imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Steve Jobs přišel s myšlenkou Apple Card již v roce 2004


Nápad vydat vlastní kreditní kartu má Apple již více než 15 let. Prozradil to bývalý kreativní zaměstnanec Applu na svém blogu. Podívejme se, co v sobě ukrývá minulost.

Letos 25. března během Apple Special Event byla ohlášena karta Apple Card – „budoucnost kreditních karet“. Nová karta by měla dorazit v létě a bude fungovat po celém světě. Apple Card bude integrovaná s aplikací Wallet a budete ji moct využívat spolu s Apple Pay. Nabízet bude mnohé výhody, jako denní payback, přehledné shrnutí výdajů, nízkou úrokovou sazbu a žádné poplatky. Titanovou, laserem broušenou kreditní kartu budete moct použít i na místech, kde platby Apple Pay ještě nejsou dostupné. Vydavatelem bude Goldman Sachs a karta bude využívat platební síť MasterCard.

Ohlášení nové karty přivítali mnozí uživatelé i novináři s nedůvěrou a hned začali hledat nejrůznější důvody, proč to není dobrý nápad, a říkat, jak to nakonec špatně skončí. Neměli by ale příliš rychle vyhlašovat, že Steve Jobs by takovou věc nikdy neudělal, a litovat špatného rozhodnutí Tima Cooka a jeho týmu, protože pravda je taková, že Steve Jobs to udělal také, respektive se o to alespoň pokusil.

Jak nedávno odhalil bývalý copywriter Applu Ken Segall na svém blogu, Steve Jobs a jeho tým pracovali na vydání kreditní karty Applu již v roce 2004. V té době byl Apple zcela jinou společností. Krátce poté, co způsobil revoluci v hudebním průmyslu vydáním iPodu a iTunes, Jobs usoudil, že dozrál čas na představení vlastní kreditní karty Applu. Nazval ji jednoduše Apple Card. Nákupy hrazené touto kartou by uživatelům nepřičítaly letecké míle nebo payback, ale iPoints – věrnostní body, za které by pak mohli získat hudbu v iTunes.

Steve Jobs rokoval o partnerství s MasterCard, nepovedlo se mu ale dohodnout přijatelné podmínky, a tak projekt zrušil. Marketingový tým Applu ale již mezitím začal pracovat na reklamní kampani k uvedení nové karty. Segall sáhl hluboko do svého archivu a vylovil několik reklam, které byly vytvořeny. Obsahovaly názvy tehdy populárních kapel a vtipné slogany se slovní hříčkou, jako „Kupte si postel, získáte R.E.M“ nebo „Kupte si rtěnku, získáte Kiss“. Některé z návrhů uveřejnil na svém blogu jako důkaz, že Tim Cook si myšlenku Apple Card přeci jen nevycucal z prstu, ale nápad tady byl již dlouho.

Navíc se ukázalo, že karta z roku 2004 nebyla prvním pokusem, v minulosti Applu straší ještě jedna „Apple Card“. V počátcích Apple Storu přišli Steve Jobs s Ronem Johsonem s nápadem karty Apple ProCare Card, která byla určena profesionálním zákazníkům. Podle společnosti byla karta „vaším cestovním pasem do světa výhod a privilegií určených exkluzivně profesionálním uživatelům Maců“. Bohužel výhody nebyly zrovna impozantní: bezplatný přenos souborů na nový Power Mac G5, „Pro Day“ v Apple Storu s 10% slevou na software a k tomu instalace zdarma, garantované schůzky do druhého dne a včasné upozornění na nadcházející slevy. Karta samotná navíc stála 99 dolarů ročně. Jak podotknul jeden z bývalých zaměstnanců Apple Storu, nejlepší profesionální zákazníky si získávali tak, že se jim nesnažili prodat ProCare Card. Pak je tu ještě karta Barclaycard Visa – věrnostní karta Applu, kterou vydala bankovní společnost Barclay. Ta je sice prezentována jako splátkové řešení, funguje ale i jako normální Visa karta.

Myšlenka kreditní karty Applu není tedy tak nová, jak by se mohlo zdát, tentokrát jí ale popřejme více štěstí. Název zůstal stejný a nová Apple Card bude také využívat síť MasterCard. Je ale velký rozdíl ve výhodách, které nabízí. Pokud použijete Apple Card s Apple Pay, dostanete zpátky 2 %, která můžete použít, jak uznáte za vhodné. Pokud si koupíte hardware Applu, dostanete zpátky 3 %. Při použití titanové karty to bude 1 %.

Na videoprezentaci nové Apple Card se můžete podívat zde:

Apple Card vyjde letos v létě. Plánujete si ji pořídit?

Zdroj: kensegall.com

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.