přineslo. Dost vypovídající je však zvuk potlesku, který vidíme na videu níže. Tohle Macintosh v roce 1984 znamenal.

Představme si sebe (nebo naše čtenáře s větší životní zkušeností) v éře, kdy byla samotná existence počítače vcelku vzrušující věcí. Dříve, než se stal běžnou součástí každé domácnosti. Steve Jobs najednou z tašky vyndal počítač, který nejenže měl grafické rozhraní (které pochopitelně ostatní stroje neměly), navíc i mluvil:

Hello, I’m Macintosh. It sure is great to get out of that bag.

Unaccustomed as I am to public speaking, I’d like to share with you a maxim I thought of the first time I met an IBM mainframe: NEVER TRUST A COMPUTER YOU CAN’T LIFT!

Obviously, I can talk, but right now I’d like to sit back and listen. So, it is with considerable pride that I introduce a man who’s been like a father to me… STEVE JOBS

1984: S Macintoshem, Lisou a Johnem Sculleym, který později Jobse z Applu vyhodil

Po takovém představení není překvapením, že si Apple řekl za počítač o pořádný balík. Kdo si chtěl novinku pořídit, musel si připravit 2 495 dolarů. Jasně, součástí byl extrémně výkonný procesor Motorola 68000 s 8 MHz, 128 KB RAM a 400KB diskem. Byl to trhač hlav!

K příležitosti výročí se o vyjádření podělil i Tim Cook:

Jako bonus pochopitelně nesmíme vynechat slavnou reklamu, jež vyšla dva dny před představením Macintoshe:

Všechno nejlepší!

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.