imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Stručná historie iOS – Kapitola čtvrtá – Současnost a budoucnost iOS


V pondělí 5. června 2017 Apple představil na každoroční vývojářské konferenci iOS 11, operační systém pro telefony a tablety. Máme tu tak velice dobrý důvod, proč se ohlédnout do minulosti a udělat si sraz s nostalgickými vzpomínkami. Pojďme se podívat na milníky, jež jsme po cestě minuli. Kapitola čtvrtá.

V první kapitole naší tetralogie jsme si prošli vznikem iOS až do první verze systému kompatibilní s iPadem, to znamená iOS 3.2. Ve druhé kapitole jsme se podívali na zrod Siri, viděli vznik iOS jako vlastní značky a vzpomínali na smutný start Apple Maps. Ve třetí kapitole jsme se podívali na vliv Jonyho Iva a jaké možnosti dal Siri iOS 9.

Dnes se přesuneme z minulosti do současnosti, nahlédneme dokonce i do budoucnosti. Podíváme se totiž na systém, který právě v našich zařízeních používáme a na to, co nám přinese letošní podzim.

01_brief_history_of_ios_chapter_four

iOS 10 – The Cool Thing

Jak jsme zmínili v minulém článku, cyklus po třech verzích iOS je celkem zřejmý. Podle toho by měly být v každé třetí verzi implementovány velké změny. Po iOS 1, 4 a 7 byla řada na 10, aby systému vlila novou krev do žil. Můžeme se bavit o tom, jak dobře se to povedlo, ale objektivně musíme uznat, že desátá verze skutečně zatřásla podobou systému nejvíce od iOS 7. Alespoň z pohledu designu.

Už od začátku, kdy jsme pro vás připravovali první části naší série, jsme věděli, že na to dojde – na moment, kdy budeme muset zkusit objektivně zhodnotit nové funkce iMessage. Byla to ta část iOS 10, které se dostalo nejvíce pozornosti. Šlo přitom o tak rozporuplné rozhodnutí, že to ani nejde popsat. Zkusme však zůstat objektivní.

02_brief_history_of_ios_chapter_four

Nová aplikace pro komunikaci dostala řadu nových a stylových funkcí, jež ji oddělovaly od dalších podobných služeb. Přibyly možnosti, jako animace balónků, konfet či rachejtlí. Byly tu nálepky, neviditelný inkoust, rychlé odpovědi, text měnící se v emotikony, stahovatelné aplikace a hry (které naleznete v iMessage App Storu), možnost přidávat fotkám a videím titulky a mnoho dalšího. Nepochybně je část uživatelské základy iOS, které podobné věci chyběly – jim novinky přinesly radost.

Naštěstí tím výčet novinek nekončil. Dostali jsme také velice důležitý update Siri. I když je mnoho zemí, kde to kvůli nepodporovanému jazyku nejde, Siri nově mohou využívat i vývojáři různých aplikací. Od iOS 10 tak třeba můžeme pomocí Siri přivolat taxík, poslat někomu platbu nebo poslat zprávu skrz aplikaci třetí strany. Jakmile se Siri naučí více jazyků a zpřístupní funkce všem, budeme nadšení. Do té doby jen musíme být rádi za ty, kdo mají to štěstí a mohou si odvoz zavolat skrz osobní asistentku od Applu.

03_brief_history_of_ios_chapter_four (1)

Na druhou stranu alespoň aplikace Photos získala funkce, které se hodily každému. Novinkami byly Memories a nová vyhledávací funkce. První jmenovaná novinka sbírala naše vzpomínky na jedno místo, vytvářela z nich alba a z fotek následně uměla vytvořit i krátké video. Apple později tuto funkci začal hodně propagovat. Druhá novinka umožnila uživatelům vyhledávat ve vlastních fotkách jednotlivé lidi nebo objekty. K tomu Apple pochopitelně potřeboval chytré algoritmy, jako třeba ten na rozpoznávání tváří.

