imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Svůj iPhone můžete používat ještě déle


Podle nedávné zprávy analytiků by uživatelé mohli své telefony používat čtyři roky, namísto loni odhadovaných tří let. Mohou za to lepší procesor, cena a možnost výměny baterií.

Ve zprávě Toniho Sacconaghiho, analytika Bernsteinu, je vypočítána průměrná doba přechodu ze starého na nový model iPhonu na čtyři roky. To je oproti předchozí zprávě z roku 2018 posun o celý rok, tehdy šlo o tříleté cykly. Co může být důvodem?

Jeden aspekt byl podrobně rozebrán Timem Cookem v hodnocení kvartálních výsledků. Podle něj je jedním z hlavních důvodů fakt, že cena originálních baterií klesla na třetinu původní hodnoty a mnoho lidí tak využívá možnosti levněji vyměnit dosluhující baterii. Nová baterka zásadně vylepšuje životnost zařízení. Šéf Applu nicméně připustil, že za prodloužením cyklu může stát i vyšší cena telefonů.

Sacconaghi mimochodem zmínil i další důvod. Od iPhonu 6 s procesory série A staly natolik výkonnými, že pro plnohodnotné využívání telefonu nepotřebují přecházet dřív.

Občas kolem ještě zahlédneme iPhony 4s

Zajímavým aspektem zprávy je, že vyrábět takto trvanlivá zařízení je vlastně kontraproduktivní. Díky (nebo spíš „kvůli“, pokud se na situaci díváme pohledem výrobce) prodloužené životnosti se bude prodávat stále méně a méně zařízení. Tendence nicméně může být jen kvůli rychle se zvyšujícím cenám telefonů, případně naplněností trhu. Všechno tohle hraje pro menší počet prodaných telefonů velkou roli.

Jde ale jen o slova analytika. Není dané, že se nemůže v některých aspektech plést. Co myslíte vy? Máte také pocit, že poslední roky potřebujete telefony měnit v delších cyklech? A hraje roli silnější procesor, nebo máte raději nové funkce?

Zdroj: CNBC

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

- Klikněte zde!