imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali jsme iPhone XS Max

Podívejte se, jak se nám líbil po dlouhodobém testování!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Tajné služby hledají vynašeče z Applu


Vypadá to, že toho má Apple dost. Už má po krk toho, že se informace o jím připravovaných novinkách dostávají na internet s předstihem. Rozhodl se tedy svým zaměstnancům udělit lekci z bezpečnosti a bývalí experti FBI, NSA a US Secret Service nyní hledají zdroje spekulací a zákulisních informací.

Vždycky je prostor pro zlepšení. Média se dozvěděla o tajné schůzce na téma bezpečnosti a zastavení úniků ze 60minutové nahrávky, která… unikla. Docela ironické, že? Nicméně jasně vypovídá o tom, jak vážná situace je.

01_apple_tapping_down_on_leaks_or_at_least_trying

Úniky informací jsou špatné hned z několika důvodů. Jedním z nich je, že úplně zkazí překvapení z nového produktu, takže většina uživatelů již necítí to nadšení a napětí, které dříve u přednášek Applu cítila. Jde o stále těžší úkol, o nových iPhonech známe informace klidně až půl roku předem. O HomePodu jsme také věděli. Druhým důvodem je, že je to špatné i pro Apple – kdo si koupí iPhone v březnu, když ví, že za půl roku vyjde iPhone X+1? Tim Cook o této situaci mluvil jednom z dřívějších rozhovorů.

Jen jsem to prolétnul a nestudoval jsem to. Všeobecně lze ale říci, že se nacházíme uprostřed slabších prodejů iPhonů, které jsou podle nás způsobeny dřívějšími a mnohem častějšími zprávámi o následujících iPhonech. Očividně se tedy děje něco takového a přesně to nám mohou data prozrazovat. Nevím, ale je to vidět naprosto jasně.

Apple se těmto tendencím snaží udělit stopku. Vedoucí pracovníci firmy měli pro sto svých zaměstnanců připravenou lekci jménem „Stopping Leakers – Keeping Confidential Apple“, která je pravděpodobně jen první z mnoha. Podle expertů totiž překvapivě nejsou největším problémem úniky ze zámoří (myšleno z Číny). Americká firma totiž zvládla udělat pravidla tak přísná, že většina úniků v roce 2016 vzešla právě z amerických kampusů Applu.

Líheň spekulací.
Líheň spekulací.

Greg Joswiak, vice prezident Applu pro marketing iPodů, iPhonů a iOS, ve spojením s tímto tématem volil vcelku silné vyjádření:

Pro Tima jde o velkou věc. Ve skutečnosti by měl být konec tolerance těchto věcí důležitý pro doslova každého v Applu. V hloubi své duše věřím, že pokud najmeme chytré lidi, kteří o tom popřemýšlí, pochopí to, a nakonec udělají dobrou věc, což znamená držet jazyk za zuby.

Zástupci firmy se snažili mířit na emoce zaměstnanců a slovy jim co nejlépe zkoušeli popsat, o jak vážnou situaci jde. Během lekce přehrávali řadu videí. Zaměstnanci v reakci na některá z nich mluvili a prozradili, jak špatně se cítí o únicích vývoje, případně jak smutní jsou z toho, že někdo zradí celý jejich tým právě únikem podobného videa. Na řadu přišla i jedna z prezentací Tima Cooka, kde bylo proneseno ikonické sousloví „One more thing“. Zastavili video a Jenny Hubbertová pracující v komunikačním a školícím týmu pro globální bezpečnost řekla následující:

Tak jste Tima slyšeli: ‚Máme ještě jednu věc.‘ Co je ta jedna věc? Překvapení a potěšení. Překvapení a potěšení z toho, když představí produkt, o němž svět dosud netuší. V pozitivním slova smyslu to má neuvěřitelný dopad. Je to naše DNA. Je to naše značka. Ale když to unikne, má to ještě větší dopad. Přímá trefa do nás všech.

03_apple_tapping_down_on_leaks_or_at_least_trying

Zástupci bezpečnosti mluvili o tom, že zaměstnanci, kteří informace vynášejí, jsou stále jen lidé, 99 % z nich navíc dobří lidé. Prostě jsou jen velice snadno pokoušeni někým na černém trhu, kdo jim nabízí několikaměsíční, někdy i roční příjem za jednu vynesenou součástku. Zajímavější částí lekce bylo, že mluvili i o různých druzích vynášení.

Přehození přes plot nebo strčení mezi prsty na nohou je moc old school. Byli třeba lidé, kteří součástku spláchli, aby ji následně mohli vylovit. Jedna zaměstnankyně vynesla přes osm tisíc součástek tak, že je zašívala do své podprsenky. V roce 2014 tu byl tak vážný únik, že musel Apple nakoupiv více než 19 tisíc součástek iPhonu 5c z Huaqiangbei Electronic Market v Šen-čenu na jihu Číny. Tento největší trh světa zaměstnává půl milionu lidí a přináší příjem 20 miliard dolarů. Takhle se Apple pokusil zastavit, aby se součástky dostaly do blogů. Nestačilo to, ze stejného důvodu museli vykoupit ještě 11 tisíc součástek po představení.

Jeden z tisíců stánků v Huaqiangbei
Jeden z tisíců stánků v Huaqiangbei

Apple však nyní bere vše do svých rukou. Díky přísnějším pravidlům je stále méně a méně úniků. V roce 2014 bylo ukradeno 387 součástek, v roce 2015 už jen 57 a v minulém roce byly dokonce jen 4, přestože jich vyrobili 65 milionů. Pokud by však ani tohle nestačilo, Apple vytvořil speciální tým na odkrývání úniků. Tým je složen z bývalých zaměstnanců FBI, NSA, U.S. Secret Service a americké armády. Následně se snaží původ a lidi, kteří za úniky stojí.

Je možné, že iPhone 8 bude posledním produktem Applu, o němž víme řadu detailů již měsíce před vydáním?

Zdroj: The Outline

Pokud byste však tato tajemství rádi znali, podívejte se na všechno, co jsme o iPhonu 8 sepsali.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.