V roce 2015 odstartovala hudební streamovací služba Apple Music, která se však zpočátku velkého úspěchu nedočkala. Nestál za tím nedostatek skladeb a interpretů, ale spíš fakt, že služba byla komplikovaná, bez vnitřní logiky a hodně náročná na používání. Apple si uvědomil, jak neudržitelný tento stav je, s iOS 10 tak přišla hromada změn. Neříkáme, že je nový interface na míle vzdálený od toho předchozího, ale je rozhodně o dost čistší. Navíc umí zobrazovat i texty skladeb, což je super.

04_brief_history_of_ios_chapter_four

Apple splatil staré dluhy díky nové aplikaci Home: když s iOS 8 přišel standard HomeKit, každý očekával unifikovanou centrální aplikaci. Místo toho jsme mohli roky používat naše chytré příslušenství pouze pomocí aplikací jednotlivých výrobců. S iOS 10 naštěstí situace skončila a všechna zařízení, která HomeKit podporují, můžeme ovládat z jedné aplikace. To život značně ulehčuje ve chvíli, kdy jich máme v domácnosti více.

Vedle toho se updatu dočkala i aplikace Maps. Vývojáři mohli nově vytvářet doplňky, čili si nyní můžete v klidu zarezervovat stůl v restauraci, případně si přivolat Uber. Opět to však funguje pouze v podporovaných zemích. Aplikace nám díky strojovému učení poskytuje relevantní informace o dopravě v reálném čase. Vedle toho jsme s novou verzí systému dostali i řadu menších novinek – widgety na zamykací obrazovce, více možností funkce 3D Touch, předělaný interface, rozsvěcující se obrazovka při zvednutí ze stolu a mnoho dalšího.

05_brief_history_of_ios_chapter_four

Vidíme, že se zde odehrála řada zajímavých změn, i když mnoho lidí očekávalo o dost více. To je ale úplně pochopitelné, zejména pak u lidí, kteří nejsou v tolikrát zmiňovaných „podporovaných zemích“. Příslušenství pro chytré domácnosti (a to už vůbec nemluvíme o těch s podporou HomeKitu) je mimo USA mnohem vzácnějším jevem, aplikace Home tak pochopitelně nepřinesla takové vzrušení. Se Siri toho také moc nesvedeme, pro nás jsou tak zajímavé pouze novinky v mapách… pokud jste v zemi, kde skutečně fungují. Ani nové funkce v iMessage nejsou tak využívané. Není divu, že po loňském WWDC měla řada lidí smíšené pocity.

iOS byl představen v září 2016. Podporovaná zařízení: iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPod Touch šesté generace, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad 4, iPad Air, iPad Air 2,  iPad (2017), iPad Pro 9.7“, iPad 10.5“, iPad Pro 12.9“ (2015), iPad Pro 12.9“ (2017).

06_brief_history_of_ios_chapter_four

iOS 11 – Vincente! Máme radost?

Touto částí se dostáváme k nejnovější verzi systému, o níž víme jen několik týdnů. Vedle těch, kdo si nainstalovali beta verzi, nás jej zatím mnoho v ruce k běžnému používání nemělo. Nicméně můžeme (opět) popsat nejdůležitější novinky, které nás v jedenácté verzi systému čekají. Protože se na ně pokusíme dívat v historickém kontextu, drobná redundance je omluvitelná.

Je těžké přesně seřadit, které změny budou mít na chod systému největší dopad. Největší pozdvižení však rozhodně přináší ARKit. Ať už se vám to líbí, nebo ne, všechny další hardwarové i softwarové změny budou s touto novinkou nějak porovnávány. Částečně to chápeme, digitální svět totiž vkročil do nového světa a bude nám nyní spojovat realitu s virtuálními světy. Nejde samozřejmě o vynález Applu, ale nebylo by poprvé, kdy by americká firma přinesla některé technologii celosvětový význam a oblibu právě až s příchodem na jablečném zařízení.

