imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Steve Jobs před 35 lety představil první Macintosh


Macintosh dnes slaví 35. narozeniny. Mladý Steve Jobs jej vytáhl z tašky a grafickým rozhraním všem v okolí přivodil šok. Nasedněte s námi na vlak nostalgie!

Se společností Apple je spojeno hned několik ikonických produktů. Jedním z prvních je pochopitelně Macintosh, jenž byl představen před 35 lety, tedy 24. ledna 1984. Představil nám jej Steve Jobs s jeho vlastním nadšením pro věc.

Jasně, dnes je těžké pochopit, co počítač znamenal pro lidi z té doby. Jaké nadšení představení přineslo. Dost vypovídající je však zvuk potlesku, který vidíme na videu níže. Tohle Macintosh v roce 1984 znamenal.

Představme si sebe (nebo naše čtenáře s větší životní zkušeností) v éře, kdy byla samotná existence počítače vcelku vzrušující věcí. Dříve, než se stal běžnou součástí každé domácnosti. Steve Jobs najednou z tašky vyndal počítač, který nejenže měl grafické rozhraní (které pochopitelně ostatní stroje neměly), navíc i mluvil:

Hello, I’m Macintosh. It sure is great to get out of that bag.

Unaccustomed as I am to public speaking, I’d like to share with you a maxim I thought of the first time I met an IBM mainframe: NEVER TRUST A COMPUTER YOU CAN’T LIFT!

Obviously, I can talk, but right now I’d like to sit back and listen. So, it is with considerable pride that I introduce a man who’s been like a father to me… STEVE JOBS

1984: S Macintoshem, Lisou a Johnem Sculleym, který později Jobse z Applu vyhodil

Po takovém představení není překvapením, že si Apple řekl za počítač o pořádný balík. Kdo si chtěl novinku pořídit, musel si připravit 2 495 dolarů. Jasně, součástí byl extrémně výkonný procesor Motorola 68000 s 8 MHz, 128 KB RAM a 400KB diskem. Byl to trhač hlav!

K příležitosti výročí se o vyjádření podělil i Tim Cook:

Jako bonus pochopitelně nesmíme vynechat slavnou reklamu, jež vyšla dva dny před představením Macintoshe:

Všechno nejlepší!

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.