imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Studie Applu Heart Study skončila, celkově zpracovala 2 160 notifikací


Podle shromážděných údajů můžeme Apple Watch důvěřovat stále více. Společná studie Applu a Stanford University by mohla být milníkem ve spolupráci technologie a vědy.

Apple zahájil v roce 2017 ve spolupráci se Stanfordskou univerzitou studii o potenciálu Apple Watch při detekci fibrilace síní. Nepravidelný srdeční tep je méně známý a zkoumaný problém, který je pro medicínu nepříliš známý, ale víme, že může být velmi brzkým indikátorem mrtvice.

Věděli jsme, že ve studii je více než 400 000 účastníků, což z ní dělá největší lékařský výzkum v oblasti technologií. Stanford Medicine nedávno informoval o výsledcích a lídři zdravotního oddělení společnosti Apple také na toto téma promluvili.

Apple Watch poslal oznámení o fibrilaci v 0,5 % všech případů, celkem 2 160krát. Ve věkové skupině do 40 let tento poměr činil 0,16 %, ve skupině 65+ 3 %.

Přesnost je v tomto tématu naprosto nezbytná: nestačí jen diagnostikovat problematické případy, ale počet falešných pozitivných výsledků by měl být co nejnižší. Aby se předešlo falešným poplachům, Apple kalibroval funkci tak, aby odeslala oznámení po páté instanci podezřelé fibrilace. V tomto případě dostali účastníci okamžitou pomoc: telefonickou konzultaci a EKG pro další sledování.

Úspěch studie přesahuje rámec zkoumaného problému. Apple byl schopný analyzovat obrovské množství lidí a technologická společnost tak mimořádně pomohla rozvoji medicíny. Nejlepší lékařské výzkumy dokázaly pokrýt několik tisíc účastníků. Bylo by tedy skvělé provést více podobných výzkumů ve spolupráci s dalšími technologickými společnostmi.

Mimochodem, Apple pracuje na pokračování výzkumu. Společně s Johnson & Johnson se snaží zkombinovat svá řešení tak, aby dokázali detekovat fibrilace, které ohrožují více než 33 milionů lidí po celém světě, rychleji s pomocí nedávno představené funkce EKG.

Celkový postoj Applu ke zdraví shrnul Sumbul Desai, M.D., viceprezident pro zdraví společnosti Apple:

Apple Watch je nejvíce osobní zařízení vůbec. Když je s vámi po celou dobu, je to opravdu úžasná příležitost, téměř odpovědnost, abyste se zapojili do péče o zdraví a žili zdravější život. Jako lékař a člověk chci vždy být v oblasti zdraví proaktivní, nejen reagovat.

Jediné, co bychom mohli dodat, je: bylo by skvělé mít všechny zdravotní funkce dostupné na celém světě.

Zdroj: Newsroom a Men’s Health

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!