07_brief_history_of_ios_chapter_four

V současné chvíli to skoro vypadá, jako by všechna další vydaná API byla až druhořadá, jako třeba Core ML. Patří sem řada API, jako Vision API pro rozpoznávání obličejů, Natural Languages API pro rozpoznávání jazykových referencí nebo Motion-tracking API, což je klíčová část AR. Všechny zmíněné novinky přinášejí vývojářům obrovské možnosti. Zatím nevíme, jak důležitý bude jejich příchod v budoucnosti – když se však podíváme na problematiku AR dnešníma očima, je zde velká šance, že vedle AR půjde o klíčovou součást našich zařízení.

Aplikace Photos zase o něco zmoudřela. Je tu několik drobných novinek, jako třeba další možnosti úpravy obsahu Live Photos, ty jsou však méně zajímavé. Velký je ale fakt, že HEVC nahradí aktuální kódování H.264 – to zlepší komprimaci obrazu, který bude na první pohled vypadat stejně, ale zabere zásadně méně prostoru. Díky novému kódování zaberou podle testů naše fotky a videa až o 50 % méně místa. Když vezmeme v potaz, že je vlastně iPhone nejoblíbenějším foťákem současnosti, dotkne se změna všech.

08_brief_history_of_ios_chapter_four

Jako obvykle se některé důležité novinky iOS 11 nedostanou do všech zemí světa. Jednou z těch nejpalčivějších absencí je obecně Apple Pay, kde si uživatelé mohou nově posílat peníze přímo jeden druhému. Dokud nebude Apple Pay podporovat kreditní karty ze všech zemí, můžeme jen slintat nad jeho vývojem jako pes před výlohou řeznictví.

Další takovou novinkou je, že Siri nově zvládne nahlas předčítat výsledky sportovních utkání. Tentokrát navíc měly novinky jistou zajímavou návaznost. Osobní asistentka již umí i překládat nejpoužívanější jazyky světa, takže pokud chcete slyšet výsledky, které jsou ale v jiném jazyce, asistentka je rovnou přeloží a přečte v požadované řeči. Další novinkou iOS 11 je fakt, že Siri umí reagovat různými tóny, takže umělý hlas ještě více zlidští.

S novým updatem navíc přijde Jedna Siri, která vládne všem – nově o vás totiž všechna zařízení od Applu budou vědět stejné množství informací. Siri se od nás začne učit; Apple zdůrazňoval proaktivitu závislou na chování uživatele, kontextu prostředí a dalších věcech, které budou mít na návrhy Siri dopad. Asistentka bude nově schopna na stejnou otázku v závislosti na kontextu odpovědět různými způsoby, jedna reakce se může hodit více v určitě situaci, druhá zase jindy.

09_brief_history_of_ios_chapter_four

Apple zásadně vylepšil i aplikaci Maps. Nejnovější novinkou je mimo jiné ta, která zahrnuje navigaci uvnitř budov. Obáváme se, že ani tato funkce nebude fungovat všude – i když by bylo super vědět, kudy jít, když chcete jen jídlo, a nechcete procházet celým obchodním centrem. Pokud však pravidelně jezdíte do zahraničí, novinka se vám jistě bude hodit, zejména pak na letištích. S navigací souvisí i další novinka, a to režim Do Not Disturb While Driving. Ten se objevil pravděpodobně na popud autorit a vypne všechny notifikace během řízení.

App Store se potom dočkal drobného úklidu, jehož součástí byla i velká změna designu. Po updatu bude interface vypadat hodně podobně tomu z Apple Music v iOS 10. Denní přehled, osobní doporučení, zvýrazněné záložky, čistší prohlížení a podobně. Apple vzal v potaz i potřeby vývojářů, ti nově budou moci vydávat aktualizace novým systémem, takže nebudou mít takový dopad na infrastrukturu. Vedle toho bude snazší i hodnocení aplikací.

10_brief_history_of_ios_chapter_four

Zatím jsme vynechali největší designovou změnu v systému – Control Center. Kontrolní centrum v sobě nyní bude mít řadu přepínačů a posuvníků, a aby se nám sem všechno vešlo, dočkalo se centrum vlastní stránky. Nejdůležitější je však to, že Apple vyslyšel přání všech uživatelů, kteří se před spaním s propletenými prsty modlili k jablečnému bohu – konečně můžeme upravovat to, co v kontrolním centru budeme mít.

Nezapomeňme ani na důležitý aspekt celého updatu – iOS 11 byl prakticky ušit na míru iPadům. Po stránce dopadu na tablety tak jde asi o nejdůležitější verzi systému od iOS 3.2. Na tabletech pojede trochu upravený iOS, který se toho hodně naučil od velkého operačního systému Applu. Najdeme zde dynamicky se měnící Dock, funkci Drag & Drop, efektivnější multitasking, správu souborů v oddělené aplikaci, virtuální klávesnici s prediktivnějším používáním – to jsme vyjmenovali jen ty nejdůležitější novinky. Teď je nejlepší čas, kdy mít iPad!

11_brief_history_of_ios_chapter_four

Na první pohled jsme úplně nevěděli, co si o iOS 11 myslet. Během keynote nová verze fascinující dojem nedělala, ale jak jde čas, dozvídáme se další detaily. A s každou další věcí se nám jedenáctá verze systému líbí čím dál více. Nadcházející update budeme moci hned z několika důvodů moci označovat za jeden z největších v historii systému – zejména tedy proto, jakým způsobem změní používání tabletů, což přišlo pravděpodobně právě kvůli postupnému úpadku této kategorie.

iOS 11 bude pravděpodobně představen v září 2017. Podporovaná zařízení: iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPod Touch šesté generace, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad 4, iPad Air, iPad Air 2, iPad (2017), iPad Pro 9.7“, iPad 10.5“, iPad Pro 12.9“ (2015), iPad Pro 12.9“ (2017).

12_brief_history_of_ios_chapter_four

Co přinese budoucnost?

S jistotou pochopitelně nemůžeme říct nic, a kdybychom se pustili do nějakých odhadů, bylo by to dost odvážné – zejména proto, že iOS 11 vlastně ještě ani nedorazil. Nicméně si myslíme, že by se Apple mohl držet svého zavedeného standardu a jednou za tři roky by mohl přinášet velkou změnu systému. Když vezmeme v potaz, že iOS 7 přinesl právě po dvou třech letech největší změnu, při zachování stejného cyklu můžeme čekat od iOS 12 příští rok menší změny. Nějaký ten update Siri, drobné změny designu, bohem zapovězený Dark Mode, více AR funkcí a další.

Dokážeme si však představit, že iOS 13 pak půjde po zcela nové cestě – kéž by jen po stránce designu, což by mohlo učinit uživatelský zážitek ještě o něco lepším. Nezapomínejme také na to, že dosud největší zemětřesení iOS přišlo kvůli výměně Scotta Forstalla za Jonyho Iva. Guru designu je základním pilířem Applu a nevypadá to, že by se na tom mělo do jeho případného odchodu z firmy cokoliv měnit. To, jestli je to dobře, nebo špatně, je velká otázka. Pokud se ale sám rozhodne pro změnu, kterou by měl nový systém následovat, nemáme s tím vůbec žádný problém.

Tímto uzavíráme naši sérii a ptáme se na důležitou otázku:

Která verze se vám nejvíce vryla do paměti a na kterou dodnes nejraději vzpomínáte?

OTÁZKA: Která z verzí iOS vám nejvíce přirostla k srdci?

MOŽNOSTI:
iOS 1 – Zrození iPhonu
iOS 2 – There’s an App for that
iOS 3 – Systém se stává kompletním
iOS 4 – Multitasking
iOS 5 – Hey, Siri
iOS 6 – Válka o nezávislost
iOS 7 – Želé bonbony
iOS 8 – iPhone + Mac = <3
iOS 9 – Proaktivita
iOS 10 – The Cool Thing

Hlavní obrázek ke každé z našich kapitol vytvořil Tower.

Pokud máte rádi nostalgickou vlnu, můžete si na našem webu přečíst více historek o Applu.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.